Glediczja trójcierniowa = Iglicznia = Trójiglicznia - Gleditsia triacanthos

2020-07-16 15:52 Monika Majewska

Glediczja trójcierniowa - inaczej iglicznia trójcierniowa, iglicznica pospolita, trójiglicznia - to szybko rosnące, cierniste drzewo z rodziny bobowatych (Fabaceae), które pochodzi z Ameryki Północnej. Obecnie jest uprawiane w wielu miejscach świata, w tym także w Polsce.

Iglicznia drzewo

Glediczja trójcierniowa kwitnie w czerwcu. Wiosną i latem jej pierzastozłożone liście są żółtozielone, natomiast jesienią przebarwiają się na żółto. Z kolei owoce glediczji  mają postać spłaszczonych, spiralnych strąków w kolorze czerwonobrązowym, pozostają na drzewie do wiosny. Natomiast korona drzewa jest luźna i nieregularna, wyniosła, do 15 m szerokości. Drzewo dorasta do około 30 m wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są charakterystyczne ciernie wyrastające z pnia.

>>Przeczytaj też: Sprawdzone rośliny cierniste na żywopłot

 

Glediczja trójcierniowa uprawa

 

Glediczja trójcierniowa najlepiej rośnie na glebach zasadowych, lekko wilgotnych (dobrze toleruje suszę). Stanowisko dla glediczji powinno być słoneczne. Jest roślina miododajną. Dobrze znosi cięcie i dlatego nadaje się na żywopłoty.
Glediczja trójcierniowa jest polecana do zieleni miejskiej, najczęściej jest sadzona wzdłuż ulic, w parkach i na osiedlach. Dobrze wygląda także w przydomowych ogrodach.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 30 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł żółtozielona
Pokrój nieregularny
Pokrój luźny

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021