Nowoczesny pawlacz do przedpokoju i nie tylko! Relikty PRL znów stają się modne

2023-09-28 10:17

W czasach PRL pawlacze były w każdym przedpokoju. Zazwyczaj w niewielkich mieszkaniach trzeba było wykorzystać każdą możliwą przestrzeń, a podwieszane pod sufitem szafki nadawały się do tego idealnie. Dowiedz się, czy pawlacze są modne i w jaki sposób nowoczesny pawlacz do przedpokoju może ustrzec cię przed bałaganem!

Spis treści

  1. Czym jest pawlacz?
  2. Skąd pochodzi słowo pawlacz?
  3. Co się trzyma w pawlaczu?
  4. Czy pawlacze są modne?
  5. Z czego zrobić pawlacz? Nowoczesny pawlacz do przedpokoju
  6. Co zamiast pawlacza?
  7. Jak zasłonić pawlacz?
  8. Pawlacz w sypialni, pawlacz w kuchni…

Czym jest pawlacz?

Co to jest pawlacz w mieszkaniu? Pawlacz to niewielka szafka, którą zawiesza się tuż pod sufitem, na ogół w przedpokoju, chociaż obecnie to rozwiązanie można stosować z powodzeniem w całym domu. 

Definicja słowa “pawlacz” w ciągu wieków się zmieniała. Na początku XX w. tzw. Słownik warszawski podawał, że pawlacz to “drugi, niższy pułap w kuchni, w warsztacie, na którym sypiają sługi albo terminatorzy, albo na którym suszą się deski u stolarza”. Nijak się to ma do tego, czym jest pawlacz obecnie!

Jednak w l. 60. XX w. znaczenie słowa ewoluowało. “Słownik języka polskiego” Doroszewskiego notował, że pawlacz to “schowek utworzony przez poziomą przegrodę pod sufitem”. Definicja sprzed 20 lat mówi z kolei, że pawlacz to “szafka pod sufitem, której boki tworzą ściany pomieszczenia, antresola” (Uniwersalny słownik języka polskiego).

Skąd pochodzi słowo pawlacz?

Wyraz “pawlacz” przywędrował do nas z Czech. Czesi pavlačem nazywają galerię albo balkon. Widzicie analogię? 

Co się trzyma w pawlaczu?

Ponieważ dostęp do pawlacza jest utrudniony, bo przecież znajduje się na znacznej wysokości, chowa się w nim na ogół rzeczy, których nie potrzebujemy mieć pod ręką. 

W pawlaczu w przedpokoju możemy trzymać sezonowe rzeczy, np. latem zimowe kurtki oraz buty, zimą z kolei — letnie płaszcze. 

Jeśli mamy pawlacz w łazience, można schować tam środki czystości. To dobre rozwiązanie, jeśli w mieszkaniu są dzieci. W sypialni z kolei można schować czystą pościel albo kołdry i poduszki dla gości, którzy raz na jakiś czas nas odwiedzają.

Pawlacz w kuchni to natomiast idealne miejsce na przechowywanie czystych słoików, które będą czekać, aż przyjdzie czas na robienie przetworów, ale też dużych garnków, z których na co dzień nie korzystamy, a potrzebujemy ich, gdy mamy gości i chcemy zrobić obiad dla wielu osób. 

Czy pawlacze są modne?

Nowoczesny pawlacz do przedpokoju jest modny, a przede wszystkim bardzo funkcjonalny! Po co marnować przestrzeń, skoro można wykorzystać ją do cna. Nowoczesne pawlacze obecnie wyglądają nieco inaczej niż przed 30 czy 40 laty. Łączy się je z zabudową, ale też tapicerowanymi siedziskami.

Z czego zrobić pawlacz? Nowoczesny pawlacz do przedpokoju

Na ogół nowoczesny pawlacz do przedpokoju wykonuje się z płyty MDF, która może zostać pomalowana na taki kolor, jaki tylko sobie wymarzymy. Jeśli wolimy drewno, lepiej postawić na fornirowaną płytę. Na ogół pawlacze robi się na wymiar, więc można dostosować je do każdej, nawet najmniejszej wnęki.

Pawlacz
Autor: Materiały prasowe/gornapolka.com

Co zamiast pawlacza?

Jeśli nie jesteśmy przekonani co do pawlacza w swoim mieszkaniu, można zastąpić go pełną zabudową. Zamiast pawlacza można również około 30 - 40 cm pod sufitem zamontować półkę. 

Teraz wystarczy tylko kupić pudełka o odpowiednich wymiarach i poustawiać jedno obok drugiego. Koszt takiego zamiennika pawlacza będzie dużo mniejszy niż tego kupionego w sklepie czy robionego u stolarza na zamówienie.

Przeczytaj także: Jak urządzić nowoczesny przedpokój w bloku? Praktyczne ściany i podłogi w przedpokoju, jak urządzić mały przedpokój

Jak zasłonić pawlacz?

Nowoczesny pawlacz do przedpokoju nie wymaga zasłaniania, jest ozdobą samą w sobie. Jeśli masz jednak w mieszkaniu mebel pamiętający jeszcze ubiegły wiek, podpowiemy ci, jak odnowić pawlacz!

Ponieważ w przeszłości te szafki na ogół nie były robione z płyty, ale drewniane, twoje zadanie jest nie tylko banalnie proste, ale też kreatywne! Pawlacz wystarczy pomalować np. farbą kredową. Kolorów jest naprawdę sporo. Jeśli masz w sobie duszę artysty, pokombinuj i przyklej na pawlacz drewniane elementy dekoracyjne: dekory albo listwy. Kosztują grosze, a mogą niesamowicie odmienić twój pawlacz.

Innym pomysłem będzie przyklejenie na pawlaczu sztukaterii (w kwadrat lub prostokąt) i wklejenie do środka tapety. Efekt wow gwarantowany! Jak widać, nowoczesny pawlacz do przedpokoju jest w zasięgu twojej ręki i to niewielkim kosztem.

Pawlacz w sypialni, pawlacz w kuchni…

Pawlacz to nie tylko dobre rozwiązanie do przedpokoju, ale właściwie każdego małego pomieszczenia, w którym potrzebne jest dodatkowe miejsce do przechowywania, a metraż nie pozwala na dostawienie kolejnego mebla na podłodze. Zobaczcie inspiracje w naszej galerii!

ZOBACZ: Czy pawlacze są modne? Nowoczesny pawlacz do przedpokoju. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Najmodniejsze szafki na buty. Jak ukryć buty w przedpokoju?

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...