Czym jest stal szlachetna i o czym pamiętać podczas czyszczenia

Trudno uwierzyć, że stal nierdzewna zwana INOXem, choć tak wszechobecna, jest wynalazkiem około stuletnim. Na początku XX wieku zauważono, że domieszka chromu chroni stal przed korozją. Do dziś chrom jest podstawową domieszką stosowaną w stalach nierdzewnych. Innymi metalami uszlachetniającymi stal są nikiel i molibden. Istotną cechą stali nierdzewnych jest także obniżona zawartość węgla.

Co sprawia, że stal nierdzewna jest nierdzewna? Po pierwsze nie chodzi tu o całkowitą odporność na korozję. Stal tego typu nie ulegnie łatwo korozji pod wpływem czynników atmosferycznych ani rozcieńczonych kwasów lub zasad. W przypadku sprzętów domowych będzie nas interesować przede wszystkim ochrona przed tą pierwszą.

Przypomnijmy zatem, czym w ogóle jest rdza. Charakterystyczny rudy nalot, szpecący nasze zlewy, garnki i noże, to produkt wieloetapowej reakcji chemicznej zachodzącej na styku metalu i powietrza w wilgotnym środowisku. W uproszczeniu rdza to warstwa tlenków i wodorotlenków żelaza. Metodą ochrony przed rdzą zastosowaną w stali nierdzewnej jest tak zwana pasywacja. Skutkiem takiego zabiegu jest samoodnawiająca się (niestety nie w nieskończoność) powłoka innych tlenków, na przykład tlenku chromu, która stanowi barierę dla czynników powodujących korozję.

.. Usuwanie rdzy - jak i czym usunąć rdzę z akcesoriów kuchennych?>>>

To oznacza, że przedmioty ze stali szlachetnej są nieustannie pokryte cieniuteńką warstwą ochronną. Jeśli mielibyśmy o jednej rzeczy tylko pamiętać, kiedy zabieramy się za czyszczenie i pielęgnację sprzętów ze stali nierdzewnej, pamiętajmy właśnie o tym.

Zasady czyszczenia stali nierdzewnej

Jeśli mamy na uwadze delikatną naturę nierdzewności, nie powinna nas zdziwić generalna zasada dotycząca pielęgnacji stali nierdzewnej – po pierwsze nie brudzić. Nie jest to rzecz jasna warunek możliwy do zrealizowania w warunkach kuchennego zamieszania, nie wspominając już o tym, że – zwłaszcza w dużym mieście – kamień na łazienkowych sprzętach pojawia się w mgnieniu oka. Niemniej taki ideał powinien nam przyświecać, jeśli bliskie jest nam dobro naszego nierdzewnostalowego okapu, zlewu i garnka. Każde czyszczenie narazi bowiem na szwank warstwę ochronną.

Choćbyśmy jednak próbowali, w końcu przyjdzie ten moment, kiedy trzeba będzie sprzęt wyczyścić. Jak się już domyślamy, należy to zrobić z największą ostrożnością. Z marszu odpadają zatem druciaki, twarde szczotki i agresywne proszki do polerowania.

Jeśli chodzi o narzędzia wybierzmy materiały delikatne i miękkie. Do czyszczenia stali nierdzewnej nadadzą się:

  • miękkie szczotki z włosiem zarówno naturalnym, jak i sztucznym,

  • ściereczki, szczególnie z mikrofibry,

  • gąbki i gąbczaste ściereczki.

Absolutny zakaz obejmuje natomiast takie narzędzia, jak:

  • papier ścierny,

  • wełna stalowa.

W kwestii doboru środków chemicznych do czyszczenia stali szlachetnej obowiązuje podobna zasada łagodności. Zamiast substancji silnie żrących albo proszków do szorowania wybierzmy łagodne detergenty o bardziej neutralnym odczynie.

Czyszczenie stali nierdzewnej. Domowe sposoby

Wśród domowych sposobów na czyszczenie stali nierdzewnej znajdują się rozcieńczony ocet lub kwasek cytrynowy. Zwłaszcza przy czyszczeniu stali z rdzy, osadu i kamienia. W przypadku lżejszych zabrudzeń wielokrotnie wystarczy woda z mydłem.

Niezależnie jednak od rodzaju zabrudzeń i wybranych środków czyszczących musimy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby każdorazowo wytrzeć umyty przedmiot do sucha. Musimy dać szansę odnowić się powłoce ochronnej, zanim rozpocznie się na nowo proces korozji. Jeśli pozostawimy powierzchnię wilgotną, zacznie się od razu.

Dodatkowo podczas czyszczenia i pielęgnacji produktów z matowej stali nierdzewnej, należy przyjrzeć się kierunkowi szczotkowania i zgodnie z nim prowadzić gąbkę lub szmatkę.

Możemy sięgnąć także po profesjonalne środki czyszczące, których producenci obiecują, że powodują one powstanie na powierzchni pielęgnowanego przedmiotu dodatkowej warstwy ochronnej.

..  Jak czyścić stalowe zlewozmywaki >>>