Skrytokwiat - Cryptanthus

2022-06-27 11:21

Skrytokwiat pochodzi z Brazyli. W Polsce znany jest jako ozdobna roślina doniczkowa. Należy do rodziny ananasowatych (Bromeliaceae).

Skrytokwiat
Autor: www.gettyimages.com Skrytokwiat

Spis treści

  1. Skrytokwiat - opis
  2. Skrytokwiat - warunki uprawy
  3. Skrytokwiat - pielęgnacja
  4. Skrytokwiat - zastosowanie

Skrytokwiat - opis

Skrytokwiat ma rozetowy pokrój. Najczęściej osiąga od 10 do 35 cm wysokości i nawet 60 cm szerokości. Ma barwne, lancetowate, lekko pofalowane na końcach liście. W zależności od gatunku liści może być od 5 nawet do 20, w różnych tonacjach zieleni, żółci i czerwieni (często kolory płynnie przechodzą jeden w drugi). Skrytokwiaty kwitną zazwyczaj tylko raz w życiu. Najczęściej termin kwitnienia przypada na wiosnę lub lato. Kwiat jest skromny, mało dekoracyjny, trzypłatkowy, w kolorze białym. Wyrasta ze środka rozety liściowej. Owocem skrytokwiatów jest jagoda.

Skrytokwiat - warunki uprawy

Większość gatunków z rodzaju Cryptanthus potrzebuje stanowiska półcienistego ze światłem rozproszonym. Istotna dla prawidłowego wzrostu rośliny jest wilgotność powietrza, należy utrzymywać ją na wysokim poziomie (korzystne jest zraszanie rośliny). Suche powietrze może szybko prowadzić do śmierci rośliny. Temperatura powietrza powinna oscylować w granicy 20-22 stopni Celsjusza. Zimą temperatura pomieszczenia nie powinna spaść poniżej 15 stopni Celsjusza. Podłoże powinno być średnio żyzne, najlepiej beztorfowe (można stosować ziemię do roślin doniczkowych z dodatkiem rozluźniaczy, dzięki którym podłoże będzie przewiewne).

Skrytokwiat - pielęgnacja

Skrytokwiaty należy podlewać umiarkowanie, zalewanie podłoża w doniczce wodą może prowadzić do chorób grzybowych. Roślina ma rozbudowany system korzeniowy, dlatego trzeba zadbać o dużą, solidną doniczkę.

Skrytokwiat należy zasilać przynajmniej raz w miesiącu nawozem mineralnym wieloskładnikowym dla roślin doniczkowych oraz nawozem o obniżonej zawartości azotu (poprawia wybarwienie liści). Po kwitnieniu rozeta może zamierać, dlatego warto wcześniej roślinę rozmnożyć wegetatywnie, oddzielając odrosty. Niektóre gatunki posiadają rozłogi, dzięki którym roślina również może się rozmnażać.

Skrytokwiat - zastosowanie

Skrytokwiat dobrze rośnie przy sztucznym świetle, dlatego z powodzeniem można wykorzystać go jako dekorację biur czy centrów handlowych. Roślina bardzo dobrze sprawdza się w terrariach, ze względu na warunki jakie tam panują. Sprawdzi się również jak ozdoba parapetów.

Poznaj inne rośliny ananasowate  do  uprawy w domu:

Kategoria Doniczkowe
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł żółta
Barwa liści/igieł czerwona
Barwa liści/igieł brązowa
Pokrój rozetowy
Wysokość 10 cm - 35 cm
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe