Okna aluminiowe: właściwości, zalety, wady

2020-01-27 17:04

Przez pojęcie stolarki budowlanej (okiennej i drzwiowej) rozumiemy elementy przeznaczone do zabudowy otworów budowlanych. Tradycyjnie były one wykonywane z drewna przez stolarza. Wraz z rozwojem technologii materiałowej wykonawstwo stolarki zostało poszerzone o nowe tworzywa sztuczne oraz aluminium. Termin ten jednak pozostał ten sam – możemy mówić zatem o stolarce aluminiowej, choć bardziej prawidłową nazwą jest ślusarka aluminiowa (obejmująca okna, drzwi i pozostałe wyroby metalowe z aluminium). Czym wyróżniają się okna aluminiowe, jakie mają zalety, wady, a także właściwości użytkowe? O tym przeczytasz niżej.

Okna aluminiowe
Autor: Aluhaus Okna aluminiowe Aluhaus 90

Spis treści

  1. Okna aluminiowe i ich właściwości
  2. Okna aluminiowe do domu jednorodzinnego
  3. Okna aluminiowe: zalety i wady
  4. Okna drewniano-aluminiowe
  5. Okna dachowe aluminiowe

Polska jest jednym z największych producentów okien w Europie, z czego około 3/4 rynku to okna plastikowe, na drugim miejscu są okna drewniane, natomiast okna aluminiowe stanowią zaledwie kilka procent sprzedaży. Choć udział okien aluminiowych powoli wzrasta, powodem materiałowego duopolu plastikowo-drewnianego jest nadal wysokość ceny produktu, tradycja i przyzwyczajenia Polaków oraz brak wiedzy o istotnych zaletach okien aluminiowych.

Okna aluminiowe i ich właściwości

Aluminium to obok stali jeden z najczęściej stosowanych metali w budownictwie do produkcji kształtowników, blach czy okien. Jest plastycznym, łatwym w obróbce, umożliwiającym wytworzenie dowolnego kształtu, lekkim i wytrzymałym metalem o srebrzystej barwie. Dzięki wielu pozytywnym cechom jest wykorzystywany do produkcji okien, które są odporne na wpływy atmosferyczne (deszcz, śnieg, wiatr, silne promieniowanie słoneczne) oraz pleśń i grzyby. Okna aluminiowe są łatwe do utrzymania w czystości (podobnie jak okna PVC), jednak do ich przetarcia nie należy stosować środków zawierających kwas czy ocet.

Okna aluminiowe do domu jednorodzinnego

W Polsce w latach 30. XX wieku rozpoczęto produkcję kształtowników aluminiowych, które służyły do wytwarzania okien aluminiowych. Okna aluminiowe ze względu na wysoką cenę są najrzadziej stosowane w budownictwie mieszkaniowym, jednak cieszą się popularnością w architekturze komercyjno-usługowej i instytucjonalnej. Podstawowy podział okien aluminiowych to okna aluminiowe o profilach ciepłych i zimnych. Profil zimny nie zawiera wkładki termicznej wykonanej z tworzywa sztucznego. Mają ją natomiast profile ciepłe wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym.

..  Okna drewniane: właściwości, zalety, wady >>>

Okna aluminiowe: zalety i wady

Okna aluminiowe czy PVC? To indywidualny wybór każdego, kto podejmuje decyzję o rodzaju stolarki otworowej. Okna aluminiowe charakteryzuje większa sztywność konstrukcji. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy na względzie bezpieczeństwo oraz ochronę przed włamaniem. Aluminiowe okna mają wysoką odporność na podważenie czy wyłamanie łomem.

Aluminiowa rama wypełniona materiałem termoizolacyjnym doskonale sprawdza się w przypadku dużych powierzchni przeszkleń (okien wielkopowierzchniowych) oraz nieotwieralnych (fiksów). Okna aluminiowe są najdroższe z okien dostępnych na rynku, co stanowi ich największą wadę.

Pod względem stylistyki i estetyki okna aluminiowe niczym nie odbiegają od swojej konkurencji plastikowej i drewnianej, a co więcej, mają nawet istotną przewagę. Mowa tutaj o możliwości wytworzenia znacznie węższego profilu okna aluminiowego niż w pozostałych, popularniejszych materiałach okiennych.

Okna aluminiowe dostępne u poszczególnych producentów różnią się pod względem rodzaju wykończenia – mogą być to okna aluminiowe lakierowane (malowane proszkowo na wszystkie kolory palety RAL), anodowane lub pokryte powłokami drewnopodobnymi, czyli imitującymi strukturę drewna. Dzięki temu, że okna aluminiowe mogą być stylizowane na naturalne materiały, jak drewno, sprawdzą się również w obiektach historycznych i zabytkowych.

Okna drewniano-aluminiowe

Okna drewniano-aluminiowe to rozwiązanie łączące zalety drewna i aluminium, w którym zastosowano nakładki aluminiowe na okna drewniane. Nakładki te, stosowane od zewnątrz, zwiększają wytrzymałość i bezpieczeństwo okna.

Okna dachowe aluminiowe

Oprócz okien ściennych wykonanych z aluminium od niedawna na rynku dostępne są również okna połaciowe, czyli okna dachowe aluminiowe. Podobnie jak w przypadku okien stosowanych w elewacjach budynku istotną ich przewagą jest wysoka wytrzymałość oraz wąski profil aluminiowy, który zwiększa dostęp światła i nasłonecznienie pomieszczeń.

..  Wszystko o oknach dachowych >>>

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE