Schody ażurowe – pochwała lekkości i nowoczesności. Wady i zalety schodów ażurowych

2020-05-31 19:08

Schody ażurowe stanowią przeciwieństwo ciężkich i masywnych schodów betonowych i coraz chętniej zastępują je w polskich domach. Nic dziwnego, lekkie i subtelne, schody ażurowe nie ustępują swoim przysadzistym kuzynom w trwałości i wytrzymałości. Do jakich wnętrz pasują schody ażurowe? Jakie są ich wady i zalety? Odpowiadamy.

Schody ażurowe
Autor: ah_fotobox/GettyImages Prześwity w schodach ażurowych powstają w wyniku usunięcia podstopnic - pionowych elementów łączących ze sobą dwa stopnie

Spis treści

  1. Czym są schody ażurowe i do jakich wnętrz pasują?
  2. Wady i zalety schodów ażurowych
  3. Nie masz pomysłu na schody w mieszkaniu? Oto kilka inspiracji

Czym są schody ażurowe i do jakich wnętrz pasują?

Schody ażurowe, jak zdradza nazwa, nie mają podstopnic (pionowych elementów łączących stopnie ze sobą), dlatego między stopniami widoczne są prześwity. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale nie jest także wolne od wad. Schody ażurowe nie wymaga betonowej podbudowy; tego typu schody mogą opierać się na belce zamocowanej w środku biegu schodów (schody wspornikowe), mogą też być przytwierdzone do ściany (samonośne). Ponadto, stopnie schodów ażurowych mogą z dwóch stron zostać otulone belkami (schody policzkowe) lub wić się wokół słupa (schody kręte). Mamy wiele możliwości montażu schodów ażurowych, a każdy z nich podkreśla ich walory estetyczne oraz wrażenie lekkości, jakie wywołują.

Z czego wykonuje się schody ażurowe? Do wyboru mamy wiele materiałów, ale przyjrzyjmy się trzem najbardziej popularnym: drewno, metal i szkło doskonale nadają się jako surowce do produkcji schodów ażurowych. Drewno jest najbardziej uniwersalnym materiałem i chętnie wykorzystuje się go do produkcji schodów. Najlepszymi gatunkami drewna na schody są drzewa liściaste, w szczególności dąb, jesion i buk. Droższą, ale solidniejszą opcją są gatunki egzotyczne. Drewniane schody ażurowe będą dobrze wyglądać w każdym wnętrzu, niezależnie czy urządzone jest ono w klasycznym, skandynawskim czy industrialnym stylu.

Skoro jesteśmy już przy stylu industrialnym, warto wspomnieć o ażurowych schodach z metalu, a konkretnie ze stali. Industrialne lofty uwielbiają metal, drewno i szkło, dlatego mamy wiele możliwości wybierając ażurowe schody do mieszkania w takim stylu. Ażurowe schody w całości wykonane ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej ze stopniami z desek dębowych i delikatną balustradą to estetyczny strzał w dziesiątkę. Ciekawą opcją jest również zakup ażurowych schodów z klejonego szkła hartowanego, gdzie szklane stopnie opierają się na wykonanej ze stali konstrukcji. Ten przykład najlepiej sprawdzi się w nowoczesnych lub minimalistycznych mieszkaniach.

Wady i zalety schodów ażurowych

Schody ażurowe mają wiele zalet odwołujących się do ich funkcjonalności i estetyki. W przeciwieństwie do schodów z betonu, schody ażurowe nie przytłaczają przestrzeni, wręcz przeciwnie – dzięki prześwitom optycznie powiększają przestrzeń, wprowadzają do niej dynamizm i lekkość. To dlatego warto wstawić je do wnętrz o niewielkim metrażu. Ponadto, schody ażurowe zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze w montażu niż pozostałe rodzaje schodów. Inną zaletą schodów ażurowych jest ich ekonomiczność – dzięki prześwitom i pustej przestrzeni pod schodami, możemy zaaranżować ją w dowolny sposób. To może okazać się przydatne, zwłaszcza gdy dysponujemy ograniczonym metrażem, a każdy centymetr w mieszkaniu jest na wagę złota.

Skoro poznaliśmy zalety schodów ażurowych, czas przyjrzeć się wadom. Nie jest ich wiele, jednak mogą okazać się decydujące podczas planowania i zakupu. Stopnie schodów ażurowych zazwyczaj znajdują się w dużym oddaleniu od siebie, co nie tylko może wpływać na komfort poruszania się, ale również stanowić zagrożenie dla małych dzieci i zwierzaków (zwłaszcza gdy prześwit między stopniami jest na tyle duży, by mogło prześlizgnąć się przez nie dziecko).

Nie masz pomysłu na schody w mieszkaniu? Oto kilka inspiracji