Kasztanowiec czerwony 'Briotii' - Aesculus carnea 'Briotii'

2020-07-16 15:50
Kasztanowiec czerwony 'Briotii'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Kasztanowiec czerwony 'Briotii'

Kasztanowiec czerwony 'Briotii' to drzewo liściaste, podobne do kasztanowca pospolitego, ale o czerwonych kwiatach i mniejszym wzroście, uzyskane ze skrzyżowania kasztanowca pospolitego (Aesculus hippocastanum) z kasztanowcem krwistym (Aescuous pavia).

Odmiana 'Brioti' dorasta do kilku metrów wysokości, ma gęstą koronę, początkowo kulistą, później jajowatego kształtu. Pień i konary są grube, pędy nie mają owłosienia, a pąki szczytowe są znacznie mniej lepkie, niż u kasztanowca pospolitego.

Kasztanowiec (kasztan) czerwony

Liście złożone kasztanowca czerwonego 'Briotii' są zbudowane z 5-7 ciemnozielonych, błyszczących listków. Blaszki liściowe są mniejsze, pofalowane, piłkowane, sztywne, od spodu prawie nagie. Kasztanowiec czerwony 'Briotii' kwitnie pod koniec maja i na początku czerwca. Czerwone kwiaty są zebrane w wiechowate, wzniesione kwiatostany. Kwiaty wabia owady. Zawiązuje nieliczne owoce, które dojrzewają we wrześniu.

Kasztanowiec czerwony 'Briotii' preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne i przepuszczalne, ale poradzi sobie także na glebach mniej urodzajnych. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Toleruje suszę i trudne warunki miejskie, jest wytrzymały na mróz.

Drzewo kasztanowiec

Kasztanowiec czerwony 'Briotii' doskonale nadaje się do sadzenia w miastach, przy ulicach, na skwerach i w parkach. W ogrodach przydomowych najlepiej sadzić go pojedynczo (jako soliter).

Przeczytaj też: Kasztanowiec zwyczajny – właściwości lecznicze i zastosowanie owoców kasztanowca

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 10 m - 15 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój szerokostożkowy
Pokrój kulisty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021