Jak urządzić przedpokój: przewodnik architekta po aranżacji przedpokoju

2020-04-19 11:22

Jak urządzić przedpokój? Aranżacja przedpokoju będąc swoistą wizytówką domu, staje się zapowiedzią tego, co zastaniemy w pozostałych wnętrzach mieszkania. Z uwagi na to, niezwykle ważne jest staranne wykończenie i jego wyposażenie. Prezentujemy przewodnik architekta po aranżacji przedpokoju!

Spis treści

  1. Jak urządzić przedpokój: wybieramy podłogę
  2. Sprawdź też: wybieramy najlepszą podłogę do przedpokoju
  3. Aranżacja przedpokoju: ściany w przedpokoju
  4. Aranżacja przedpokoju: wybieramy drzwi wewnętrzne
  5. Sprawdź też: TOP 5 w aranżacji przedpokoju
  6. Oświetlenie w przedpokoju: o czym pamiętać
  7. Jak urządzić przedpokój: wybieramy meble do przedpokoju
  8. Sprawdź też: ławka w przedpokoju czyli pochwała wygody

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "jak urządzić przedpokój".Aranżacja przedpokoju, jako wizytówka domu, bardzo często odzwierciedla jego styl i charakter. Coraz częściej decydujemy się na projekt otwartego przedpokoju, który gładko przechodzi w aranżację dziennej części mieszkania. O czym pamiętać planując wykończenie podłogi czy ścian w przedpokoju? W jaki sposób zaaranżować oświetlenie w projekcie przedpokoju? Na co postawić w kwestii jego wyposażenia? Zapoznajcie się z naszym poradnikiem.

Jak urządzić przedpokój: wybieramy podłogę

Podłoga jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji przedpokoju. Ze względu na częste użytkowanie tego miejsca, jest ona szczególnie narażona na zniszczenia. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze podłogi do przedpokoju? Oprócz wysokiej odporności podłogi, warto także zwrócić szczególną uwagę na jej kolor na to, czy pasuje ona do ścian i drzwi. W przypadku przedpokoju otwartego na pokój dzienny, posadzka przedpokojowa bardzo często jest taka sama jak i w salonie. Dzięki temu wnętrze wydaje się jeszcze przestronniejsze. W domach i mieszkaniach z wąskim korytarzem, prostym trikiem poszerzającym go jest położenie podłogi w poziome lub ukośne pasy.

Sprawdź też: wybieramy najlepszą podłogę do przedpokoju

Najlepszym materiałem wykończeniowym, w przypadku aranżacji przedpokoju jest antypoślizgowy gres, ponieważ jest to materiał bardzo odporny, zwłaszcza na ścieranie czy wilgoć. Ponadto, należy on do materiałów, które bez większego wysiłku utrzymamy w czystości. Co jednak w przypadku, kiedy marzy nam się drewniana podłoga zgrabnie łącząca aranżację przedpokoju z salonem? Wówczas musimy pamiętać o odpowiednim zakonserwowaniu drewna.

Aranżacja przedpokoju: ściany w przedpokoju

Ściany w przedpokoju to kolejny niezwykle ważny aspekt w aranżacji tego wnętrza. Dawniej w aranżacji przedpokoju bezapelacyjnie królował gres. Jego następcą była tapeta, która cieszy się popularnością po dziś dzień. Zwróćmy jednak uwagę, że ściany w przedpokoju są szczególnie narażone np. na wilgoć. Na wykończenie ścian w przedpokoju, gdzie przechowujemy mokre wierzchnie ubranie, dobrym rozwiązaniem będzie klasyczne malowanie ścian. W tym przypadku wybierzmy jednak farbę odporną na ścieranie.

Aranżacja przedpokoju: wybieramy drzwi wewnętrzne

Zarówno drzwi wejściowe, jak i drzwi wewnętrzne, powinny harmonizować się z aranżacją wnętrz całego mieszkania. Drzwi wewnętrzne powinny nawiązywać kolorystyką oraz stylem do otaczającej przestrzeni. Nowoczesne i proste formy będą odstawały od belkowanych sufitów czy stylizowanych drewnianych mebli. Do wystroju nawiązującym do klimatu retro, pasowały będą drzwi ze szprosami i stylizowanymi klamkami. Do wnętrz nowoczesnych zdecydowanie lepiej wpasują się proste, wręcz minimalistyczne skrzydła drzwiowe.

Sprawdź też: TOP 5 w aranżacji przedpokoju

Przy tym wszystkim nie zapominajmy o samej kolorystyce drzwi. W niewielkim i ciemnym przedpokoju doskonale sprawdzą się drzwi w jasnej okładzinie i z dużymi przeszkleniami. Taki model rozjaśni wnętrze i wpuści do niego światło dzienne. Ciemne drzwi będą optymalnym wyborem to dużego, jasnego i przestronnego holu.

Oświetlenie w przedpokoju: o czym pamiętać

Oświetlenie w przedpokoju, tak jak w pozostałym wnętrzach, jest kluczową kwestią. Pamiętajmy, że jego zadaniem jest nie tylko typowe oświetlenie przestrzeni, ale przede wszystkim ułatwienie komunikacji. Klasyczne oświetlenie zwykle montuje się pod sufitem. Jego rolę przyjmuje standardowy rodzaj plafonu, który oświetla całość, a jego dopełnieniem jest dodatkowa lampa ścienną, zlokalizowana np. przy lustrze. W przypadku długiego przedpokoju, warto zainstalować kilka lamp pod, lub w suficie, bo to wizualnie podzieli wnętrze na strefy. W bardzo wysokim przedpokoju, dobrze zaprezentują się kinkiety, które optycznie obniżą sufit. Dobrym pomysłem w aranżacji przedpokoju są podświetlane włączniki, czy małe lampki LED-owe przymocowane w pobliżu łazienki i toalety. Dzięki nim, bez włączania górnego światła, będziemy poruszać się po przedpokoju także w nocy.

Jak urządzić przedpokój: wybieramy meble do przedpokoju

Kwestię umeblowania przedpokoju zostawiamy na sam koniec. Nie oznacza to jednak, że sam wybór mebli do przedpokoju nie jest istotny. Wręcz przeciwnie! Meble w przedpokoju powinny być przede wszystkim praktyczne. Bardzo ważny jest wieszak na ubrania, szafa – również na buty, czy szafka, na której można położyć torebkę czy odłożyć klucze. Funkcjonalnym meblem a aranżacji przedpokoju jest także ława czy krzesło, które okaże się niezwykle owocno, np. w przypadku zakładania obuwia.

Sprawdź też: ławka w przedpokoju czyli pochwała wygody

Niekwestionowanym bohaterem przedpokoju będzie jednak duże lustro. Oczywiście wszystkie te sprzęty nie powinny być „przypadkowe". Umeblowanie przedpokoju powinno nawiązywać stylem do reszty wnętrz mieszkania.