Ściany w przedpokoju: pomysły na ścianę w przedpokoju

2022-06-28 15:01

Jak wykończyć ścianę w przedpokoju, by jednocześnie zapraszała do wejścia i była odporna na skutki codziennej krzątaniny? Zainspiruj się najciekawszymi pomysłami wykończenia ściany w przedpokoju!

Spis treści

  1. Ściana w przedpokoju: klasyka o wielu twarzach
  2. Ściana w przedpokoju: praktyczna oryginalność

Ściana w przedpokoju spełniać musi wiele funkcji. Być przyjazna gościom, zapraszać do wnętrza a jednocześnie spełniać rolę funkcjonalną,  stawiając codzienny opór przed błotem, kurzem i codziennymi zabrudzeniami. Czy rozwiązanie kwestii wykończenia ściany w przedpokoju leży po stronie doboru materiału? Tapeta, beton architektoniczny, farba magnetyczna a może cegła? Rozwiązanie to także pluszowa okładzina wokół tapicerowanego siedziska. Każde rozwiązanie niesie za sobą plusy i minusy, dlatego nie warto się ograniczać tylko poddać własnym upodobaniom. Zainspiruj się najciekawszymi pomysłami wykończenia ściany w przedpokoju!

Ściana w przedpokoju: klasyka o wielu twarzach

Klasyczne rozwiązania aranżacji ściany w przedpokoju zakrawają o gładkie ściany w stonowanych kolorach. Gładkie wykończenie ścian (pokrytych zazwyczaj odporną na zabrudzenia farbą) gwarantuje, że ewentualne zachlapania czy regularny pył i kurz nie wnikną głęboko w strukturę ściany. Inna niż biała kolorystyka ścian w przedpokoju z kolei gwarantuje, że ewentualne smugi (np. w okolicach wieszaka, od regularnego odwieszania ubrań) nie będą od razu widoczne.

Nie wszyscy są zwolennikami ciemnych ścian w przedpokoju, które mogą dodatkowo zaciemnić i tak zazwyczaj pozbawione okna pomieszczenie. Stąd zawsze świetnym rozwiązaniem są plamoodporne farby do ścian. Rozwiązaniem na ściany w przedpokoju, zakrawającym już o klasykę, są wszelkie odcienie szarości. Doskonale maskują wszelkie ślady codziennego użytkowania wąskiej zazwyczaj przestrzeni, a jednocześnie nie stwarzają wrażenia bunkra. Podobnie do klasyki powoli zaliczyć możemy użycie na ścianie w przedpokoju farby tablicowej bądź magnetycznej. Oprócz modnej kolorystyki ściany (czerń, antracyt, szarości) spełnia wówczas dodatkowe funkcje - informacyjną, przypominającą i sentymentalną (np. dzięki przypiętym do niej za sprawą magnesó ulubionych zdjęć i pamiątek).

Ściana w przedpokoju: praktyczna oryginalność

Dla przeciwników minimalizmu w aranżacji wnętrz dobrym rozwiązaniem na ścianę w przedpokoju będzie winylowa, wzorzysta tapeta w przeskalowane wzory (np. w ogromne liście bądź kwiaty peonii). Nawet lekko ciemne barwy tapety, zróżnicowane bardziej jaskrawymi plamami barwnych motywów, wprowadzą do przedpokoju aurę przytulności, a jednocześnie dadzą ochronę przed zabrudzeniem. Ciekawym rozwiązaniem będą też klasyczne, angielskie boazerie, sięgające około 1/3 wysokości ściany. Zabezpieczone plamoodporną farbą drewniane płyciny ścienne dodadzą nuty elegancji nawet wąskiej przestrzeni. Do tego doskonale ochronią ściany, a w razie potrzeby będą wdzięcznym tematem do odświeżenia.

Beton strukturalny na ścianie to kolejna propozycja na oryginalne wykończenie ścian w przedpokoju, właściwa bardziej wnętrzom w stylu industrialnym, surowym. Nieregularna struktura betonu ujednolici wszelkie nierówności ściany, dlatego doskonale nadaje się jako materiał do odnawiania ścian w starym budownictwie. Rozwiązaniem dla nierównych ścian będzie także okładzina kamienna bądź ceglana. Główna różnica pomiędzy nimi to czynnik klimatotwórczy – cegła na ścianie w przedpokoju doda mu surowej przytulności; kamień – nutę elegancji (łupek w jasnej kolorystyce) bądź charyzmy (ciemna, węglowa kolorystyka nieregularnej kamiennej okładziny ściennej).