Żyworódka omszona = Kalanchoe omszone - Kalanchoe tomentosa

2020-07-16 15:35

Żyworódka omszona pochodzi z tropikalnych obszarów Madagaskaru. W Polsce uprawiana jest jako roślina pokojowa. Należy do rodziny gruboszowatych (Crassulacea).

Kalanchoe tomentosa
Autor: www.thinkstockphotos.com Kalanchoe tomentosa

Spis treści

  1. Żyworódka omszona - opis
  2. Żyworódka omszona - warunki uprawy
  3. Żyworódka omszona - pielęgnacja
  4. Żyworódka omszona - zastosowanie

Żyworódka omszona - opis

Żyworódka omszona to sukulent liściowy i pędowy - ma zdolność magazynowania wody w tych częściach rośliny, dzięki czemu bez problemu może przetrwać niesprzyjające warunki wilgotnościowe. Kalanchoe omszone tworzy pojedynczy, wzniesiony pęd. Dorasta do 25 cm wysokości. Jej liście są omszone, mięsiste i lekko lancetowate, zielone, dzięki kutnerowi mienią się na biało. Ich brzegi są brązowe lub rude (w tych miejscach brak kutneru). W domowej uprawie roślina kwitnie bardzo rzadko i trudno określić jej termin kwitnienia (najczęściej przypada on na okres zimy). Dzwonkowatego kształtu kwiaty są zielonożółte lub żółtoczerwone, zebrane w wiechy, przyjemnie pachną.Ciekawa odmiana to ‘Dorothy Brown’, której liście do połowy blaszki przyjmują kolor miedzianopomarańczowy.

Żyworódka omszona - warunki uprawy

Żyworódka omszona nie jest wymagająca w uprawie. Preferuje jasne i słoneczne stanowiska, jeżeli rośnie w półcieniu lub cieniu, traci swoje ozdobne walory. Nawet zimą wymaga dużo światła. Najlepiej ustawić roślinę na parapecie okna. Pomieszczenia ogrzewane nie stanowią dla niej problemu, wręcz są wskazane. Na letnie miesiące można ją wynieść na balkon, taras czy do ogrodu.

Roślina preferuje umiarkowaną wilgotność podłoża, zbyt duża ilość wody powoduje gnicie korzeni. Gleba do uprawy powinna być żyzna, lekka i przewiewna. Ciężkie i gliniaste podłoże nie sprzyja uprawie żyworódki omszonej.

Żyworódka omszona - pielęgnacja

Żyworódka omszona nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Na wiosnę i latem warto roślinę zasilić co 3-4 tygodnie nawozem wieloskładnikowym. Żyworódka nie lubi przesadzania - ten zabieg wykonujmy tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest niezbędny, nie zapominając o drenażu na dnie doniczki. Roślina rozmnaża się przez rozmnóżki, które wyrastają na brzegach liści. Nawet przy niewielkim poruszeniu rośliny, rozmnóżki odpadają i sprawnie się ukorzeniają.

Żyworódka omszona - zastosowanie

Żyworódka omszona to jeden z kilku gatunków żyworódek uprawianych jako rośliny pokojowe w Polsce. Jej ozdobny charakter zawdzięczamy charakterystycznym liściom. Doskonale prezentuje się w towarzystwie innych sukulentów. Ze względu na małe wymagania co do podlewania, jest idealną rośliną dla "zapominalskich".

>>Przeczytaj też: Kalanchoe - popularny kwiat doniczkowy. Jak pielęgnować kalanchoe w domu

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Wysokość do 25 cm
Barwa kwiatów białożółta
Barwa kwiatów żółtoczerwona
Termin kwitnienia XII - II
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Nasi Partnerzy polecają