Psianka paprykowa - Solanum pseudocapsicum

2021-09-13 15:43

Psianka paprykowa należy do rodziny psiankowatych Solanaceae. Pochodzi z Ameryki Południowej. W Polsce jest uprawiana jako roślina doniczkowa, ma postać rozłożystego krzaczka, dorastającego do około 40 cm wysokości.

Psianka paprykowa
Autor: GettyImages Psianka paprykowa

Psianka paprykowa ma ciemnozielone liście o pofalowanych krawędziach, długości około 8 cm. Latem na roślinie pojawiają się liczne, drobne, białe kwiaty o gwiazdkowatym kształcie, średnicy 1,5 cm. Ozdobą rośliny są natomiast pojawiające się jesienią okrągłe, pomarańczowoczerwone owoce średnicy 2 cm, które utrzymują się na roślinie kilka tygodni (w chłodnym pomieszczeniu możemy cieszyć się nimi dłużej).

Uwaga! Owoce psianki paprykowej są trujące!

W mieszkaniu najlepiej postawić psiankę w chłodnym pomieszczeniu na stanowisku jasnym i słonecznym (np. na nasłonecznionym parapecie). Zimą należy zapewnić temperaturę 10–15°C i często zraszać liście. Podlewamy regularnie tak, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna, nie dopuszczając do całkowitego przesuszenia. Zbyt obfite lub nieregularne podlewanie powoduje opadanie liści. Jeśli w pomieszczeniu, w którym stoi psianka jest zbyt gorąco i sucho, a światła jest za mało, roślina może reagować zrzucaniem owoców. Nawozić należy co dwa tygodnie.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 40 cm
Termin kwitnienia V - VII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE