Glediczja trójcierniowa = Iglicznia = Trójiglicznia - Gleditsia triacanthos

2022-03-11 14:01

Glediczja trójcierniowa - inaczej iglicznia trójcierniowa, iglicznica pospolita, trójiglicznia - to szybko rosnące, cierniste drzewo z rodziny bobowatych (Fabaceae), które pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie jest uprawiane w wielu miejscach świata, w tym także w Polsce.

Spis treści

  1. Iglicznia drzewo
  2. Glediczja trójcierniowa uprawa

Iglicznia drzewo

Glediczja trójcierniowa kwitnie w czerwcu. Wiosną i latem jej pierzastozłożone liście są żółtozielone, natomiast jesienią przebarwiają się na żółto. Z kolei owoce glediczji  mają postać spłaszczonych, spiralnych strąków w kolorze czerwonobrązowym, pozostają na drzewie do wiosny. Natomiast korona drzewa jest luźna i nieregularna, wyniosła, do 15 m szerokości. Drzewo dorasta do około 30 m wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne ciernie wyrastające z pnia.

Glediczja trójcierniowa uprawa

Glediczja trójcierniowa najlepiej rośnie na glebach zasadowych, lekko wilgotnych (dobrze toleruje suszę). Stanowisko dla glediczji powinno być słoneczne. Jest roślina miododajną. Dobrze znosi cięcie i dlatego nadaje się na żywopłoty. Glediczja trójcierniowa jest polecana do zieleni miejskiej, najczęściej jest sadzona wzdłuż ulic, w parkach i na osiedlach. Dobrze wygląda także w przydomowych ogrodach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby  średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 30 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł żółtozielona
Pokrój nieregularny
Pokrój luźny
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE