Dawidia chińska - Davidia involucrata

2022-05-31 13:11

Dawidia chińska to drzewo, które pochodzi z Chin, konkretnie z lasów mieszanych na granicy Tybetu i Chin. Roślina umieszczona jest w Czerwonej Księdze Roślin Chin. W Polsce spotyka się ją rzadko (tylko i wyłącznie w prywatnych nasadzeniach). Należy do rodziny błotniowatych (Nyssaceae). Potoczne nazwy to drzewo chusteczkowe, panna z welonem czy drzewo duchów.

Dawidia chińska
Autor: www.thinkstockphotos.com Dawidia chińska

Spis treści

  1. Dawidia chińska - opis
  2. Dawidia chińska - warunki uprawy
  3. Dawidia chińska - pielęgnacja
  4. Dawidia chińska - zastosowanie

Dawidia chińska - opis

Dawidia chińska ma szeroką i rozłożystą koronę, w naturalnych warunkach może dorastać do 20 m, jednak w Europie osiąga tylko 10 m. Młodociane okazy mają stożkowaty pokrój, jednak z czasem staje się zaokrąglony. Liście są jasnozielone, błyszczące, mają sercowaty, lekko jajowaty kształt. Na szczycie są zaostrzone, a na brzegach piłkowane, na spodniej części blaszki liściowej posiadają gęste włoski. Na jesieni przebarwiają się na złoty kolor.

Dawidia chińska kwitnie od maja do czerwca, bardzo obficie, choć krótko (tylko 10-12 dni). W kulistym, purpurowym kwiatostanie tylko jeden kwiat szczytowy jest żeński, pozostałe są męskie. Przy kwiatostanach znajdują się dwie białe podsadki. Właśnie dzięki nim roślina nosi potoczną nazwę drzewo chusteczkowe. Zwłaszcza od dołu drzewo prezentuje się bardzo ozdobnie. Owocem jest pestkowiec o jajowatym kształcie, w kolorze purpurowym lub jasnobrązowym. Wewnątrz owocu znajduje się przeważnie od 3 do 5 nasion. Ciekawą odmianą jest ‘Vilmorina’ o szerokiej, stożkowej koronie, z daleka do złudzenia przypomina lipę.

Dawidia chińska - warunki uprawy

Dawidia chińska wymaga słonecznego lub lekko cienistego stanowiska. Roślina lubi osłonięte miejsca, nie służą jej przeciągi. W Polsce zalecana jest do uprawy głównie w zachodniej części kraju. Preferuje gleby żyzne, próchnicze, świeże i lekko wilgotne. Niebezpieczna dla drzewa może się okazać susza, która często prowadzi do usychania rośliny. Młode okazy są wrażliwe na mróz, starsze z wiekiem nabierają odporności na przymrozki.

Dawidia chińska - pielęgnacja

Roślinę warto okrywać na zimę, zwłaszcza młode okazy. Na początku uprawy wymaga regularnego cięcia. Dawidia nie lubi suszy, dlatego dobrze ją regularnie podlewać, nie tylko w okresach suszy. Wskazane jest także nawożenie, zwłaszcza kompostem. Dawidię chińską rozmnaża się przez sadzonki zielne na wiosnę lub w sposób generatywny przez wysiew nasion.

Dawidia chińska - zastosowanie

Ze względu na to, że roślina jest niezwykle urokliwa, efektownie prezentuje się sama, jako soliter. Niestety, bardzo rzadko spotykana w Polsce, uznawana jest nawet za gatunek kolekcjonerski. Pasuje zarówno do ogrodów przydomowych, jak i do zieleni parkowej. Wprowadza orientalny klimat do ogrodu, zwłaszcza dlatego, że można ją formować jako bonsai.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 10 m - 20 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój stożkowy
Pokrój okrągły
Wichura powalała gałęzie i drzewa w Warszawie