Zapomnij o gładkich, idealnych powierzchniach. Świat designu oszalał na punkcie ryflowań

2022-07-06 8:50

Jeszcze do niedawna prym wiodły gładkie, przyjemne w dotyku powierzchnie, charakterystyczne dla stylu nowoczesnego. Dziś projektanci i producenci mebli czy płytek stawiają na różnorodność i niestandardowe rozwiązania. Jednym z nich jest ryflowanie.

Ryflowanie
Autor: Kave Home, Orac Design Technikę ryflowania możemy wykorzystać na wiele sposobów.

Spis treści

  1. Co to jest ryflowanie?
  2. Właściwości powierzchni ryflowanych
  3. Ryflowanie - sposób na uszlachetnienie mebla
  4. Ryflowanie a styl wnętrza

Co to jest ryflowanie?

Ryflowanie to wycięcie lub wyfrezowanie głębokich rys (ok. 2-3 mm), szczelin i zadrapań. Najczęściej wykorzystuje się ryflowanie w obróbce i wykończeniu powierzchni drewnianych i drewnopodobnych (płyt), ale równie dobrze żłobić rowki możemy w ścianach, betonie, kamieniu czy ceramice.

W klasycznym ujęciu, ryflowanie to nic innego jak układ regularnych żłobień, tworzący symetryczny, przestrzenny wzór. Zdecydowanie najpopularniejszym układem są ryflowania pionowe. Ale ryflowanie może też przebiegać poziomo, skośnie, a czasem nawet – pod konkretnym kątem.

Właściwości powierzchni ryflowanych

Technikę ryflowania chętnie wykorzystuje się przy tworzeniu desek tarasowych, ze względu na jej praktyczne właściwości. Wycięte na powierzchni deski rowki zapobiegają spękaniom powierzchniowym, na które szczególnie narażone są materiały outdoorowe.

Co więcej, ukierunkowują odpływ wody z tarasu, poprawiając tym samym przyczepność, a więc i bezpieczeństwo użytkowania (na deskach ryflowanych dużo trudniej się poślizgnąć niż na deskach gładkich).

Te właściwości produktów ryflowanych możemy wykorzystać nie tylko na tarasie, ale również w łazience, gdzie mamy stały kontakt z wodą i gdzie o poślizgnięcie się nietrudno.

Ale ryflowanie to nie tylko względy praktyczne – to również cała gama efektów wizualnych i estetycznych doznań! Ryflowane fronty mebli, ścian czy płytek ceramicznych doskonale dynamizują bryłę, dodają jej lekkości i oryginalnego wyrazu.

Zobacz najciekawsze przykłady powierzchni ryflowanych:

Ryflowanie - sposób na uszlachetnienie mebla

Ryflowanie to również często stosowany sposób na uszlachetnienie mebli z płyt drewnopodobnych. Fronty z płyty wzbogacone o stylowe nacięcia i rowki nie tylko intrygują wyglądem i przestrzenną formą, ale również dużo łatwiej upodabniają się do swoich drewnianych odpowiedników.

Tu dużą rolę odgrywa zmysł dotyku – przeciągając palcami po ryflowanych powierzchniach, nawet tych wykonanych z płyty i pokrytych folią z imitacją usłojenia, czujemy, jak byśmy dotykali litego drewna.

Oczywiście, ryflowanie to również domena prawdziwych, drewnianych mebli. Różnica jest jednak dość istotna: meble z płyt są ryflowane z reguły mechaniczne, natomiast drewniane (zwłaszcza modele ekskluzywne), ryfluje się ręcznie.

Ryflowanie a styl wnętrza

Ogromną zaletą ryflowania jako techniki zdobniczej jest jej uniwersalność. Ryflowane wykończenie mebli czy ścian świetnie sprawdza się zarówno w minimalistycznej, nowoczesnej stylistyce, gdzie dynamizuje wnętrze i jednocześnie dodaje mu lekkości.

Doskonale odnajduje się też w nieco bardziej surowych stylach, jak japandi czy rustykalny. Tu możemy pozwolić sobie na mniej idealne i dokładnie wykonane żłobienia. Niedoskonałości, szorstkość i efekt upływu czasu wpisują się w tę stylistykę doskonale.

Nie masz pomysłu na urządzenie wnętrza? Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania