Chitalpa taszkiencka - Chitalpa tashkentensis

2020-07-16 15:56

Chitalpa taszkiencka pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jest to mieszaniec surmii bigoniowej i wierzby pustynnej. W Europie jest uprawiana jako roślina ozdobna. Można ją spotkać w ogrodach botanicznych, arboretach, ale także w ogrodach prywatnych.

Chitalpa taszkiencka
Autor: www.gettyimages.com Chitalpa taszkiencka

Spis treści

  1. Chitalpa taszkiencka - opis
  2. Chitalpa taszkiencka - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Chitalpa taszkiencka - zastosowanie

Chitalpa taszkiencka - opis

Chitalpa taszkiencka to drzewo lub duży krzew. Charakteryzuje ją bardzo szybki wzrost. Ma spłaszczony, owalny pokrój korony; pędy delikatnie z czasem stają się przewieszające. Pień jest krótki. Osiąga od 2 do 4 m wysokości (w naturalnym środowisku może dorastać nawet do 10 m). Ciemnozielone liście chitalpy mają wąskoeliptyczny kształt, są błyszczące i ostro zakończone na końcach, zbliżone wyglądem do liści wierzby. Okres kwitnienia chitalpy taszkienckiej trwa od czerwca do sierpnia. Wyjątkowo dekoracyjne, trąbkowate kwiaty, podobne do kwiatów katalpy (surmii), są zebrane nawet po 40 sztuk w duże, wydłużone kwiatostany. Kwiaty są różowe, z żółtawą gardzielą i pofałdowanymi brzegami płatków. Wydzielają przyjemny zapach i są silnie miododajne.

>>Przeczytaj też: Rośliny miododajne do ogrodu: uprawa i zastosowanie roślin, które lubią pszczoły

Chitalpa taszkiencka - warunki uprawy i pielęgnacja

Chitalpa taszkiencka lubi miejsca słoneczne,  zaciszne. Podłoże powinno być żyzne, bogate w próchnice, ale lekkie i przewiewne, dość wilgotna. Roślina jest odporna na mróz, jednak młode okazy lepiej jest zabezpieczyć na zimę. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu chitalpy, zwłaszcza w okresach długotrwałej suszy. Jeśli zależy nam na dużej liczbie kwiatów, to o poziom wilgotności podłoża trzeba dbać. Roślina nie wymaga regularnego przycinania, dla uzyskania ładnego pokroju rośliny wystarczy raz na jakiś czas skrócić pędy o 1/3. Chitalpę można rozmnażać przez sadzonkowanie pędów.

Chitalpa taszkiencka - zastosowanie

Ze względu na ozdobne kwiaty i liście, chitalpa taszkiencka sprawdzi się jako soliter w miejscu często odwiedzanym przez ludzi. Przyjemny zapach kwiatów sugeruje nam  posadzenie jej w sąsiedztwie okien, ławek. Mimo małej popularności w naszym kraju, warto postawić na uprawę tej pięknej rośliny.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 4 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój owalny
Pokrój spłaszczony