Dąb czerwony - Quercus rubra

2020-10-22 11:29

Dąb czerwony pochodzi z wschodniej  części Ameryki Północnej. To jeden z najpopularniejszych gatunków dębu. W Polsce pierwszy raz pojawił się w XIX wieku. Roślina należy do rodziny bukowatych (Fagaceae).

Dąb czerwony
Autor: GettyImages Dąb czerwony

Spis treści

  1. Dąb czerwony - opis
  2. Dąb czerwony - warunki uprawy
  3. Dąb czerwony - pielęgnacja
  4. Dąb czerwony - zastosowanie

Dąb czerwony - opis

Dąb czerwony tworzy dużą, rozłożystą i silnie rozgałęzioną koronę. Osiąga nawet do 40 m wysokości. Młode okazy dość szybko rosną. Pędy dębu czerwonego są cienkie, ciemnoczerwone (młode - oliwkowe), kora jest ciemnoszara i gładka. Liście umieszczone na pędach skrętolegle, u podstawy są szeroko klinowe, mają po cztery pary równoległych do siebie klap bocznych (grubo ząbkowane). Kolor liści latem jest intensywnie zielony, jesienią liście przebarwiają się na czerwono i pomarańczowo. Okres kwitnienia drzewa rozpoczyna się w maju i trwa do czerwca. Dąb czerwony jest rośliną jednopienną i wiatropylną. Kwiaty męskie to kotki, żeńskie wyrastają pojedynczo. Owoce na dębie pojawiają się w sierpniu i we wrześniu. Są to czerwonobrązowe żołędzie, błyszczące i lekko jajowate.

Dąb czerwony - warunki uprawy

Dąb czerwony ma nieduże wymagania uprawowe, o wiele mniejsze niż inne gatunki dębów. Drzewo dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Może także rosnąć w cieniu, ale nie będzie już tak wysoki. Gleba powinna być umiarkowanie żyzna, przewiewna. Dobrze radzi sobie nawet na podłożu piaszczystym. Dąb czerwony jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, choroby, szkodniki. Wytrzymuje mrozy nawet do –40 st. C.

Dąb czerwony - pielęgnacja

Dąb czerwony nie wymaga praktycznie żadnej pielęgnacji. Pamiętajmy, aby młode drzewa, dopiero posadzone, podlewać (zwłaszcza w okresach suszy). Raz na jakiś czas można wzmacniać roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym.

Dąb czerwony - zastosowanie

Dąb czerwony bardzo często stosowany jest w zieleni miejskiej (w parkach, skwerach, między blokami mieszkalnymi). Jest bardzo odporny na zanieczyszczenia powietrza i zanieczyszczenia gleby. Polecany raczej do dużych ogrodów, może być dobrym tłem dla innych niższych roślin. Drzewo ekspansywnie się rozrasta, dlatego nie sprawdzi się w małych ogrodach. Drewno dębu czerwonego wykorzystywane jest w meblarstwie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 40 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Drzewa do małego ogrodu