Aranżacja przedpokoju: TOP 5, czyli najpopularniejsze rozwiązania w projekcie przedpokoju

2022-06-28 14:59

Projekt przedpokoju, jako wizytówki mieszkania, nie jest sprawą prostą. Przedpokój w polskim wydaniu to przede wszystkim miejsce do przechowywania. Zatem projekt przedpokoju idealnego powinien zapewniać nam maksymalną ilość schowków, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki na najwyższym poziomie. Jak urządzić przedpokój? Jakie projekty przedpokoju przodują w polskich mieszkaniach? Prezentujemy TOP 5 w projekcie przedpokoju, czyli najczęściej powielane schematy w aranżacji wizytówki mieszkania!

Spis treści

  1. 1. Wieszak w przedpokoju: MUST HAVE w projekcie przedpokoju
  2. 2. Szafy w zabudowie: przedpokój, czyli idealne miejsce na garderobę
  3. 3. Schowki w projekcie przedpokoju: pomysłowe zagospodarowanie
  4. 4. Przedpokój bez szafki na buty? – to niedopuszczalne!
  5. 5. Pomysłowy projekt przedpokoju w małym rozmiarze

Projekt przedpokoju to nie lada wyzwanie. Przedpokój, jako wizytówka każdego domu, świadczy nie tylko o jego gospodarzach, ale jest także zapowiedzią tego, co czeka nas w kolejnych wnętrzach mieszkania. Polska wersja przedpokoju to zazwyczaj niewielka przestrzeń do zagospodarowania, która musi być nie tylko funkcjonalna i praktyczna, ale przede wszystkim efektowna i szykowna. Przecież to właśnie to miejsce jest najczęściej oglądanym wnętrzem mieszkania! Sprawdź jakie rozwiązania królują w projekcie przedpokoju.

1. Wieszak w przedpokoju: MUST HAVE w projekcie przedpokoju

Projekt przedpokoju i on, czyli wieszak. Wyobrażacie sobie przedpokój pozbawiony tego elementu? Chyba nie. Wydaje się, że wieszak w projekcie przedpokoju to absolutna konieczność. Sytuując wieszak w przedpokoju, warto dobrać jego formę do ogólnej aranżacji wnętrza. Możemy zdecydować się na wieszak w ukryciu lub wieszak dekoracyjny, który będzie największym bohaterem projektu przedpokoju. Wbrew pozorom wieszak jest idealnym rozwiązaniem także w projekcie małego i wąskiego przedpokoju – pomoże on zaprowadzić ład we wnętrzu i będzie gwarancją, że wszystkie ubrania wierzchnie będą miały swoje miejsce. Pamiętajmy, że wieszak nie zastąpi nam jednak pojemnej szafy w zabudowie.

2. Szafy w zabudowie: przedpokój, czyli idealne miejsce na garderobę

Przedpokój to miejsce idealne do zaprojektowania szafy w zabudowie. Będzie ona najlepszym wykorzystaniem wolnej przestrzeni w korytarzu, jednocześnie zapewniając nam optymalną ilość miejsca do przechowywania. Przy planowaniu szafy wnękowej, warto wiedzieć o niej kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że wnęka, w której planujemy zlokalizowanie szafy powinna mieć głębokość nieco większą od samej szafy. Wielkość zabudowy dostosujmy także do własnych potrzeb i oczekiwań – jeśli planujemy przechowywać w niej także grube płaszcze i zimowe kurtki, głębokość powinna być odpowiednio powiększona. Szafa o standardowej głębokości 60 cm, bez problemu mieści drążki na koszule i lekkie okrycia wierzchnie. Szafy płytsze są z reguły przeznaczone do wieszania ubrać na wysuwanym drążku.Szafa w zabudowie idealna: jak ją zaprojektować? Przeczytaj więcej

3. Schowki w projekcie przedpokoju: pomysłowe zagospodarowanie

Przedpokój to miejsce specyficzne, ponieważ z reguły jest on zaprojektowany jako główne miejsce do przechowywania w mieszkaniu. Zatem zarówno wieszak w przedpokoju, jak i szafa w zabudowie to rozwiązania spotykane najczęściej. Nie oznacza to jednak, że na tym kończy się dodatkowe miejsce do przechowywania. Projekt przedpokoju powinien być tak przemyślany, aby optymalnie wykorzystywał każdy dostępny metr wolnej przestrzeni. Pamiętajmy: schowków w mieszkaniu nigdy za wiele. Zapewne każdy z nas boryka się z nadmiarem bibelotów, których po prostu żal wyrzucić. Tutaj z pomocą przyjdzie nam funkcjonalny schowek. Nawet najmniejszy, może okazać się zbawienny. Jedno jest pewne – każde mieszkanie posiada miejsce, które możemy zagospodarować na dodatkowy mini schowek.

4. Przedpokój bez szafki na buty? – to niedopuszczalne!

Podobnie, jak nie istnieje projekt przedpokoju bez wieszaka, tak nie ma prawdziwego przedpokoju bez szafki na buty! Zapewne w każdym mieszkaniu wygospodarowane jest miejsce w rogu korytarza, które stanowi prawdziwą wystawę sklepu obuwniczego. Jest to jednak rozwiązanie chwilowe, prowizorycznym niezbyt estetyczne. Szafka na buty sprawdzi się w każdym projekcie przedpokoju. Mało tego – z czasem okaże się absolutnie niezbędna. Powiększająca się kolekcja butów, czy chociażby przechowywania butów sezonowych – to wszystko wymaga odpowiedniego przechowania.

5. Pomysłowy projekt przedpokoju w małym rozmiarze

Nadszedł czas na chyba najbardziej oczekiwany punkt – mały i ciasny przedpokój. To właśnie z takim wnętrzem mamy najczęściej do czynienia we wnętrzu mieszkań i musimy poradzić sobie z jego funkcjonalną aranżacją. Nawet wąski i mały przedpokój nie jest zwolniony z efektownego wyglądu i pomysłowego zagospodarowania. Jeśli powierzchnia przedpokoju nie pozwala nam na zaprojektowanie szafy w zabudowie, a nawet postawienie szafki na buty, zapewne znajdzie się kawałek wolnej ściany, która aż prosi się o odpowiednie zagospodarowanie. Rozwiązań jest całkiem sporo – niewielkie półki na podręczne rzeczy, czy system prostych haczyków, które pozwolą na utrzymanie ładu we wnętrzu, a dodatkowo będą ozdobą projektu korytarza. Możemy wybrać haczyki minimalistyczne, bądź bardziej ozdobne, designerskie. Jednak najważniejsze w takim wnętrzu może okazać się oświetlenie – takie, które pozwoli na rozjaśnienie i optyczne powiększenie wnętrza.