Schody dywanowe – piękno i wytrzymałość w niepozornej formie. Zalety schodów dywanowych

2020-05-31 18:07

Schody dywanowe to konstrukcja niemal idealna. Niech nikogo nie zmyli ich lekkość i delikatny wygląd! Ten rodzaj schodów nie tylko pięknie prezentuje się w każdym wnętrzu, ale przede wszystkim wykazuje się trwałością i dużą siłą nośną, dzięki czemu może udźwignąć kilkuset kilogramowe ciężary. Z czego wytwarza się schody dywanowe? Jakie mają zalety i do jakich wnętrz pasują najbardziej?

Schody dywanowe
Autor: wuwu/GettyImages Schody dywanowe wyglądają, jakby unosiły się w powietrzu. Efekt taki uzyskano przez usunięcie belek policzkowych

Spis treści

  1. Schody dywanowe – co to jest? Wygląd i właściwości schodów dywanowych
  2. Z czego wykonuje się schody dywanowe? Drewno, beton, a może stal?
  3. Jak wybrać schody do domu? Oto nasze pomysły

Schody dywanowe – co to jest? Wygląd i właściwości schodów dywanowych

Schody dywanowe to schody samonośne bez belek policzkowych (bocznych). W ich konstrukcji najważniejsze są stopnie i podstopnie, na których opiera się ciężar schodów. Ze względu na specyficzną budowę schodów dywanowych, stopnie i podstopnie muszą być wykonane solidnie, z grubych elementów, np. z desek drewnianych o grubości około 10 centymetrów. Brak nosków wystających ze stopni wymaga konstruowania nieco szerszych powierzchni tak, by zapewniały komfort i bezpieczeństwo podczas wychodzenia i schodzenia ze schodów.

Najczęstszym typem schodów dywanowych są schody zabiegowe, wachlarzowe i jedno- lub dwubiegowe. Decyzję o schodach dywanowych warto podjąć już na etapie projektowania domu lub mieszkania, ponieważ będą potrzebowały solidnej konstrukcji nośnej, na której się oprą. Schody dywanowe kotwione są zazwyczaj do ściany, stopu lub podłogi, czasem także do wolno stojących filarów. To dlatego ściana lub podłoga musi być solidna, najlepiej wykonana z żelbetu lub o konstrukcji stalowej. Ważną zaletą schodów dywanowych jest ich duża nośność, mimo pozornie lekkiej i delikatnej konstrukcji. Rozłożenie ciężaru ze stopni i podstopni na ścianę lub podłogę zwiększa wytrzymałość schodów i zapewnia bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Schody dywanowe przez swój atrakcyjny i nietypowy wygląd stanowią ozdobę każdego wnętrza, niezależnie od stylu, chociaż prawdą jest, że spotkać je można najczęściej w domach o nowoczesnym i minimalistycznym wystroju. Z powodu swoich pokaźnych rozmiarów najlepiej prezentują się w dużych, otwartych przestrzeniach. By urozmaicić ich wygląd warto połączyć je ze szklanymi i metalowymi elementami, na przykład w formie balustrady. Stalowe, ażurowe barierki i szklane tafle pogłębią wrażenie lekkości, „unoszenia się” schodów.

Z czego wykonuje się schody dywanowe? Drewno, beton, a może stal?

Schody dywanowe wykonuje się głównie z drewna, jest to najchętniej wykorzystywany surowiec do produkcji tego typu schodów. Schody dywanowe zrobione z dębu lub jesionu wyglądają jak spływający dywan (stąd nazwa), jakby były wystrugane z jednego kawałka drewna. Do produkcji schodów dywanowych wykorzystuje się głównie dąb, jesion i buk, chociaż można również zamówić schody z egzotycznych gatunków drewna, są to niestety opcje bardzo kosztowne, dlatego wielu inwestorów pozostaje przy rodzimych gatunkach.

Drewno to nie jedyny materiał, z którego wytwarza się schody dywanowe. Żelbetowe schody dywanowe są również popularne, choć nieco bardziej kłopotliwe. Przez swój ciężar wymagają bardzo solidnych ścian, stropu i podłóg, które utrzymają nie tylko ich ciężar, ale również korzystających ze schodów domowników. Ponadto, montaż żelbetowych schodów jest czasochłonny, ich stawianie może zająć nawet 4 tygodnie (wynika to z właściwości żelbetu). Są jednak tańsze niż takie same schody wykonane z drewna, co na pewno jest ich dużym atutem.

Metalowe schody dywanowe to kolejna opcja dostępna na rynku. Konstrukcja wykonana ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej jest lekka i dużo tańsza od drewnianej. Często schody dywanowe wykonane ze stali łączy się z drewnianymi stopniami i podstopniami, głównie ze względów praktycznych – metal jest dość głośny i zimny, dlatego by wygłuszyć hałas uderzania podczas chodzenia po tego typu schodach, pokrywa się je ciepłym i tłumiącym dźwięki drewnem.

Ile kosztują schody dywanowe? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ cena schodów dywanowych zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju (wachlarzowe, dwubiegowe itd.), użytego drewna (dąb jest droższy niż buk), rozmiaru, balustrady, a także montażu przez specjalistów. Pewne jest, że za dobrej jakości schody dywanowe i pracę fachowca zapłacimy nie mniej niż 8-10 tysięcy złotych. Oczywiście dużo zależy od materiału – drewno będzie droższe niż beton czy stal. Warto więc określić swój budżet i zasięgnąć opinii eksperta specjalizującego się w tego typu schodach.

Jak wybrać schody do domu? Oto nasze pomysły