Aranżacja przedpokoju czyli co jest pierwsze: funkcja czy estetyka?

2015-08-10 18:23 Monika Czerwińska-Konarska

Przedpokój jest wizytówką domu. Dlaczego więc aranżację przedpokoju zostawiamy zazwyczaj na koniec? Przedpokój sam się nie urządzi się sam, a dobrze przemyślana aranżacja przedpokoju odpłaci nam się w przyszłości nie tylko estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Podpowiadamy jak zorganizować ładny i wygodny przedpokój!

Zwykle aranżację przedpokoju zostawiamy na koniec. Niesłusznie, bo przez to poświęcamy mu najmniej uwagi. A szkoda. Przedpokój jest wizytówką naszego domu. Pokazuje kim są właściciele mieszkania i czego spodziewać się w następnych pomieszczeniach. Przedpokój to nie tylko wieszaki lub szafa na ubrania wierzchnie, szafka na buty i ewentualnie komódka na drobiazgi. Aranżacja przedpokoju to także kolor ścian, oświetlenie i podłoga ale całe mnóstwo dodatków dekoracyjnych i koszy. Podpowiadamy jak urządzić komfortowy przedpokój, jakie wybrać meble i dodatki dekoracyjne.

Zobacz także: lustro - must have w projekcie przedpokoju


Aranżacja przedpokoju: funkcja, funkcja, funkcja!

Pamiętajmy, żeby przedpokój był funkcjonalny powinien być wyposażony tak by wszystko miało swoje miejsce, by jak najmniej przedmiotów leżało na wierzchu. Kiedy wszystkie rzeczy mają swoje miejsce łatwiej znaleźć w porannym pośpiechu to czego potrzebujemy. Warto więc zadbać nie tylko o szafę na kurtki i płaszcze ale i o półki, szuflady lub kosze na czapki, szaliki i rękawiczki, zorganizować miejsce na buty i torebki. Istotną rzeczą w organizacji przedpokoju jest wygodne miejsce na półce do odłożenia kluczy, kluczyków samochodowych czy okularów słonecznych. Nie zapominajmy też o miejscu do siedzenia – ułatwi to zakładanie butów zimowych i pomoc małym dzieciom. Nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na siedzisko – może znajdować się na szafce na buty lub być wygospodarowaną wnęką w szafie ubraniowej.

Aranżacja przedpokoju: ...a teraz estetyka, czyli przedpokój musi być ładny!

Kiedy ustalimy funkcje w przedpokoju przechodzimy do estetyki. Dobrze jeśli aranżacja przedpokoju będzie spójna z resztą mieszkania. Aranżacja przedpokoju może być w stylu nowoczesnej klasyki, rodzinna i przytulna, w duchu retro, w stylu eko, lub industrialnym. Przyjazny klimat na pewno pomogą stworzyć stylizowane meble, ozdobne drobiazgi oraz kolorowe kosze i pudełka do przechowywania drobiazgów. Styl eko pozwoli nam uniknąć zabudowanych szaf. Możemy zostawić otwarte półki na których ustawimy plecione kosze. Tak aranżacja przedpokoju, która przewiduje trochę niezabudowanej przestrzeni będzie z pewnością bardziej lekka i przyjemna dla oka. A co sądzicie o domowej bibliotece w przedpokoju? Jeśli oczywiście jest na nią miejsce?