Zeberka – ptak egzotyczny w domu. Jak hodować zeberki, co jedzą, ile żyją?

2022-03-11 18:30

Zeberka (Taeniopygia guttata, inna nazwa: zeberka timorska) to obok papużki falistej jeden z najpopularniejszych ptaków hodowlanych. Pomimo to właściciele tych towarzyskich i radosnych stworzeń nie zawsze potrafią zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Wielka szkoda, bo nie wymaga to znacznych nakładów pracy, a jedynie odrobiny chęci i wiedzy. W poniższym materiale przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinien znać każdy początkujący hodowca zeberek.

Zeberka ptak
Autor: GettyImages Zeberki to popularne, niewielkie ptaki hodowlane

Spis treści

  1. Zeberki – środowisko naturalne
  2. Zeberki ptaki – jak odróżnić płeć?
  3. Idealny dom dla zeberek
  4. Zeberki: żywienie
  5. Rozmnażanie zeberek
  6. Zeberka ptak: cena
  7. Zeberki – różne rodzaje umaszczenia
  8. O czym warto pamiętać, zakładając hodowlę zeberek?

Zeberki – środowisko naturalne

Zeberka, wywodząca się z rodziny astryldów, pochodzi z Australii. Co bardzo ważne, zeberki żyją w stadzie i właśnie to stanowi podstawę ich hodowli w domach – muszą mieć ptasie towarzystwo, w przeciwnym razie zaczynają być apatyczne i chorują (a gatunek ten ogólnie nie jest podatny na choroby). Ze względu na środowisko pustynne ptaki te są bardzo odporne na porę suchą i potrafią przeżyć nawet kilka tygodni bez wody.

Przydatne informacje:

Ptak zeberka osiąga około 10 cm długości.Zeberki – ile żyją? Na wolności ok. 5 lat, ale w warunkach domowych można z powodzeniem wydłużyć ich żywot nawet do kilkunastu lat. Warunkiem jest odpowiednia pielęgnacja.

Sonda
Jakie działania na rzecz ekologii podejmujesz we własnym domu?

Zeberki ptaki – jak odróżnić płeć?

Samce są szaro-brązowe, a na ich policzkach występują dwie rdzawe plamki. Nie sposób pomylić ich z samiczkami, które nie mają tak barwnego upierzenia (ich pióra są szare), ale wyróżnia je bladoczerwony lub pomarańczowy dziób.

..  Papuga w domu: gatunki i hodowla >>>

Idealny dom dla zeberek

Zeberki należy hodować w parach, ale jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie hodowanie kilku sztuk (Ale uwaga! Dwie pary trzymajmy wyłącznie w bardzo dużych klatkach lub wolierach. W przeciwnym razie może dochodzić do walk).Warto pamiętać, że te egzotyczne ptaki kochają latać, dlatego należy im zapewnić odpowiednio sporą klatkę, a najlepiej wolierę ogrodową z siatką o bardzo drobnych oczkach. Na dnie należy wysypać piasek, po bokach zaś zamontować niewielkie baseniki, żeby zeberki mogły zażywać kąpieli. Na zewnątrz ptaki najlepiej trzymać od maja do początku października, a później przenieść je do ciepłego pomieszczenia.

Zeberki: żywienie

Co jedzą zeberki? Podstawę będzie stanowiło proso, ale warto podawać również inne ziarna, na przykład siemię lniane, ziarna rzepaku, owies. Należy pamiętać o rozszerzaniu diety i podawać owoce, takie jak jabłka lub kiwi, liście szpinaku, mniszka, sałaty, trawę łąkową. Ptakom można również podać od czasu do czasu rozdrobnione orzeszki ziemne i ziarenka słonecznika. Zeberki nie pogardzą też „ludzkim” pożywieniem, serwowanym od czasu do czasu i w niewielkich ilościach. Sprawdzą się tu czerstwy chleb, maczany w wodzie, gotowane ziemniaki czy biały twaróg. W okresie składania jaj żeberkom należy podawać pokruszone skorupki kurzych jaj i preparaty wapienne. Wodę (najlepiej przegotowaną) trzeba wymieniać dwa razy dziennie.

..  Gwarek: hodowla w domu >>>

Rozmnażanie zeberek

Zeberki rozmnażają się cały rok. W klatce lub wolierze należy zawiesić budkę lęgową i zapewnić ptakom sporą ilość materiału do budowania lęgowiska, na przykład suchej trawy. Budki powinny mieć wymiary 15×15×10 cm. Trzeba zawiesić je w miarę wysoko, możliwie jak najdalej od dna klatki. Ze względu na zdrowie ptaków para nie powinna mieć potomstwa więcej niż cztery razy w roku.

Zeberka ptak: cena

Za parę zeberek trzeba będzie zapłacić od 200 do 300 zł. Za jednego ptaka zapłacimy ok. 180 zł. Oczywiście na serwisach aukcyjnych można znaleźć zeberki z domowych hodowli, które nabędziemy już za kilkadziesiąt złotych. Kupując parę zeberek, warto upewnić się, czy ptaki są zdrowe – w przeciwnym razie ich rozmnażanie nie będzie możliwe.

..  Kanarek: hodowla w domu >>>

Zeberki – różne rodzaje umaszczenia

W polskich domach zdecydowanie najczęściej hoduje się zeberkę zwyczajną, ale warto wiedzieć, że są jeszcze inne odmiany kolorystyczne: zeberka cynamonowa, biała, marmurkowa, pingwinowata, srebrna i szeki. Różnią się wyłącznie umaszczeniem, ale zasady hodowli są dokładnie takie same jak w przypadku zeberki timorskiej.

O czym warto pamiętać, zakładając hodowlę zeberek?

Dobierajmy ptaki zbliżone wiekiem – wtedy najchętniej łączą się w pary. Wybierzmy dla nich dużą, przestronną klatkę i pamiętajmy o tym, by nie krzyżować ze sobą spokrewnionych ptaków.

Hodowla zeberek nie jest skomplikowana. Zapewniając odpowiednie warunki i towarzystwo, ptaki będą dostarczać właścicielowi mnóstwo radości.

Zwierzęta tez oddają krew!
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE