Głóg jednoszyjkowy - Crataegus monogyna

2020-07-16 15:52

Głóg jednoszyjkowy to krzew lub niskie drzewo liściaste.

Spis treści

  1. Głóg jednoszyjkowy – opis
  2. Drzewo głóg
  3. Głogi – odmiany

Głóg jednoszyjkowy – opis

Głóg jednoszyjkowy dorasta do 6-8 m wysokości, ma silnie zdrewniałe gałęzie. Liście głogu o ciekawym kształcie są jego główną ozdobą. Korona głogu jednoszyjkowego jest bardzo gęsta i krzaczasta. Głóg jednoszyjkowy kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są białe, zebrane w baldachogrona, charakteryzują się wyrazistym zapachem. Pędy głogu jednoszyjkowego mają ciernie w kątach liści. Owoce dojrzewają we wrześniu, są czerwone, mączaste i mają jedną pestkę. Długo utrzymują się na krzewie.

Drzewo głóg

Głóg jednoszyjkowy stosowany jest na żywopłoty i szpalery. Wymaga gleb wilgotniejszych i żyźniejszych, niż głóg dwuszyjkowy. Głóg jednoszyjkowy podatny jest na szkodniki i choroby. Głogi to rośliny stosowane w lecznictwie w chorobach serca, naczyń krwionośnych i nadciśnieniu tętniczym (stosuje się napary z kwiatów i owoców 3-4 razy dziennie po 20-30 kropli). Głóg jednoszyjkowy rozszerza naczynia krwionośne, działa łagodnie i odwadniająco.

Głogi – odmiany

Odmiany ozdobne głogu jednoszyjkowego:

  • ‘Rosea’ (odmiana różowa) – stara odmiana o kwiatach z płatkami od góry ciemnoróżowymi i z białą nasadą
  • ‘Stricta’ (odmiana wyprostowana) – odmiana niewysoka (do kilku metrów) o gałęziach ostro wzniesionych i początkowo wąskiej, kolumnowej koronie
  • ‘Compacta’ – odmiana karłowa, o bardzo powolnym wzroście, często oferowana w formie szczepionej na wysokim pniu, na którym tworzy kulistą koronę średnicy poniżej 1 m.
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Wysokość 6 m - 8 m
Nasi Partnerzy polecają