Dischidia okrągłolistna - Dischidia nummuralia

2020-07-30 16:15

Dischidia okrągłolistna to pochodząca z Singapuru roślina o zwisającym pokroju. U nas uprawiana jest jako doniczkowa - jej popularność w ostatnich latach znacząco wzrasta.

Spis treści

  1. Dischildia okrągłolistna - uprawa i wymagania
  2. Dischildia - zastosowanie

Dischidia okrągłolistna to pochodząca z Singapuru roślina o zwisającym pokroju. U nas uprawiana jest jako doniczkowa - jej popularność w ostatnich latach znacząco wzrasta.Jest sukulentem, czyli rośliną magazynującą wodę, co pozwala jej przetrwać okresowe niedobory wody.Dischildia tworzy długie, ulistnione, zwisające pędy, które w naturalnych warunkach dorastają nawet do 3 m. Jej największą ozdobą są liście - drobne, grube, twarde, przypominające guziki, dlatego dischildia nazywana jest guzikową rośliną.Kwiaty dischildii są niepozorne i nie stanowią ozdoby rośliny.

Dischildia okrągłolistna - uprawa i wymagania

Discholdia jest łatwa w uprawie i ma niewielkie wymagania uprawowe. Stanowisko dla dischildii powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne. Podlewać roślinę należy tak, by ziemia w doniczce nie pozostawała mokra. Nie wolno dopuścić do zalegania wody w podłożu, ponieważ roślina tego nie toleruje. Dużo lepiej radzi sobie z okresowym niedoborem wody. Przed kolejnym nawadnianiem ziemia w doniczce powinna lekko przeschnąć. Koniecznie należy wylać wodę, która po podlaniu pozostała w podstawce.Dischildię okrągłolistną od kwietnia do września zasila się nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi dla roślin o ozdobnych liściach. Roślinę przesadza się dopiero wówczas, gdy korzenie nie mieszczą się już w doniczce.Optymalna temperatura dla wzrostu rośliny wynosi 25 st. C, zimą powinna być niższa, ale nie mniej niż 15-16 st. C.Dischildię rozmnaża się przez sadzonki pędowe ukorzeniane w wodzie (podobnie rozmnaża się epipremnum złociste).

Rozmnażanie roślin doniczkowych przez sadzonki wierzchołkowe. PORADNIK krok po kroku >>>Pędy dischildii szybko rosną i z powodzeniem można je przycinać, gdy jest taka potrzeba.

Dischildia - zastosowanie

Dischidia doskonale prezentuje się w wiszących pojemnikach. Dla wyeksponowania jej efektownych pędów doniczkę z rośliną można także postawić na półce ściennej, regale lub wysokiej komodzie.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Rośliny doniczkowe
Zimozielone -
Wysokość do 300 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój zwisający
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe