Kalanchoe Daigremonta = żyworódka - Kalanchoe daigremontiana

2020-07-16 15:50 Michał Mazik
Żyworódka
Autor: www.thinkstockphotos.com Żyworódka

Kalanchoe Daigremonta, znana bardziej jako żyworódka, należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). W środowisku naturalnym występuje na wielu kontynentach – w rejonie klimatu tropikalnego.

W domowej uprawie doniczkowej żyworódka osiąga zazwyczaj 40-80 cm wysokości. Ma grube, mięsiste liście długości nawet do 20 cm o zielonym kolorze, z widocznym fioletowym lub brunatnym połyskiem. Kwiaty żyworódki są drobne i mają różowo-zieloną barwę. W uprawie domowej roślina kwitnie rzadko.

Żyworódka - uprawa

Żyworódka jest rośliną łatwą w uprawie. Lubi miejsca ciepłe i słoneczne, Dobrze rośnie na parapetach wystawy wschodniej, zachodniej, a nawet południowej. Latem można przenieść ją do ogrodu. Lubi podłoża przepuszczalne, mało zasobne, suche, z dodatkiem piasku. Zaleca się ułożenie warstwy drenażowej na dnie doniczki. Żyworódkę podlewa się rzadko, bowiem nadmiar wody jest dla rośliny bardziej szkodliwy niż krótkotrwałe przesuszenie podłoża. Nawożenie żyworódki nie jest z reguły konieczne – roślina szybko rośnie bez dokarmiania. W razie potrzeby – przy sadzeniu w piaszczystym podłożu – można zastosować specjalistyczne nawozy dla kaktusów i sukulentów.
Żyworódka jest łatwa do rozmnażania. Drobne sadzonki pojawiają się w dużej grupie na brzegach liści. Gdy opadną, można je szybko ukorzenić w podłożu.

Kalanchoe Daigremonta - roślina ozdobna i lecznicza

Kalanchoe Daigremonta to interesująca roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz, szczególnie polecana dla osób początkujących i zapominalskich.

>>Przeczytaj też: Żyworódka – właściwości lecznicze i pielęgnacyjne

Żyworódkę uprawia się również ze względu na jej właściwości lecznicze. Zawiera znaczną ilość witaminy C i mikro- oraz makroelementów. To panaceum na wiele chorób, przydatne przy leczeniu anginy, kataru, bólu głowy, dolegliwości układu pokarmowego, oparzeń, trudno gojących się ran i wrzodów. Liście żyworódki mają smak podobny do szczawiu. Można dodawać je do sałatek, wytwarzać z nich sok lub przyrządzać okłady do stosowania zewnętrznego.

>>Przeczytaj też: Kalanchoe - popularny kwiat doniczkowy. Jak pielęgnować kalanchoe w domu

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Wysokość 40 cm - 80 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów różowo-zielona

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021