Frizea lśniąca - pielęgnacja. Czy frizea zakwitnie ponownie?

2024-03-14 10:23

Frizea lśniąca (Vriesea splendens) to atrakcyjna roślina doniczkowa, która nazwę zawdzięcza Willemowi Hendrikowi de Vriese – holenderskiemu botanikowi, który żył w XIX wieku. Roślina ta należy do rodziny ananasowatych, jak guzmania, bromelia i ananas. Jak pielęgnować frizeę? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Frizea lśniąca (Vriesea splendens)
  2. Jak wygląda kwiat frizei?
  3. Frizea - jak pielegnować?
  4. Frizea po przekwitnięciu
  5. Frizea - odmiany
  6. Kwiat guzmania - jak pielęgnować, jak przesadzać? Czy guzmania lubi słońce?

Frizea lśniąca (Vriesea splendens)

Frizea lśniąca należy do rodziny bromeliowatych, inaczej ananasowatych, pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, jest epifitem – w naturze rośnie na drzewach. To oznacza, że zamiast w doniczce, można ją także uprawiać przymocowaną do kawałka kory, pnia lub korzenia. Liście frizei są sztywne, ciemnozielone z brunatnymi poprzecznymi paskami, mają gładki brzeg.

Jak wygląda kwiat frizei?

Okres kwitnienia frizei lśniącej przypada zazwyczaj na lato. Frizea lśniąca tworzy rozetę, z jej środka wyrasta pęd kwiatostanowy, jaskrawo zabarwiony, składający się ze ściśle ułożonych przykwiatków (przypomina wyglądem kłos). Między nimi ukazują się drobne, żółte kwiaty. Kwiatostan może osiągnąć 50 cm wysokości.

Roślina mateczna ginie po kwitnieniu, jednak wcześniej wytwarza boczne odrosty, z których można uzyskać nowe sadzonki. Cykl życiowy frizei lśniącej, począwszy od oddzielenia małych odrostów, aż do kwitnienia i wydania kolejnego pokolenia trwa 2-2,5 roku.

Ciekawostka: Kwiaty gatunków kwitnących na biało otwierają się w nocy, a na żółto — w ciągu dnia.

Frizea - jak pielegnować?

Frizea lśniąca dobrze rośnie na stanowisku jasnym i słonecznym, ale światło powinno być rozproszone – wtedy liście i kwiaty są intensywniej wybarwione. Optymalna temperatura uprawy wynosi latem 20–25°C, zimą 18–20 st.C. Optymalna wilgotność powietrza powinna wynosić powyżej 60 proc. Dobrze postawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami lub wilgotnym torfem, a samą roślinę należy często zraszać.

Frizeę lśniącą podlewamy miękką (najlepiej przegotowaną), letnią wodą – latem 3 razy w tygodniu, zimą 1–2 razy w tygodniu, tak aby podłoże zawsze było lekko wilgotne. Wodę wlewamy także do środka rozety (w tzw. lejek) do poziomu 2–3 cm i co 3 tygodnie wymieniamy. Nie wlewamy wody w okresie, gdy z rozety wyrasta kwiatostan (ponieważ w wodzie gnije) oraz jeśli temperatura jest niższa niż 18 st.C. Frizeę nawozimy w okresie wzrostu liści i kwiatostanu, co 2 tygodnie, połową zalecanej dawki.

Frizea po przekwitnięciu

Jak już pisaliśmy, kwiatostan frizei po kwitnieniu usycha, to naturalne zjawisko, należy go wyciąć u podstawy. Frizeę lśniącą najłatwiej rozmnożyć uzyskując nowe rośliny z odrostów od rośliny matecznej – oddzielamy je wiosną lub latem, ale dopiero wtedy, gdy osiągną połowę wielkości rośliny dorosłej. Młode odrosty muszą mieć własne korzenie.

Sadzimy je do doniczek z lekką, przepuszczalną ziemią torfową z domieszką piasku. Konieczny jest drenaż. Na 2 dni stawiamy młode rośliny w cieniu, potem przestawiamy w jaśniejsze miejsce, przez 3 tygodnie należy utrzymywać temperaturę 24°C i wysoką wilgotność powietrza. Następnej wiosny przesadzamy ponownie (gdy roślina osiągnie wielkość rośliny dorosłej, ale jeszcze nie kwitnie).

Frizea - odmiany

  • Frizea lśniąca 'Flammendes Schwert' - najbardziej popularna odmiana frizei lśniącej, posiada spłaszczony kwiatostan w kolorze pomarańczowo-czerwonym oraz liście w brunatno-czerwone poprzeczne paski.
  • Frizea lśniąca 'Conchita' - tworzy gęstą rozetę podłużnych, zielonych liści, z których wyrastają jaskrawo czerwone kwiatostany w formie kłosów.
  • Frizea lśniąca 'Era' - tworzy charakterystyczną rozetę liści, z której wyrasta długi, intensywnie czerwony i mieczowaty pęd kwiatostanowy.
Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielono-czerwona
Termin kwitnienia I - XII

Kwiat guzmania - jak pielęgnować, jak przesadzać? Czy guzmania lubi słońce?