Jajka kurze są bogate w substancje odżywcze, tj. białko, wapń, witamina A, D, witaminy z grupy B, dlatego stanowią cenny składnik wielu potraw. Dzisiaj przyjrzymy się ich niestandardowym, domowym zastosowaniom jaj kurzych.

Jajka kurze: zastrzyk energii dla włosów

Jeśli twoje włosy straciły witalność, warto wzmocnić je domową maseczką z jajek. Jajka kurze są bogate w białko zbliżone do tego, z którego zbudowane są włosy. Zmieszaj surowe jajka lub kilka żółtek, jeśli masz włosy są szczególnie przesuszone, to dodaj odrobiny oliwy z oliwek i rozprowadź taką maskę na głowie. Możesz dodać kilka kropel olejku zapachowego. Maseczkę pozostaw na około 20 minut, a następnie dokładnie spłucz włosy ciepłą wodą.

Jajka kurze zastosowanie: kosmetyk na zmarszczki

Żółtka i białka jajek posiadają cenne właściwości dla skóry, więc warto przygotować z nich domowy zabieg na twarz. Z białek jajek można przygotować kojący, naturalny kosmetyk przeciwzmarszczkowy do mycia twarzy, który wygładzi skórę i zmniejszy pory.

Sprawdź też:

jak czyścić srebro >>

jak czyścić miedź >>

jak czyścić osad z kamienia >>

jak czyścić starą porcelanę >>

Ubij białka z odrobiną wody i przemywaj nimi twarz. Żółtka jaj są bogate w witaminę A, która doskonale nawilża cerę. Ubij żółtka z niewielką ilością wody i przemywaj nimi twarz minimum raz w tygodniu.

Jajka kurze zastosowanie: ekologiczny klej

Z jajek kurzych możesz przygotować ekologiczny, biały klej. Białko kurze jest wyjątkowo lepkie, dlatego po wyschnięciu doskonale sklei delikatne elementy z papieru lub sreberka. Aby powstał klej białko jajka należy połączyć z małą ilością wody i dokładnie rozmieszać.

Jajka kurze zastosowanie: nawóz dla roślin

Nie wylewaj wody po ugotowaniu jajka na twardo. Skorupki jajek zawierają bowiem duże ilości wapnia, które uwielbiają rośliny doniczkowe i ogrodowe. Po ostygnięciu wody użyj jej do podlewania roślin. Rozdrobnione skorupki jajek możesz wykorzystać jako kompost dla roślin ogrodowych, np. pomidorów.

Jajka kurze zastosowanie: naturalny opatrunek na ranę lub oparzenia

Jeśli skaleczysz się lub oparzysz, ugotuj jajko i wykorzystaj cienką błonę znajdującą się pod skorupką jako naturalny opatrunek, który przyspieszy gojenie się rany. Bogaty w składniki odżywcze opatrunek z jajka ułatwia zatamowanie krwawienia i przeciwdziała powstaniu blizny. Aby szybciej pozbyć się sińców, ugotuj jajko i gdy jest jeszcze ciepłe, odklej skorupkę i pocieraj nią stłuczenie.

Jajka kurze zastosowanie: do czyszczenia skórzanej galanterii

Jajka kurze nadają się do czyszczenia galanterii skórzanej. Gęsta i lepka baza białka jaj łatwo usunie brud ze skórzanych butów, paska lub portfela. Białko rozprowadź na całej powierzchni skóry miękką gąbką. Delikatny, białkowy peeling zetrzyj wilgotną ściereczką. Jajo stworzy bazę ochronną, pozostawiając ładny połysk na akcesoriach ze skóry.

Jajka kurze zastosowanie: czyszczenie zaśniedziałego srebra

Jeśli srebrna biżuteria wymaga czyszczenia, użyj do tego jajek, ponieważ zawierają siarkę - aktywny składnik substancji utleniających. Ubij pianę z białka i dodaj do niej szczyptę soli. Nałóż ją na srebrną biżuterię i wypoleruj ściereczką.