Psianka czylijska - Solanum crispum

2020-07-16 15:43

Psianka czylijska swoje korzenie ma w Ameryce Południowej - w Chile. Zaliczana jest do roślin egzotycznych. W naszym kraju jest spotykana wyjątkowo rzadko, głównie w ogrodach botanicznych.

Psianka czylijska
Autor: www.gettyimages.com Psianka czylijska

Spis treści

  1. Psianka czylijska - opis
  2. Psianka czylijska - warunki uprawy
  3. Psianka czylijska - pielęgnacja
  4. Psianka czylijska - zastosowanie

Psianka czylijska należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Inna nazwa to czilijskie drzewo ziemniaczane.

Psianka czylijska - opis

Psianka czylijska to krzew liściasty o wzniesionym, krzaczastym pokroju. W naszym kraju roślina osiąga od 150 do 200 cm wysokości. W swoim naturalnym środowisku jest drzewem i może dorastać nawet do 6 m. Liście psianki czylijskiej maja jajowaty bądź lancetowaty kształt, są ciemnozielone. Okres kwitnienia psianki czylijskiej przypada od czerwca do października. Liczne kwiaty są w kolorze filetowym z żółtym oczkiem, płatki okwiatu tworzą otwartą trąbkę, najczęściej zebrane są w grono. Owoce pojawiają się na roślinie jesienią. Są to owalne, jagody, początkowo zielone, później stają się żółte, a z czasem fioletowe. Niestety, są trujące! Roślina jest spokrewniona  z ziemniakiem

Psianka czylijska - warunki uprawy

Psianka czylijska najlepiej czuje się w miejscu półcienistym lub słonecznym, ważne aby nie rosła w miejscach przeciągów. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne, ale stale wilgotne (ale nie zalewajmy go). Roślinę należy podlewać w momencie, gdy podłoże delikatnie przeschnie. Warto w podłożu zastosować drenaż z kamieni. Psianka czylijska nie jest rośliną mrozoodporną, dlatego w naszym klimacie zalecana jest jej uprawa w pojemnikach, aby mogła przezimować w odpowiednim pomieszczeniu. Rzadko atakowana jest przez szkodniki czy choroby.

Psianka czylijska - pielęgnacja

Psianka czylijska lubi wzmacnianie nawozem do roślin kwitnących przez cały sezon (aż do sierpnia). Jeżeli uprawiamy ją w pojemniku, zadbajmy o to, aby co roku wymieniać podłoże na wiosnę. Również w wiosennym okresie warto ją przyciąć, aby lepiej się rozkrzewiała.  Jeżeli zdecydujemy się na uprawę w gruncie, na zimę trzeba ją bezwzględnie okryć, aby nie doszło do uszkodzeń mrozowych. Roślina rozmnaża się przez nasiona oraz przez sadzonki półzdrewniałe pobierane wiosną lub sadzonki zielone pobierane latem.

Psianka czylijska - zastosowanie

Psianka czylijska idealnie sprawdzi się przede wszystkim jako egzotyczna ozdoba balkonu lub tarasu. To doskonała roślina do oranżerii i ogrodów zimowych. W ogrodzie, posadzona w gruncie, najładniej prezentuje się jako soliter. Psianka czilijska nadaje nasadzeniom egzotycznego charakteru.

Poznaj też psiankę paprykową.

Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój krzaczasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE