Psianka paprykowa - Solanum pseudocapsicum

2021-09-13 15:43

Psianka paprykowa należy do rodziny psiankowatych Solanaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa, ma postać rozłożystego krzaczka, dorastającego do około 40 cm wysokości.

Psianka paprykowa
Autor: GettyImages Psianka paprykowa

Psianka paprykowa ma ciemnozielone liście o pofalowanych krawędziach, długości około 8 cm. Latem na roślinie pojawiają się liczne, drobne, białe kwiaty o gwiazdkowatym kształcie, średnicy 1,5 cm. Ozdobą rośliny są natomiast pojawiające się jesienią okrągłe, pomarańczowoczerwone owoce średnicy 2 cm, które utrzymują się na roślinie kilka tygodni (w chłodnym pomieszczeniu możemy cieszyć się nimi dłużej).

Uwaga! Owoce psianki paprykowej są trujące!

W mieszkaniu najlepiej postawić psiankę w chłodnym pomieszczeniu na stanowisku jasnym i słonecznym (np. na nasłonecznionym parapecie). Zimą należy zapewnić temperaturę 10–15°C i często zraszać liście. Podlewamy regularnie tak, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia. Zbyt obfite lub nieregularne podlewanie powoduje opadanie liści. Jeśli w pomieszczeniu, w którym stoi psianka jest zbyt gorąco i sucho, a światła jest za mało, roślina może reagować zrzucaniem owoców. Nawozić należy co dwa tygodnie.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 40 cm
Termin kwitnienia V - VII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany