Dąb szypułkowy 'Concordia' - Quercus robur 'Concordia'

2022-03-09 14:42

Dąb szypułkowy należy do rodziny bukowatych. Odmiana dębu szypułkowego ‘Concordia’ pochodzi z XIX wieku i powstała w mieście Gandawia w Belgii. Wspomniana odmiana uprawiana jest jako roślina ozdobna w parkach lub w prywatnych ogrodach w prawie całej Europie.

Dąb szypułkowy 'Concordia'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Dąb szypułkowy 'Concordia'

Spis treści

  1. Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - opis
  2. Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - wymagania
  3. Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - pielęgnacja
  4. Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - zastosowanie

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - opis

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ to małe, wolno rosnące drzewo o szerokiej, regularnej stożkowej koronie, która z czasem staje się kulista. Dorasta do 5-10 m wysokości. Najbardziej charakterystyczne dla tej odmiany są liście: drobne, skórzaste i nieregularnie klapowane. Młode liście są żółte, z czasem zielenieją. Latem przyjmują seledynową barwę.

Drzewo jest rozdzielnopłciowe. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Kwiaty męskie zebrane są w długie, luźne kotki w kolorze żółtym lub jasnozielonym. Kwiaty żeńskie są niepozorne zebrane na szczytach tegorocznych pędów. Owoce pojawiają się na jesieni - są to brązowe żołędzie, które znajdują się w półokrągłych miseczkach. Drzewo ze względu na swój intensywny kolor liści przywabia dużo motyli oraz ptaków. Żołędzie są idealnym pożywieniem dla wielu zwierząt.

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - wymagania

Odmiana 'Concordia' ma wysokie wymagania glebowe. Lubi ziemię świeżą i żyzną, umiarkowanie wilgotną. Toleruje gleby piaszczyste i gliniaste, jednak na takich słabiej rośnie i tworzy rozłożysty system korzeniowy. Drzewo preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste. Jednak pełne słońce może powodować oparzenia na liściach. Toleruje każde pH, ale najlepiej radzi sobie w lekko kwaśnym środowisku. Nawet młode okazy tej odmiany są mrozoodporne. Roślina toleruje zanieczyszczenia powietrza.

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - pielęgnacja

Ze względu na swój wolny wzrost, który jest uwarunkowany genetycznie, drzewo nie wymaga specjalnych zabiegów. Raz na rok zalecane jest wzmacnianie nawozem wieloskładnikowym. Dobre jest także wykonanie corocznego cięcia fitosanitarnego. Rozmnażać można przez nasiona wysiewane jesienią, jednak bardziej popularne jest rozmnażanie przez szczepienie na podkładkach posadzonych w doniczkach .

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ - zastosowanie

Dąb szypułkowy ‘Concordia’ idealnie wygląda w ogrodach czy parkach, na tle innych roślin o ciemniejszych liściach. Dobrze prezentuje się także jako drzewo alejowe. Samotnie jako soliter na trawniku może być atrakcją całego ogrodu. Pasuje do nasadzeń z berberysów, jaśminowców czy wśród trzmielin i ogników.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 5 m - 10 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój stożkowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE