Chcesz umyć okna w całkowicie ekologiczny i bezpieczny dla twojego zdrowia (a przy okazji tani!) sposób, ale nie wiesz, jak to zrobić? Skorzystaj z naszych domowych sposobów na ekologiczny płyn do mycia szklanych powierzchni! Wystarczy kilka podstawowych produktów, które na pewno znajdziesz w swojej kuchni, aby zrobić samodzielnie płyn do mycia okien.

Sprawdź też:

10 zastosowań sody oczyszczonej >>>

12 zastosowań fusów i ziaren kawy w domowych porządkach >>>

Ekologiczny płyn do mycia okien: woda i ocet to podstawa!

Głównym składnikiem naszego naturalnego płynu do mycia okien jest ocet. Jego szczególne właściwości (zawartość kwasu octowego, niskie pH, całkowita biodegradowalność) sprawiają, że jest idealnym środkiem do ekologicznego sprzątania. Ocet działa dezynfekująco, rozpuszcza osady kamienne, rdzę i tłuszcze.

Ekologiczny płyn do mycia okien: jak zrobić

  • 2 szklanki octu spirytusowego
  • 2 szklanki ciepłej wody
  • 2 krople płynnej gliceryny

Aby zrobić ekologiczny płyn do mycia okien, potrzebujesz więc dwóch szklanek octu spirytusowego (dostępnego w każdym sklepie spożywczym) i tej samej ilości ciepłej wody. Wlej oba te płyny do pojemnika ze spryskiwaczem i porządnie wymieszaj. Do tej mieszanki możesz dodać jeszcze dwie szklanki bezbarwnego denaturatu lub dwie łyżki soku z cytryny, ale nie jest to konieczne. Dobrym pomysłem jest dodanie do naszego płynu do mycia okien dwóch kropel gliceryny płynnej, która stworzy na oknach niewidzialną warstewkę zapobiegającą osadzaniu się na nich kurzu. Jeśli przeszkadza ci charakterystyczny zapach octu, który jest głównym składnikiem płynu do mycia okien, możesz samodzielnie przygotować ocet aromatyzowany. Wystarczy zalać nim obierki lub wytłoczyny po cytrusach, płatki róż czy innych kwiatów, igły sosnowe albo dowolnego rodzaju zioła i zostawić na dwa tygodnie. Po tym czasie ocet straci swój nieprzyjemny zapach, nabierając przy tym aromatu wybranego przez ciebie składnika.

Zainteresuje Cię też:

Jak usunąć tłuste plamy? 10 domowych sposobów >>>

Czyszczenie fug - domowe sposoby na czyste fugi >>>

Czyszczenie i pranie dywanów - domowe sposoby >>>

Galerie zdjęć: dekoracje okien

Po umyciu okien czas na aranżacje. Oto kilka inspiracje na dekoracje okienne - wybieramy zasłony, firany i rolety. Wystrój okien - zdjęcia.