Schody wewnętrzne metalowe – schody stalowe. Jak je aranżować we wnętrzu?

2010-06-04 12:40

Są szybsze i mniej kłopotliwe do wykonania niż np. schody żelbetowe. Ich atutem jest także to, że gotowe elementy schodów stalowych można pospawać lub skręcić nawet we wnętrzach, których wystrój jest skończony – tym samym jest łatwiej dopasować je formą i stylem.

Spis treści

  1. Schody wewnętrzne metalowe – jak konstrukcja
  2. Schody wewnętrzne metalowe – rodzaje materiałów
  3. Schody wewnętrzne metalowe – z czego stopnie?

Moda na schody stalowe rosła wraz z popularnością nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz industrialnych. Ich zadaniem było podkreślenie czystości struktur i urody materiałów. Mogą być surowe albo fantazyjne – ze stali można bowiem ukształtować z łatwością dowolny układ schodów, to tworzywo pozwala także swobodniej wybrać miejsce ich sytuowania – dzięki elementom o niewielkich przekrojach mogą powstać eleganckie lekkie schody niezajmujące wiele miejsca. Do stali bez problemu daje się również dopasować różne materiały wykończeniowe, takie jak blachy ryflowane czy perforowane, siatki, a nawet szkło na stopniach. Metalowe stopnie nie są ciche, więc lepiej sprawdzają się jako schody wewnętrzne, na przykład na antresolę czy drugi poziom apartamentu. Mogą wtedy być wąskie i lekkie, a przy tym pomysłowe, designerskie, oryginalne. Ich surowość warto przełamać intensywną kolorystyką we wnętrzu. Schody stalowe nie nadają się wyłącznie do ultramodernistycznych apartamentów czy loftów. Zezwalają też wykreowanie nastroju nowoczesności w tradycyjnych domach, gdzie mogą stać się alternatywą dla na przykład schodów drewnianych.

Schody wewnętrzne metalowe
Autor: Andrzej Szandomirski

Schody wewnętrzne metalowe – jak konstrukcja

Najważniejsze, aby konstrukcja schodów wzbudzała zaufanie, więc nie może ani drgać, ani się uginać. Schody metalowe mogą być wykonywane w konstrukcji policzkowej z kształtowników lub blach profilowanych. Na taki rodzaj schodów potrzeba sporo miejsca, więc rozsądnie należy wybierać ich formę i materiał, z którego mają być wykonane, ponieważ na pewno będą się mocno wybijać we wnętrzu. Kiedy jest mało miejsca, dobrym rozwiązaniem jest kręcona wersja schodów – wtedy słup konstrukcyjny jest mocowany do górnego lub dolnego stropu, a do niego przytwierdza się stopnie. Takie schody mogą być ciekawą, niebanalną dekoracją kącika, gdzie się je umieści. Jeszcze innym rodzajem schodów są modułowe. Składają się z nakładanych na siebie kolejno modułów – mogą być bardzo proste, wręcz surowe, a przy tym nierzucające się w oczy jako tło dla innych części składowych wystroju.

Schody wewnętrzne metalowe
Autor: Bartek Barczyk

Schody wewnętrzne metalowe – rodzaje materiałów

Do wyboru jest kilka:

• Stal kwasoodporna – najlepiej nadaje się na schody: jest trwała, odporna na zarysowania, więc jest w stanie dobrze się prezentować nawet przez kilkadziesiąt lat. Można z niej wykonywać zarówno elementy nośne, jak i stopnice. Jej wadami są cena (jest droższa np. od aluminium i stali nierdzewnej) oraz ograniczenia w obróbce.

• Stal nierdzewna jest tańsza od stali kwasoodpornej o 20-30%. Jednak rzadko jest używana do wykonania schodów, mimo odporności na wilgoć i działanie kwasów, ponieważ pokrywa się rudym nalotem. Dlatego schody ze stali nierdzewnej trzeba malować farbami proszkowymi, co przedłuża ich trwałość.

• Aluminium jest lżejsze, cieplejsze i tańsze od stali. Jednocześnie jest miękkim materiałem, więc łatwo się brudzi, utlenia, ulega zarysowaniom, wgnieceniom, odkształceniom. Zdecydowanie lepiej nadaje się na konstrukcję schodów niż na ich wykończenie.

• Łączone – w tym przypadku najczęściej metal jest łączony z drewnianymi lub szklanymi elementami, np. pochwytem balustrady lub wykończeniem stopni. Takie schody pozostają nowoczesne, ale można powiedzieć, że stają się bardziej udomowione.

Schody wewnętrzne metalowe
Autor: Piotr Mastalerz

Schody wewnętrzne metalowe – z czego stopnie?

Stopnie mogą mieć podstopnice lub ich nie zawierać (schody ażurowe), stopnie schodów również mogą być ażurowe – wykonane z krat podestowych. Ale przede wszystkim należy pamiętać, że stopnie powinny być antypoślizgowe – stopnice powinny być obłożone materiałem nieśliskim i odpornym na ścieranie, natomiast podstopnice, o które uderza się czubkami butów, muszą być odporne na uderzenia. Najczęściej stosuje się na nie blachę ryflowaną – jej wytłoczenia powodują, że stopnice mają większą przyczepność. Mogą mieć dekoracyjną fakturę łezki albo być w kratkę. Można też wygiąć w stopień gładką blachę ze stali kwasoodpornej tłoczonej na zimno, lecz wtedy musi być ona grubości 4-5 mm. Podobnie jak z konstrukcją schodów, tak i ze stopnicami – te z aluminium trzeba pomalować farbami proszkowymi albo kupić gotowe polakierowane fabrycznie. Można je ewentualnie pomalować samemu pędzlem po zainstalowaniu schodów, jednak w ten sposób położona farba wyciera się szybciej. Innym rozwiązaniem, o wiele cichszym w użytkowaniu, będzie naklejenie arkuszy stali podłogowej grubości minimum 3 mm na płytę wiórową. Kształt stopni definiuje materiał wykończeniowy, który może zostać użyty. Najłatwiejsze pod tym względem są stopnie proste, ponieważ można je wykończyć prawie każdym materiałem.

Schody wewnętrzne metalowe
Autor: Marcin Czechowicz