Monstera siltepecana – jak dbać o to efektowne pnącze, by jego liście zmieniły wygląd?

2023-11-24 20:07

Monstera siltepecana, znana też jako Monstera silver, to kuzynka dobrze wszystkim znanej monstery dziurawej. Jest dekoracyjnym pnączem, które zachwyca srebrzystym wybarwieniem na liściach. Czy monstera siltepecana jest łatwa w uprawie? Wyjaśniamy, jak dbać o monsterę siltepecana.

Spis treści

 1. Jak wygląda monstera siltepecana?
 2. Jakie wymagania ma Monstera siltepecana?
 3. Jak dbać o monsterę siltepecana?
 4. Czy Monstera siltepecana potrzebuje podpory?
 5. Czy Monstera siltepecana jest rośliną trującą?

Monstera siltepecana jest pnączem, które w naturze porasta pnie drzew w tropikalnych lasach Meksyku i Indii. To rzadko dostępna, kolekcjonerska roślina doniczkowa, która może być interesującą propozycją dla wielbicieli stylu urban jungle. Jej dodatkową zaletą jest łatwość uprawy.

Jak wygląda monstera siltepecana?

Monstera siltepecana jest pnączem z rodziny obrazkowatych (Araceae). Tworzy dekoracyjne, lancetowate liście, które w naturze osiągają około 30 cm długości. Młode liście są zielone, ze srebrzystymi smugami, na których dobrze wyróżniają się ciemnozielone nerwy. Blaszka liściowa jest pełna. U starszych liściach srebrne wybarwienia na liściach zanikają, a blaszki liściowe przybierają coraz ciemniejszy odcień zieleni, ale za to pojawiają się na nich charakterystyczne, podłużne dziury, które obserwować możemy także u innych gatunków monster.

Charakterystyczną cechą tego gatunku monstery, podobnie jak innych gatunków z rodzaju Monstera, jest szybki wzrost. Kwiaty monstery siltepecana nie mają walorów ozdobnych.

Jakie wymagania ma Monstera siltepecana?

 • Podłoże. Monstera siltepecana powinna być uprawiana w przepuszczalnym , przewiewnym, torfowym podłożu, z dodatkiem rozluźnia cza, np. perlitu. Można użyć gotowego podłoża dedykowanego dla monster. Na dnie doniczki, w której sadzimy roślinę, konieczna jest warstwa drenażowa (np. z keramzytu).
 • Stanowisko. Najlepsze stanowisko dla tej monstery powinno być jasne, ale bez bezpośrednio padających promieni słonecznych, które mogą spalić liście. Najkorzystniejsze będzie światło rozproszone. Monstera siltepecana dobrze poradzi sobie również na w miejscu półcienistym. Trzeba jednak pamiętać , że zbyt mała ilość światła powoduje wydłużanie międzywęźli i tworzenie mniejszej liczby liści.
 • Temperatura. Optymalna temperatura uprawy monstey siltepecana wynosi 18-22°C. Choć roślina jest dość odporna na wahania temperatury, to nie wolno dopuszczać do spadku poniżej 15 st.C – może to zahamować jej wzrost.

Jak dbać o monsterę siltepecana?

Monstera siltepecana nie ma dużych wymagań, z jej uprawą poradzą sobie nawet osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z roślinami doniczkowymi.

 • Monstera siltepecana podlewanie

Monstera siltepecana to roślina bardzo wrażliwa na nadmiar wody, nie lubi mokrego podłoża. Najlepiej, gdy jest ono lekko wilgotne. Roślinę należy podlewać dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce przeschnie. Zazwyczaj podlewa się dwa razy w tygodniu w sezonie. W okresie zimowym podlewanie należy ograniczyć – zwykle nawadnia się dwa razy w miesiącu. Mniej szkodzi roślinie przesuszenie niż przelanie. Roślina absolutnie nie może „stać w wodzie” – może to doprowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny.Jeśli roślina zostanie „przelana”, należy ją wyjąć z doniczki, usunąć ziemię i sprawdzić stan korzeni. Wszystkie martwe korzenie trzeba usunąć, przesuszyć nieco bryłę korzeniową, po czym posadzić do świeżej ziemi, podlewając niewielką ilością wody dopiero po dwóch dniach po posadzeniu.

 • Monstera siltepecana nawożenie

W okresie wzrostu, czyli od wiosny do jesieni, monsterę zasilamy raz na dwa tygodnie nawozem przeznaczonym do roślin zielonych (o ozdobnych liściach).

 • Monstera siltepecana zraszanie liści

Monstera siltepecana dobrze rośnie, gdy ma zapewnioną wysoką wilgotność powietrza. Zbyt suche może powodować zasychanie końcówek liści. Warto więc regularnie zraszać liście miękką wodą. Można też postawić obok rośliny nawilżacz powietrza.Dodatkowo można przecierać liście wilgotną szmatką, by usunąć z nich gromadzący się kurz.

 • Monstera siltepecana przesadzanie

Roślinę należy przesadzić do nowej, większej doniczki, gdy korzenie przestają mieścić się w obecnej. U młodych roślin dzieje się tak zazwyczaj co roku, u starszych – co 2-3 lata. Zabieg przeprowadza się w okresie wiosennym. Starszym okazom wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi.

Przeczytaj też:

Czy Monstera siltepecana potrzebuje podpory?

Monstera siltepecana może być uprawiana jako roślina pnąca bądź zwisająca. Warto jednak wybrać to pierwsze rozwiązanie i prowadzić roślinę na podporze, po której będzie mogła się wspinać (może to być np. drabinka albo palik bambusowy owinięty włóknem kokosowym). Taki sposób uprawy zapewni to, że monstera przybierze dojrzałą formę. Jeśli pozwolimy pędom monstery zwisać, wtedy jej liście nie dojrzeją i pozostaną srebrzyste i bez dziur. W takich warunkach roślina może wolniej rosnąć i rzadziej wypuszczać nowe liście.

Warto wiedzieć

Czy Monstera siltepecana jest rośliną trującą?

Liście i łodygi monstery siltepecana zawierają substancje, które mogą powodować podrażnienia skóry i układu pokarmowego, a także problemy z oddychaniem.

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe