Głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna

2020-07-16 15:52

Głóg jednoszyjkowy to krzew lub niskie drzewo liściaste.

Spis treści

  1. Głóg jednoszyjkowy – opis
  2. Drzewo głóg
  3. Głogi – odmiany

Głóg jednoszyjkowy – opis

Głóg jednoszyjkowy dorasta do 6-8 m wysokości, ma silnie zdrewniałe gałęzie. Liście głogu o ciekawym kształcie są jego główną ozdobą. Korona głogu jednoszyjkowego jest bardzo gęsta i krzaczasta. Głóg jednoszyjkowy kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są białe, zebrane w baldachogrona, charakteryzują się wyrazistym zapachem. Pędy głogu jednoszyjkowego mają ciernie w kątach liści. Owoce dojrzewają we wrześniu, są czerwone, mączaste i mają jedną pestkę. Długo utrzymują się na krzewie.

Drzewo głóg

Głóg jednoszyjkowy stosowany jest na żywopłoty i szpalery. Wymaga gleb wilgotniejszych i żyźniejszych, niż głóg dwuszyjkowy. Głóg jednoszyjkowy podatny jest na szkodniki i choroby. Głogi to rośliny stosowane w lecznictwie w chorobach serca, naczyń krwionośnych i nadciśnieniu tętniczym (stosuje się napary z kwiatów i owoców 3-4 razy dziennie po 20-30 kropli). Głóg jednoszyjkowy rozszerza naczynia krwionośne, działa łagodnie i odwadniająco.

Głogi – odmiany

Odmiany ozdobne głogu jednoszyjkowego:

  • ‘Rosea’ (odmiana różowa) – stara odmiana o kwiatach z płatkami od góry ciemnoróżowymi i z białą nasadą
  • ‘Stricta’ (odmiana wyprostowana) – odmiana niewysoka (do kilku metrów) o gałęziach ostro wzniesionych i początkowo wąskiej, kolumnowej koronie
  • ‘Compacta’ – odmiana karłowa, o bardzo powolnym wzroście, często oferowana w formie szczepionej na wysokim pniu, na którym tworzy kulistą koronę średnicy poniżej 1 m.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Wysokość 6 m - 8 m
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE