Kalanchoe wiechowate - Kalanchoe thyrsiflora

2022-03-24 12:40

Kalanchoe wiechowate to uprawiana u nas jako doniczkowa roślina z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae) pochodząca z Republiki Południowej Afryki, gdzie rośnie dziko na sawannie. Należy do sukulentów.

Spis treści

  1. Kalanchoe wiechowate – opis rośliny
  2. Kalanchoe wiechowate – warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Kalanchoe wiechowate - rozmnażanie

Kalanchoe wiechowate – opis rośliny

Kalanchoe wiechowate tworzy rozetę dużych, mięsistych liści o zaokrąglonym kształcie o szarozielonej barwie z czerwonym obrzeżeniem. Liście pokryte są woskowym nalotem. Roślina rozrasta się nawet do 60 cm średnicy i płytko korzeni.

Kalanchoe wiechowate kwitnie zazwyczaj latem. Tworzy wysoki (nawet do 1 m) ulistniony pęd kwiatostanowy zakończony wiechowatym kwiatostanem złożonym z mniejszych kwiatostanów wierzchotkowatych. Pojedynczy kwiat ma szarozielony kielich i żółte płatki.

Kalanchoe wiechowate – warunki uprawy i pielęgnacja

Do prawidłowego wzrostu roślina potrzebuje dużo światła, ale nie bezpośredniego słońca. Dlatego lepiej nie ustawiać jej w pobliżu południowego okna. Jeśli światła będzie zbyt mało, to czerwone obrzeżenie liści będzie zanikać. Latem kalanchoe wiechowate można wystawić na balkon lub taras.Kalanchoe wiechowate podlewamy umiarkowanie pilnując by podłoże nie było mokre. Podlewamy tylko wtedy, gdy ziemia wyraźnie przeschnie, czyli co około dwa tygodnie zimą i co 5–6 dni latem. W okresie wzrostu roślinę co dwa tygodnie zasila się nawozem dla sukulentów. Zima temperatura nie powinna spadać poniżej 10 st. C.

Przy zabiegach pielęgnacyjnych należy jak najmniej dotykać liści, aby nie ścierać woskowego nalotu.

Kalanchoe wiechowate sadzimy do podłoża lekkiego i przepuszczalnego. Możemy kupić specjalne gotowe podłoże do sukulentów albo przygotować je samodzielnie mieszając uniwersalną do roślin doniczkowych pół na pół ze żwirkiem albo gruboziarnistym piaskiem.Ze względu na płytki system korzeniowy kalanchoe najlepiej posadzić w szerokim ale płytkim pojemniku.

Kalanchoe wiechowate - rozmnażanie

Kalanchoe wiechowate rozmnaża się przez sadzonki liściowe pozyskiwane z rośliny matecznej na przełomie maja i czerwca. Sadzonki umieszcza się w płytkim pojemniku wypełnionym specjalnym podłożem do ukorzeniania sadzonek. Można zastosować ukorzeniacz. Ukorzenione sadzonki przesadzamy do osobnych doniczek.

Poznaj też:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 25 cm - 30 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozetowaty
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe