Czeremcha wirginijska - Prunus virginiana

2022-03-24 13:41

Czeremcha wirginijska pochodzi z Ameryki Północnej. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae). W Polsce można ją spotkać w ogrodach jako roślinę uprawną, ozdobną.

Czeremcha wirginijska
Autor: www.gettyimages.com Czeremcha wirginijska

Spis treści

  1. Czeremcha wirginijska - opis
  2. Czeremcha wirginijska - warunki uprawy
  3. Czeremcha wirginijska - pielęgnacja
  4. Czeremcha wirginijska - zastosowanie

Czeremcha wirginijska - opis

Czeremcha wirginijska to drzewo liściaste o wyprostowanym, stożkowym pokroju. Najczęściej dorasta do 5-10 m wysokości. Gałęzie są długie i smukłe, eliptyczne liście mają delikatnie ząbkowane, ostro zakończone blaszki liściowe. Młode liście są w kolorze zielonym, jednak już w okresie letnim zaczynają delikatnie ciemnieć aż do ciemnowiśniowego koloru. Taka zmiana barwy liści jeszcze latem bardzo podnosi walory ozdobne rośliny. Okres kwitnienia czeremchy wirginijskiej przypada na maj. Małe, białe kwiaty zebrane są w groniaste kwiatostany zwisające ku dołowi. Dają duży kontrast w stosunku do liści, przez co roślina jeszcze lepiej się prezentuje. Owoce pojawiają się na początku jesieni. Są to ciemnoczerwone, prawie czarne, kuliste jagody. Są jadalne, choć dość cierpkie w smaku. Nadają się do przyrządzania np. dżemów. Są lubiane przez ptaki.

Czeremcha wirginijska - warunki uprawy

Czeremcha wirginijska lubi miejsca słoneczne lub półcieniste. W zupełnie zacienionym miejscu nie będzie rosła zbyt dobrze. Niestety, roślina jest wymagająca jeśli chodzi o podłoże. Ziemia powinna być żyzna, dobrze zdrenowana. Zbyt wilgotna może prowadzić do chorób korzeni, a zbyt sucha do usychania liści. Mimo to czeremcha znosi okresowe braki wody. Dobrze znosi niskie temperatury. Czeremcha wirginijska jest odporna zarówno na choroby, jak i szkodniki oraz zasolenie podłoża.

Czeremcha wirginijska - pielęgnacja

Mimo dużych wymagań glebowych czeremcha wirginijska jest polecana dla mało doświadczonych ogrodników, ponieważ nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas można podciąć pędy (stare i uszkodzone) oraz wzmocnić roślinę nawozem mineralnym lub organicznym - choć i bez tych zabiegów czeremcha radzi sobie dobrze. Rozmnaża się przez odrosty korzeniowe lub przez sadzonki.

Czeremcha wirginijska - zastosowanie

Drzewo czeremchy bardzo dobrze prezentuje się jako soliter na tle trawnika lub ogrodzenia. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Roślina sprawdzi się zarówno do zieleni miejskiej, jak i w prywatnych ogrodach przydomowych. Ze względu na duże walory ozdobne polecana jest do sadzenia w towarzystwie roślin, których liście nie przebarwiają się.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 5 m - 10 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój stożkowy
Nasi Partnerzy polecają