Czeremcha amerykańska = czeremcha późna - Prunus serotina

2022-06-27 11:56

Czeremcha amerykańska (czeremcha późna) pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce można ją spotkać na terenie całego kraju. Szybo rośnie i rozprzestrzenia się, zaburzając przez to ekosystem siedliskowy i wypiera naturalne gatunki. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Spis treści

  1. Czeremcha amerykańska - opis
  2. Czeremcha amerykańska - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Czeremcha amerykańska - zastosowanie

Czeremcha amerykańska - opis

Czeremcha amerykańska rośnie jako duży krzew lub małe drzewo. Ma wąski, krzaczasty pokrój i lekko podługowatą koronę. Osiąga od 20 do 30 m wysokości. Pędy czeremchy amerykańskiej są dość sztywne, młode jasnozielone, jednak szybko stają się ciemniejsze i nabierają lekko czerwonego odcienia. Owalne, lancetowate liście ułożone są na pędzie skrętolegle, mają zaostrzone końce. Blaszka liściowa jest piłkowana, ciemnozielona i błyszcząca (od spodu zdecydowanie jaśniejsza).

Okres kwitnienia czeremchy amerykańskiej przypada na kwiecień. Małe, białe kwiaty zebrane są w grona, które po przekwitnięciu zwisają. Roślina jest bardzo płodna, na jednym egzemplarzu mogą się znajdować tysiące kwiatów. Latem i jesienią czeremcha amerykańska pokryta jest owocami. Są to kuliste jagody, błyszczące pestkowce w kolorze czerwonym. Podczas dojrzewania zmieniają kolor i stają się czarne. Pestka wewnątrz owocu ma owalny kształt i jest zaostrzona na końcu.Uwaga! Czeremcha amerykańska jest trująca! Nasiona, pędy, liście i kora zwierają glikozydy, które po spożyciu mogą powodować zatrucia, a nawet śmierć. Owoce są jadalne, jednak nie spożywa się ich na surowo, można wykonywać  z nich np. nalewki.

Czeremcha amerykańska - warunki uprawy i pielęgnacja

Czeremcha amerykańska lubi miejsca słoneczne lub półcieniste (w całkowitym cieniu zamiera). Nie jest wymagająca w stosunku do podłoża. Wystarczy jej średnio żyzna, przewiewna i dość wilgotna gleba, choć będzie rosła również na miejscach mało żyznych i suchych. Jest odporna na mróz i warunki miejskie, ale wrażliwa na szkodniki - jest żywicielem motyla pazia żeglarza (jego gąsienice zajadają się liśćmi czeremchy). Czeremcha amerykańska nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto regularne podlewać, zwłaszcza młode okazy oraz odchwaszczać miejsce wokół drzewa. Roślina nie wymaga nawożenia. Raz na jakiś czas wskazane jest przycinanie pędów starych i uszkodzonych. Rozmnaża się przez wysiew nasion.

Czeremcha amerykańska - zastosowanie

Czeremcha amerykańska szybko rośnie, zapełniając przestrzeń zielenią. Nadaje nasadzeniom naturalistyczny charakter. Nie jest polecane sadzenie tej rośliny w pobliżu ścieżek i miejsc, gdzie często przebywają dzieci oraz zwierzęta (czeremcha jest trująca). Polecana jest do sadzenia jako nieformowane szpalery.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Wysokość 20 m - 30 m
Termin kwitnienia IV