Ściany w odcieniach niebieskości, beżów, brązów oraz zieleni. Zobacz, jak kolor kreuje wnętrza

Przyglądamy się trzem wiodącym trendom: palecie niebieskości, wyszukanym zieleniom i dającym poczucie przytulności tonacjom ziemi. Każdy z nich otwiera ogromną przestrzeń aranżacyjnych możliwości. Zobaczcie, jak je wszystkie pięknie zestawiać we wnętrzach.
W ODDALENIU
Jak uzyskać wrażenie tajemniczej głębi w pomieszczeniu? Pokryj ścianę matową farbą w nasyconym odcieniu. Emulsja z połyskiem nie da tak wyraźnego efektu.

DELIKATNE TŁO
Rozbielone niebieskie tonacje optycznie dodają wnętrzu przestrzeni i ładnie eksponują żywe barwy.

PODPOWIEDŹ Z NATURY
Tonacje: nieba, ziemi, słońca, liści – zestaw bezbłędny także do wnętrza.

SIŁA BARWY
Za jej pomocą możesz nadać styl standardowej zabudowie. Taką „zdolność” ma np. matowy granat. Z mosiężnymi detalami wygląda obłędnie!

Ułatwisz sobie dobór kolorystyki do wnętrza, jeśli skorzystasz z koła barw. Sięgając po odcienie znajdujące się w nim po przeciwnych stronach, stworzysz połączenia kontrastowe (dadzą dynamiczny efekt). Jeśli użyjesz tonacji ułożonych obok siebie, zbudujesz kompozycję na zasadzie podobieństw (spokojną). Każda z barw koła pasuje do bieli, szarości i czerni. Najpierw zdecyduj, jaki ma być kolor dominujący, potem z umiarem dobierz resztę.
WSPÓLNY MIANOWNIK
Od bladego „przybrudzonego” różu przez jego tonacje, które są nasycone coraz większymi dawkami brązu, aż do ciemnych odcieni gorzkiej czekolady. Ten sposób łączenia barw (zasada podobieństw) gwarantuje uzyskanie aranżacyjnej harmonii.

KONIECZNY AKCENT
Gdy spośród barw ziemi wybierasz jako tło aranżacji odcienie ciemne, zastosuj kontrastowe zestawienia. Nawet drobne przedmioty przeciwstawnego koloru uchronią kompozycję przed przygnębiającym wrażeniem.

NIĆ POROZUMIENIA
Ciepłe, tzw. przytulne, brązy mają tendencję do tworzenia monotonnych związków. Wystarczy je jednak zdynamizować odrobiną czerni i bieli, dodać chłodny fiolet i złoto, by całość stała się wyszukana.

NAJPROSTSZA HISTORIA
Co by tu zmienić? Mamy podpowiedź dla osób lubiących metamorfozy. Puszka farby, taśma malarska i wałek – to zestaw, dzięki któremu szybko ozdobi się ścianę według własnego projektu.

NIEZGŁĘBIONY CHARAKTER
Beże, brązy, odcienie piasku nie powinny być oczywiste. Gdy są złamane dodatkiem innego koloru, przyszarzone, delikatnie rozbielone – intrygują piękną naturą.

Wybierając kolor farby z wzorników, weź pod uwagę, że w pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na północ będzie on wyglądał na ciemniejszy i zimniejszy, niż we wnętrzach z ekspozycją południową. Podobnie kolor się zmienia w zależności od oświetlenia sztucznego. Nie popełnisz błędu, malując fragment ściany testerem. Pamiętaj też, że barwa na dużej powierzchni wydaje się bardziej nasycona, ciemniejsza niż jest we wzorniku. Wybieraj więc o ton, dwa jaśniejszą.
SKRACANIE DYSTANSU
Ściany w wysokich pokojach, np. w kamienicy, domu, lofcie, pomniejszysz optycznie, wykorzystując do tego kolory. Tu środkową część powierzchni ściany (od listwy przypodłogowej do sztukateryjnego gzymsu na wysokości opaski drzwi) pokryto ciemnozielonym zgaszonym odcieniem (Pleat). Listwa dolna jest cięższa wizualnie – szara (Scree). Góra ściany natomiast lekka w rozbielonym odcieniu (Aquamarine Mid). Taki też może być sufit.

SPOSÓB NA MONOTONIĘ
W dużym wnętrzu płaszczyznę ściany urozmaici prosty podział. Tu zrobiono go z listew i pomalowano całość na jeden kolor. Obecność linii zdradza tylko ich cień.

MIŁE WEJŚCIE
Warto tak urządzić przedpokój, by już od progu dobrze nastrajał. Nie zagrać go i postaw na kolor. Wystarczy!
