Nowoczesne schody – rodzaje i materiały. Najlepsze schody do nowoczesnego wnętrza

2020-06-02 15:50 Barbara Ruppel
Nowoczesne schody wewnętrzne
Autor: Martin Barraud/GettyImages Schody w nowoczesnych wnętrzach są lekkie i efektowne. Do ich budowy często wykorzystuje się kilka materiałów, np. stal i szkło, drewno i metal itd.

Nowoczesne schody zachwycają kształtem, konstrukcją i swoją dekoracyjnością. Często to właśnie one stanowią największą ozdobę domu. Czym charakteryzują się schody nowoczesne? Z jakich materiałów wykonuje się tego typu schody? Przedstawiamy krótki przewodnik po schodach, które uświetnią każde nowoczesne wnętrze.

Typ schodów ma znaczenie: nowoczesne schody ażurowe i dywanowe

Projektując schody nowoczesne, architekci duży nacisk kładą na ich lekkość i efektywność. Nie oznacza to, że nowoczesne schody są mniej trwałe lub gorszej jakości. Wiele przykładów nowoczesnych aranżacji schodów opiera się na optycznej iluzji, dzieki której schody wydają się lżejsze i delikatniejsze niż są w rzeczywistości. Efekt "unoszenia się" w powietrzu niektórych nowoczesnych schodów zawdzięczamy ich sprytnej konstrukcji i odpowiedniemu rozłożeniu środków ciężkości. Przykładem tego typu schodów są schody dywanowe i ażurowe. Nowoczesne schody dywanowe pozbawione są belek policzkowych, a patrząc na nie z boku, widzimy jedynie połączone ze sobą stopnie i podstopnice, co w efekcie przypomina dywan. Z pozoru lekka konstrukcja opiera się zazwyczaj na mocnym stropie lub betonowej ścianie.

Minimalizm to kolejna cecha schodów nowoczesnych. Oczywiście nie wszystkie nowoczesne schody wpisują się w stylistykę minimalizmu, jednak większość jest dość oszczędna w formie. Styl nowoczesny rezygnuje z przesadnych dekoracji i zbędnych ozdób, co doskonale widać w schodach. Ażurowe schody bez podstopnic (pionowych elementów łączących dwa stopnie) jeszcze 20 lat temu mogłyby zostać uznane za "dziwne" lub "niedokończone", ale dziś są nieodłącznym elementem stylu nowoczesnego. Trudno się dziwić: rząd poziomych stopni z prześwitem udowadnia, że schody mogą obejść się i bez podstopnic, i bez belek policzkowych (chociaż dostępne są modele i z takimi belkami).

Z jakich materiałów wykonuje się nowoczesne schody? Drewno, stal czy kamień

Schody nowoczesne to nie tylko kształt i konstrukcja. Równie ważny jest materiał, z którego są wykonane. Styl nowoczesny lubi łączyć ze sobą różne materiały, dlatego na przykład granitowe schody będą wyglądać atrakcyjnie z metalową lub szklaną balustradą. Jaki jest najlepszy materiał na nowoczesne schody? Drewno to materiał uniwersalny, pasujący do stylu klasycznego, skandynawskiego i nowoczesnego. Stopnie wykonane ze szlachetnego dębu lub egzotycznego iroko uświetnią nowoczesne wnętrze, podkreślą jego luksusowy charakter, jednocześnie zadbają o wrażenie ciepła i przytulności. Drewniane schody połączmy z metalowymi elementami balustrady. Dobrym pomysłem będą również cienkie stalowe linki mocowane do stropu – taki zabieg pogłębi efekt "unoszenia się" schodów.

Styl nowoczesny często korzysta z metaloplastyki. Wyobraźmy sobie piękne metalowe schody z misternie wykonaną ażurową balustradą o nietypowym kształcie. Dużą zaletą metalowych schodów jest łatwość ich obróbki i konstrukcji. Dzięki plastyczności tego materiału nowoczesne schody z metalu możemy dostosować do własnych potrzeb i upodobań. Decydując się na metal, najlepiej postawić na stal nierdzewną lub trwalszą stal kwasoodporną. By podnieść komfort użytkowania z tego typu schodów (które mogą być dość głośne), wyłóżmy stopnie drewnem lub kamieniem, na przykład granitem bądź ozdobnym marmurem. Schody kamienne również będą dobrze wyglądać w nowoczesnych wnętrzach, zwłaszcza stopnie z ciemnego granitu. Efektownym rozwiązaniem będzie zestawienie ich ze złotymi elementami – łączeniami lub balustradą.

Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym? Oto nasze propozycje