Grab pospolity - Carpinus betulus

2022-06-27 11:40

Grab pospolity jest to gatunek drzewa liściastego z rodziny brzozowatych. Pochodzi z Euroazji. Jego zasięg obejmuje Europę, Azję Południowo Wschodnią oraz Amerykę Północną. W Polsce jest bardzo popularny. Rzadko spotykany jedynie w wysokich partiach gór.

Zdjęcie 64853
Autor: Magdalena Michalak

Spis treści

  1. Drzewo grab
  2. Grab pospolity - liście
  3. Grab - warunki uprawy
  4. Grab pospolity - pielęgnacja
  5. Grab pospolity - zastosowanie
  6. Odmiany grabu

Drzewo grab

Grab pospolity to wysokie drzewo o szerokiej i gęstej koronie, jajowatego pokroju. Osiąga do 20-30 m wysokości. Bardzo często drzewo tworzy kilka pni, które spiralnie się skręcają. Kora jest gładka, popielatoszara, miejscowo ze smugami.

Grab pospolity - liście

Liście grabu pospolitego są eliptyczne, ostro zakończone, a brzegi podwójnie piłkowane. Nerwy liściowe z drobnymi włoskami. Latem liście grabu mają ciemnozieloną barwę, jesienią przebarwiają się na intensywnie żółty kolor, następnie brązowieją i pozostają na drzewie całą zimę, aż do wiosny.

Grab pospolity jest rośliną jednopienną. Kwitnie w maju i czerwcu. Pąki kwiatowe są znacznie większe od pąków liściowych. Kwiaty męskie to kotki żółtego koloru, natomiast żeńskie to niepozorne luźno wzniesione kłosy. Owocem są orzeszki jednonasienne o trójklapowej okrywie, która służy jako aparat lotny.Drewno grabu jest bardzo twarde, w Anglii nazywają go "żelaznym drzewem".

Grab - warunki uprawy

Grab pospolity jest średnio wymagający w uprawie. Posiada szeroki zakres akceptacji wilgotności gleby. Preferuje gleby świeże i żyzne. Jednak akceptuje również podłoże wapienne, gliniasto-piaszczyste oraz suche. Zupełnie nie stwarzają mu problemu gleby typu mady, okresowo zalewane. Nie jest wrażliwy na zacienienie. Najlepiej rośnie na glebie o pH zasadowym. Drzewo jest silnie wytrzymałe na mróz. Chociaż okresowo toleruje susze i zalewanie, takie warunki przez dłuższy czas mogą prowadzić do śmierci drzewa.

Grab pospolity - pielęgnacja

Grab pospolity nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Nadaje się na formowanie, bardzo dobrze znosi cięcie. Można z niego bez problemu tworzyć przeróżne figury. Młode drzewa nie wymagają nawożenia, jednak na starsze okazy można stosować nawożenie wieloskładnikowe raz do roku. Polepszy to jego zdrowotność i wzrost. Roślinę łatwo rozmnaża się z odrostów korzeniowych i sadzonek. Przy rozmnażaniu z nasion konieczna jest ich 4-6 miesięczna stratyfikacja.

Grab pospolity - zastosowanie

Grab pospolity najczęściej występuje w lasach mieszanych. Dzięki temu, że toleruje przycinanie stosuje się go na wysokie żywopłoty i szpalery. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Obecny w większości parków w Polsce. Jego twarde i ciężkie drewno wykorzystywane było do tworzenia kół młynarskich czy narzędzi. W dzisiejszych czasach z drewna grabowego tworzy się elementy fortepianów i pianin czy uchwyty do narzędzi. Ciekawą informacją jest fakt, że drewno grabowe jest jednym z najbardziej kalorycznych materiałów opałowych.

Odmiany grabu

Ciekawe odmiany:

  • ‘Fastigiata’ o pokroju stożkowatym,
  • ‘Columnaris’ o pokroju szeroko kolumnowym,
  • ‘Quercifolia’ odmiana posiada wąskie powcinane liście o różnym kształcie.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 25 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowaty
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE