Palenie w kominku: przegląd i czyszczenie komina oraz przewodu kominowego

2017-07-01 23:47 Sonia Łukomska

Palenie w kominku to jedno - równie ważne są przegląd i czyszczenie komina, a także przewodu kominowegp. Raz na jakiś czas powinniśmy zlecić specjalistyczną kontrolę wraz z czyszczeniem. Dotyczy to zarówno przewodów dymowych (odprowadzających dym z kominków i pieców węglowych), jak i spalinowych (odprowadzających spaliny z kotłów i ogrzewaczy gazowych) oraz przewodów wentylacyjnych. Podpowiadamy, jak często należy przeprowadzać kontrolę i czyszczenie komina oraz kto powinien się tym zająć.

Zanieczyszczenie komina może skutkować zmniejszeniem ciągu, ryzykiem pożaru sadzy (w przypadku przewodów dymowych) oraz uszkodzeniem kotła. Dlatego co jakiś czas należy zlecać specjalistyczną kontrolę komina i czyszczenie przewodu kominowego. Jest to obowiązek określony przepisami (za nieprzeprowadzenie kontroli można zostać ukaranym mandatem), jednak ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców domu (jak i samego budynku) sami powinniśmy pamiętać o dbaniu o stan techniczny systemu kominowego.

Kontrola i czyszczenie komina: raz, dwa lub cztery raz do roku

Przegląd komina powinno się zlecać przynajmniej raz w roku, a wykonać go musi kominiarz z uprawnieniami mistrza kominiarskiego. Po przeprowadzeniu kontroli technicznej powinien on sporządzić odpowiedni protokół pokontrolny i wystawić opinię kominiarską, czyli potwierdzenie wykonania nakazanych przez prawo czynności.

Obowiązkiem jest także okresowe czyszczenie przewodów kominowych, które przeprowadzić może czeladnik kominiarski. Przewody dymowe (odprowadzające dym z kominków i pieców węglowych) należy czyścić cztery razy do roku, spalinowe (odprowadzających spaliny z kotłów i ogrzewaczy gazowych) – dwa razy do roku, a wentylacyjne – raz. Kominiarz musi wybrać sadzę z komina, wyczyścić go przy pomocy szczotki kominiarskiej, a także sprawdzić szczelność przewodu kominowego. Po każdym czyszczeniu wystawiony zostaje dokument potwierdzający wykonanie odpowiednich prac.

Jeśli zaniedbamy obowiązek kontroli i czyszczenia komina, w razie wybuchu pożaru w przewodzie kominowym lub zatrucia mieszkańców domu spalinami brak ważnej opinii kominiarskiej może być powodem wstrzymania wypłaty odszkodowania, a nawet oskarżenia właściciela o nieumyślne spowodowanie śmierci lub zniszczenie mienia. Jednak nie to powinno kierować nami przy stosowaniu się do obowiązującego prawa – zdrowie i bezpieczeństwo naszych bliskich to główny powód, dla którego powinniśmy zawsze dbać o stan techniczny komina.

Zobacz też: Praktyczne akcesoria kominkowe - jakie wybrać? >>>

Palenie w kominku: czym najlepiej palić?

Kominki dostosowane są w większości do spalania drewna. Warto postawić na to z drzew liściastych. Świetnie sprawdzą się jesion, buk, akacja, grab, brzoza czy dąb. Takie drewno pali się równomiernie. Nie używajmy za to drewna iglastego. Zawiera ona sporo żywicy, w związku z czym lubi "strzelać". Ponadto żywica osadza się na szybie i we wkładzie kominkowym, co przekłada się na trudne do usunięcia zabrudzenia.

Rodzaj drewna to jedno. Druga istotna sprawa: jego wilgotność. Materiał mysi być suchy i sezonowany przynajmniej przez półtora roku. To gwarancja, że osiągnie odpowiednią wilgotność, czyli poniżej 20%.

W kominku można także palić brykietami z węgla brunatnego, a nawet węglem kamiennym. Nie polecamy jednak takiego opału. Powstaje więcej zabrudzeń, a ponadto jest większe ryzyko zaczadzenia.

Nie przegap: Kominek w salonie - porady i inspiracje >>>

Palenie w kominku: pellet

Pellet to pachnące drewnem granulki z trocin – paliwo o zerowej emisji dwutlenku węgla, czyli idealnie czyste. Jest wydajne, wytwarza minimalną ilość popiołu (który można stosować jako nawóz do ogrodu).

Kominki we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ