Dąb ostrolistny - Quercus ilex

2020-07-16 15:55

Dąb ostrolistny pochodzi z obszarów śródziemnomorskich. W naturze można go spotkać w Hiszpanii, Portugali, Grecji. W Polsce roślina udaje się w uprawie pojemnikowej lub w najcieplejszych rejonach kraju przy zapewnieniu mu bardzo dobrych warunków uprawy. Należy do rodziny bukowatych (Fagaceae).

Spis treści

  1. Dąb ostrolistny - opis
  2. Dąb ostrolistny - warunki uprawy
  3. Dąb ostrolistny - pielęgnacja
  4. Dąb ostrolistny - zastosowanie

Dąb ostrolistny - opis

Dąb ostrolistny tworzy ładną, rozłożystą, gęstą koronę o owalnym pokroju. Z pewnej odległości wygląda jak "bajkowe" drzewo. Może dorastać do 25 m wysokości, jednak w naszym kraju osiąga maksymalnie 15 m wysokości (częściej jest krzewem niż drzewem). Pędy dębu ostrolistnego są silnie rozgałęzione, a liście mają różny kształt: są skórzaste, owalne, zaostrzone, całobrzegie lub pofałdowane, a nawet ząbkowane, o szpiczastym kształcie. Zróżnicowana jest także wielkość liści. Na spodniej stronie blaszki liściowej widoczne są drobne, jasne włoski. Okres kwitnienia dębu ostrolistnego przypada od czerwca do lipca. Męskie kwiaty to kotki, natomiast żeńskie umieszczone są na szypułkach, pojedynczo albo w grupach. W Polsce roślina rzadko kwitnie, tylko wtedy, gdy ma zapewnione dobre warunki uprawy. Owocem są brązowe żołędzie, owalne i ostro zakończone z jednej strony. Mniej więcej do połowy owoc otoczony jest ciasno przylegającą miseczką.

Dąb ostrolistny - warunki uprawy

Dąb ostrolistny lubi miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru. Roślina może być uprawiana w doniczce - to alternatywa dla obszarów, gdzie dąb ostrolistny w gruncie zupełnie się nie przyjmie. Podłoże dla dębu powinno być żyzne i przepuszczalne. Zdecydowanie lepiej znosi suszę niż zalewanie. Wytrzymuje mróz do -15 st. C.

Dąb ostrolistny - pielęgnacja

Jeśli zapewnimy roślinie dobre warunki glebowe i temperaturowe, to praktycznie nie wymaga pielęgnacji. W uprawie pojemnikowej należy pamiętać o regularnym podlewaniu, unikając zalewania. Można roślinę wzmacniać nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Dąb ostrolistny rozmnaża się z nasion, choć nie jest to proste.

Dąb ostrolistny - zastosowanie

Dąb ostrolistny polecany jest to cieplejszych rejonów Polski. Będzie bardzo ładnie prezentował się w towarzystwie innych gatunków dębów. Dzięki swojej gęstej koronie daje dużo cienia. Dobrym pomysłem jest umieszczenie pod nim ławki ze stolikiem lub zamontowanie huśtawki.

Stanowisko słoenczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 15 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój owalny