Zabudowa w mieszkaniu. Gdzie się sprawdza, co warto wiedzieć?

2020-06-28 9:48 Remigiusz Łangowski
Zabudowa w mieszkaniu
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Praktyczna zabudowa w salonie - szafa wnękowa

Zabudowa w mieszkaniu to montowane w pomieszczeniach na stałe szafy, szafki i półki. Ich podstawowym zadaniem jest praktyczne wykorzystanie przestrzeni, niekiedy trudnej do aranżacji. Zabudowy wykonane są z płyt meblowych lub innych materiałów służących do suchej zabudowy (na przykład z płyt kartonowo-gipsowych). W mieszkaniu statystycznego Kowalskiego mamy najczęściej do czynienia z zabudową kuchenną, zabudową przedpokoju lub garderoby, zabudową wanny, a nawet zabudową grzejnika.

Zabudowa w mieszkaniu – schowanie i uporządkowanie

Mieszkanie powinno odzwierciedlać styl życia jego domowników. Minimaliści potrafią ograniczyć liczbę przedmiotów codziennego użytku na przykład do 100. Jednak większość osób gromadzi i przechowuje przedmioty, które są nie tylko przydatne, ale również piękne (służą do dekoracji) czy sentymentalne (przywracają wspomnienia). Nadmiar przedmiotów pozostawionych na wierzchu sprawia, że zbyt często mamy do czynienia z bałaganem. Aby temu zapobiec, wystarczy wszystkie te przedmioty przechowywać w koszach, pojemnikach, szufladach. Zamiast zwykłych regałów warto zainwestować w zabudowę pokoju. Szafa montowana do ścian, na wysokość całego pomieszczenia i z drzwiami przesuwanymi albo rozwieralnymi, potrafi zorganizować i pomieścić przedmioty codziennego użytku oraz te, które wyjmujemy zaledwie parę razy w ciągu roku.

Zabudowa w mieszkaniu – schowek we wnęce

Nietypowe wnęki w mieszkaniu, zakamarki mogą stanowić mało estetyczny i słabo oświetlony element przestrzeni. Rozwiązaniem jest wykorzystanie ich do stworzenia funkcjonalnych schowków do przechowywania przedmiotów. Zagospodarowanie nietypowych wnęk czy uskoków w ścianie to niewątpliwa zaleta zabudowy w mieszkaniu. Przykładem zabudowy w przedpokoju może być płytka pionowa wnęka, która zostanie wykorzystana jako szafka do przechowywania obuwia. Takie praktyczne rozwiązanie to zabudowa wnęki wykonana na wymiar – na rynku trudno znaleźć bowiem mebel, który idealnie wpasuje się w istniejącą płycinę. Mebel nieco mniejszy nie daje natomiast 100% wykorzystania przestrzeni, szczególnie cennej w małych mieszkaniach. Szafka na buty we wnęce może być zamówiona u stolarza, który dokona pomiaru oraz wykona zabudowę na wymiar.

..  Projektowanie szafy wnękowej bez błędów – PORADNIK >>>

Zabudowa grzejnika

Zabudowa w mieszkaniu służy również do ukrycia przewodów instalacji sanitarnych czy zamaskowania elementów instalacji elektrycznych. Do niektórych z tych elementów powinien być możliwy ciągły dostęp – stąd konieczność montażu w zabudowie drzwiczek rewizyjnych. Aby zapewnić prawidłowe rozchodzenie się ciepła po pomieszczeniu, powinniśmy również ograniczyć zabudowę grzejników – takie rozwiązanie jest dopuszczalne jedynie w przypadku sporych otworów ażurowych. W starym budownictwie mieszkaniowym wyeksponowane piony kanalizacyjne lub rurki doprowadzające wodę do grzejników mogą stanowić wyzwanie dla projektanta wnętrz. Rozwiązaniem może być zabudowa wykonana z płyty meblowej lub płyty kartonowo-gipsowej na stelażu metalowym. Po otwarciu drzwi od zabudowy przestrzeń obok elementów instalacji możemy wykorzystać do przechowywania środków czystości czy narzędzi. Wnęka na licznik i tablicę rozdzielczą w przedpokoju może być również zabudowana płytą meblową z otworem i drzwiczkami rewizyjnymi umożliwiającymi wgląd.

Zabudowa w przedpokoju – porady aranżacyjne

Jedna z dobrych zasad aranżacji przedpokoju mówi o takim usytuowaniu szafy, aby po przekroczeniu progu mieszkania nie wchodzić na jej szczyt, lecz front – wówczas szafa zwrócona jest niejako „twarzą” do gościa. W przypadku zabudowy przedpokoju nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza w małym korytarzu. Zabudowa przedpokoju może posiadać fronty rozwieralne lub skrzydła przesuwne, które będą wyposażone w lustra. Rozwiązanie to służy nie tylko do przeglądania się, ale również optycznie powiększa przestrzeń, odbijając światło naturalne lub sztuczne.

..  Wygodna szafa do przedpokoju: co warto wiedzieć? >>>