Skuwanie płytek krok po kroku. Jak usunąć glazurę ze ściany i podłogi samodzielnie?

2020-12-09 9:26 Barbara Ruppel
Skuwanie płytek
Autor: Grzegorz-P/GettyImages

Skuwanie płytek będzie nieuniknione, gdy planujemy remont i wymianę glazury. By usunąć ze ściany lub podłogi stare płytki, nie musimy zatrudniać fachowca – sama czynność nie jest skomplikowana i bez problemu wykonamy ją samodzielnie. Jak skuć płytki w kuchni lub łazience? By ułatwić to zadanie, przygotowaliśmy instrukcję krok po kroku oraz listę narzędzi, które przydadzą się podczas skuwania płytek.

Niezbędne narzędzia do skuwania płytek

Pracę wykonać możemy ręcznie lub przy pomocy maszyn. Wybór należy do nas, ale jeśli chcemy uporać się ze skuwaniem płytek szybko i bez dużego nakładu sił, dobrą opcją będzie wykorzystanie maszyn. Najlepszą maszyną do skuwania płytek jest młotowiertarka z funkcją kucia, która okaże się przydatna nie tylko podczas odrywania glazury, ale również na etapie usuwania starej warstwy kleju ze ściany lub podłogi. Zakup młotowiertarki to wydatek przynajmniej 300 złotych, więc jeśli nie chcemy inwestować w tego typu sprzęt, możemy wypożyczyć młotowiertarkę na czas prac remontowych. Koszt wypożyczenia różni się między miastami i rodzajem młotowiertarki, ale średnio wynosi on 80-90 zł za dobę.

Jeśli zależy nam na usunięciu pojedynczego kafelka, warto użyć wiertarki z wiertłami do szkła i ceramiki. Gdy dysponujemy wiertarką, wystarczy dokupić zestaw wierteł do glazury (są ostro zakończone, wyglądają jak groty od strzał) – kosztuje on od 20 do 100 złotych w zależności od producenta i ilości wierteł. Pojedyncze wiertło do szkła i glazury kupimy już za 8-10 złotych.

Inną maszyną, która ułatwi usuwanie kleju po płytkach jest szlifierka pneumatyczna. Wyposażona w różne nakładki, szlifierka w ekspresowym tempie pomoże nam pozbyć się zaschniętych grudek kleju i zaprawy. Niestety, podobnie jak młotowiertarka, pneumatyczna szlifierka to spory wydatek. Najtańsze modele kupimy za 360 złotych.

Skuwaniem płytek możemy zająć się również bez pomocy maszyn, używając siły mięśni. Oczywiście ten sposób jest dużo bardziej czasochłonny i wymaga dobrej kondycji fizycznej. Do skuwania płytek metodą tradycyjną (ręczną) na pewno przyda się młotek oraz przebijak. Warto zaopatrzyć się również w szpachelkę i nóż z wymiennymi końcówkami, a także płaski śrubokręt – czyli narzędzia, które pomogą nam podważyć, odspoić i usunąć kafelki ze ściany lub podłogi.

Instrukcja krok po kroku: jak skuć płytki ze ściany?

1. Skuwanie płytek ze ściany należy zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni ze zbędnych sprzętów i przedmiotów.

2. Następnie należy zabezpieczyć blaty, meble oraz podłogę w bliskim sąsiedztwie ściany z płytkami. Gruba folia malarska ochroni je przed uszkodzeniem (gruz, ostre fragmenty płytek itd.).

3. Nie zapomnijmy, by zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. Załóżmy gogle, rękawiczki i odzież ochronną, a usta i nos zasłońmy maseczką.

4. Tak przygotowani możemy przystąpić do skuwania płytek na ścianie. Najlepszym sposobem jest rozbicie kafelków na mniejsze kawałki przy pomocy młota lub wywiercenie w nich otworów wiertarką (wtedy dużo łatwiej rozbijemy płytki).

5. Następnie przy pomocy młotka i przebijaka lub młotowiertarki usuwamy glazurę ze ściany. By ułatwić proces usuwania płytek i nie uszkodzić podłoża, ustawmy ostrze równolegle do ściany.

6. Po skuciu płytek na ścianie zostaną ślady kleju, których również trzeba się pozbyć. Postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku skuwania płytek. Jeśli mamy możliwość użycia pneumatycznej szlifierki, skorzystajmy z niej – cały proces zajmie nam o połowę mniej czasu.

7. Teraz czas na sprzątanie. Pamiętajmy, że gruz i odpady wkładamy do specjalnych, wytrzymałych worków. Więcej o usuwaniu gruzu poniżej.

Jak skuć płytki z podłogi?

Skuwanie płytek podłogowych wygląda tak samo jak skuwanie płytek ze ściany. Kluczowe jest ustawienie ostrza młotowiertarki, przebijaka czy noża – musi być ono skierowane równolegle do powierzchni. Do skuwania płytek z podłogi najlepiej użyć młotowiertarki, ponieważ glazura podłogowa zazwyczaj trzyma się mocniej niż ta na ścianach.

Jak usunąć pojedyncze płytki, by nie uszkodzić pozostałych?

Gdy zauważymy, że jedna z płytek została uszkodzona i trzeba ją wymienić, nie musimy skuwać od razu całej ściany. Usuwanie pojedynczej płytki nie wymaga dużego nakładu sił i czasu, ale musi być przeprowadzone bardzo ostrożnie – jeśli nie będziemy uważać, możemy uszkodzić sąsiadujące kafelki. Jak skuć płytki bez uszkodzenia pozostałych?

1. By wstrząsy od uderzeń nie przechodziły na sąsiednie płytki i nie doprowadziły do ich pęknięcia, należy w pierwszej kolejności usunąć fugę wokół płytki, którą chcemy wymienić. Najlepiej wykorzystać do tego płasko zakończony śrubokręt lub nóż z wymiennymi ostrzami.

2. Następnie za pomocą wiertarki z wiertłem do szkła i ceramiki lub używając młotka i przebijaka, delikatnie uderzamy w płytkę, rozbijając ją na mniejsze elementy.

3. Ostrożnie usuwamy popękaną płytkę młotkiem i przebijakiem – najlepiej kierować się od środka kafelka ku jego brzegom.

4. Powtarzamy tę samą czynność, by usunąć stary klej.

Skuwanie płytek – cena

Jak widzimy, skuwanie płytek bez problemu przeprowadzimy na własny rachunek. Jeśli jednak nie czujemy się zbyt pewnie i chcemy zlecić to zadanie fachowcowi, musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Ile kosztuje skuwanie płytek? To zależy, w jakim mieście. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie za profesjonalne skuwanie płytek musimy zapłacić nawet 51 zł brutto za m2. Natomiast średnia cena skuwania płytek w Polsce to ok. 42 zł brutto za m2.

Co zrobić z gruzem po skuciu płytek?

Po skuwaniu płytek najprawdopodobniej zostaniemy z dużą ilością gruzu, odpadów i pokruszonych fragmentów glazury. Zgodnie z przepisami, nie możemy wyrzucić tego typu śmieci do zwykłego kontenera.

Dobrym pomysłem, jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych, jest zamówienie kontenera u specjalistycznej firmy zajmującej się wywozem gruzu. Taka firma podstawi pod nasz dom kontener na gruz i odpady, a w umówionym terminie zabierze go i zajmie się opróżnieniem jego zawartości. Koszt wynajmu kontenera to ok. 90 zł / m3. W przypadku mniejszej ilości odpadów, możemy spakować gruz do wytrzymałego worka z tworzywa sztucznego i wywieźć na wysypisko (lub zlecić to wyżej wspomnianej firmie).