Portal kominkowy - atrapa kominka. Jak udekorować atrapę kominka?

2023-11-17 21:38

Marzysz o kominku w salonie, ale mieszkasz w bloku? Idealnym rozwiązaniem dla ciebie będzie atrapa kominka! Imitacja prawdziwego kominka, ze świecami i innymi dekoracjami wprowadzi dobry nastrój i ciepło do wnętrza. Jaki materiał na atrapę kominka jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę podczas aranżowania atrapy kominków w salonie? Podpowiadamy!

Spis treści

  1. Atrapa kominka, portal kominkowy
  2. Przeczytaj też: Przytulny ciepły salon. Jak ocieplić wnętrze dodatkami? 14 fantastycznych inspiracji
  3. Atrapy kominków — hit czy kit?
  4. Jak udekorować atrapę kominka?
  5. Z czego zrobić atrapę kominka?
  6. Gdzie kupić atrapy kominków?
Biokominek w stylu eko

Atrapa kominka, portal kominkowy

Atrapa kominka jest dobrym wyjściem w sytuacji, gdy na prawdziwy kominek w mieszkaniu nie możemy sobie pozwolić ze względów technicznych, a chcielibyśmy, by wnętrze miało swój nieodparty urok. Taka imitacja kominka we wnętrzu wygląda bardzo dekoracyjnie. Szczególnie jeśli atrapę kominka wykorzystamy na ustawienie świec. Ozdobny portal kominkowy kupujemy gotowy. W sprzedaży są dostępne atrapy kominków ze styropianu, drewna czy gipsu.

Przeczytaj też: Przytulny ciepły salon. Jak ocieplić wnętrze dodatkami? 14 fantastycznych inspiracji

Atrapy kominków — hit czy kit?

Imitacja kominka w salonie ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Dla jednych atrapa kominka będzie ciekawą i stylową dekoracją wnętrza, drudzy zobaczą w niej jedynie kiczowaty element, którego obecności w salonie nie powinno się nawet rozważać!

Oczywiście, należy zawsze urządzać swój dom wedle osobistych gustów i upodobań, niemniej imitacja kominka w salonie i jej odbiór będą w dużej mierze zależeć od ogólnego wystroju wnętrza.

Atrapa kominka w mieszkaniu powinna być dopasowana do wystroju pomieszczenia, tak aby była spójnym elementem w aranżacji. Jej styl zawsze powinien podkreślać klimat wnętrza i podnosić jego walory estetyczne, a przy tym dodawać mu wyjątkowego uroku.

Kolor portalu kominkowego należy dobrać do ogólnego wystroju mieszkania lub danego pomieszczenia (najczęściej jest to salon).

Jak udekorować atrapę kominka?

Jeśli imitacja kominka jest wyposażona w półkę, warto postawić na niej, oprócz świec, inne ozdoby np. ramki na zdjęcia, świeczniki, wazony, figurki. Zamiast świec atrapę kominka mogą również dekorować i rozświetlać ozdobne lampki.

Warto pamiętać: atrapa kominka wymaga delikatnej oprawy i wyczucia w aranżacji, gdyż sama w sobie jest bardzo dekoracyjna.

Z czego zrobić atrapę kominka?

Atrapa do kominka może być wykonany z różnych materiałów — tych trwalszych, i tych mniej trwałych (ale za to tańszych). Na szczególną uwagę zasługują trzy kamienne atrapy kominków: 

  • Marmur: synonim elegancji i szyku. Portal kominkowy z marmuru wprowadzi pałacową nutę do wnętrza klasycznego, a w nowoczesnym będzie ciekawym, ożywczym akcentem dzięki subtelnemu rysunkowi kamienia.
  • Granit: w porównaniu z marmurem wyróżnia się większą odpornością. Można więc śmiało eksponować na nim różnorodne drobiazgi. Atrapa kominka z granitu jest przy tym równie elegancki.
  • Lastryko: przestało się kojarzyć wyłącznie z płytami nagrobnymi bądź siermiężną stylistyką PRL. Struktura materiału jest na tyle intrygująca, że powstają nawet wykładziny i tapety, którą ją imitują. Ponadto atrapa kominka z lastryka będzie tańsza niż ta wykonana z granitu czy marmuru.
  • Gips, styropian, karton, elementy sztukateryjne

Gdzie kupić atrapy kominków?

W zależności od materiałów, z których są wykonane, atrapy kominków możemy kupić w kilku miejscach, np. w sieciówkach, sklepach kamieniarskich, sklepach z kominkami. Oczywiście portal kominkowy z sieciówki będzie dużo tańszy niż przygotowana przez kamieniarza marmurowa imitacja kominka, dlatego, zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto określić nie tylko to, co nam się podoba, ale również budżet. 

Przeczytaj też: Aranżacja salonu. Nowoczesny przytulny salon - inspiracje