Nowoczesne schody – rodzaje i materiały. Najlepsze schody do nowoczesnego wnętrza

2020-06-02 15:50
Nowoczesne schody wewnętrzne
Autor: Martin Barraud/GettyImages Schody w nowoczesnych wnętrzach są lekkie i efektowne. Do ich budowy często wykorzystuje się kilka materiałów, np. stal i szkło, drewno i metal itd.

Nowoczesne schody zachwycają kształtem, konstrukcją i swoją dekoracyjnością. Często to właśnie one stanowią największą ozdobę domu. Czym charakteryzują się schody nowoczesne? Z jakich materiałów wykonuje się tego typu schody? Przedstawiamy krótki przewodnik po schodach, które uświetnią każde nowoczesne wnętrze.

Typ schodów ma znaczenie: nowoczesne schody ażurowe i dywanowe

Projektując schody nowoczesne, architekci duży nacisk kładą na ich lekkość i efektywność. Nie oznacza to, że nowoczesne schody są mniej trwałe lub gorszej jakości. Wiele przykładów nowoczesnych aranżacji schodów opiera się na optycznej iluzji, dzieki której schody wydają się lżejsze i delikatniejsze niż są w rzeczywistości. Efekt "unoszenia się" w powietrzu niektórych nowoczesnych schodów zawdzięczamy ich sprytnej konstrukcji i odpowiedniemu rozłożeniu środków ciężkości. Przykładem tego typu schodów są schody dywanowe i ażurowe. Nowoczesne schody dywanowe pozbawione są belek policzkowych, a patrząc na nie z boku, widzimy jedynie połączone ze sobą stopnie i podstopnice, co w efekcie przypomina dywan. Z pozoru lekka konstrukcja opiera się zazwyczaj na mocnym stropie lub betonowej ścianie.

Minimalizm to kolejna cecha schodów nowoczesnych. Oczywiście nie wszystkie nowoczesne schody wpisują się w stylistykę minimalizmu, jednak większość jest dość oszczędna w formie. Styl nowoczesny rezygnuje z przesadnych dekoracji i zbędnych ozdób, co doskonale widać w schodach. Ażurowe schody bez podstopnic (pionowych elementów łączących dwa stopnie) jeszcze 20 lat temu mogłyby zostać uznane za "dziwne" lub "niedokończone", ale dziś są nieodłącznym elementem stylu nowoczesnego. Trudno się dziwić: rząd poziomych stopni z prześwitem udowadnia, że schody mogą obejść się i bez podstopnic, i bez belek policzkowych (chociaż dostępne są modele i z takimi belkami).

Schody nowoczesne
Autor: materiały prasowe Frasco

Z jakich materiałów wykonuje się nowoczesne schody? Drewno, stal czy kamień

Schody nowoczesne to nie tylko kształt i konstrukcja. Równie ważny jest materiał, z którego są wykonane. Styl nowoczesny lubi łączyć ze sobą różne materiały, dlatego na przykład granitowe schody będą wyglądać atrakcyjnie z metalową lub szklaną balustradą. Jaki jest najlepszy materiał na nowoczesne schody? Drewno to materiał uniwersalny, pasujący do stylu klasycznego, skandynawskiego i nowoczesnego. Stopnie wykonane ze szlachetnego dębu lub egzotycznego iroko uświetnią nowoczesne wnętrze, podkreślą jego luksusowy charakter, jednocześnie zadbają o wrażenie ciepła i przytulności. Drewniane schody połączmy z metalowymi elementami balustrady. Dobrym pomysłem będą również cienkie stalowe linki mocowane do stropu – taki zabieg pogłębi efekt "unoszenia się" schodów.

Styl nowoczesny często korzysta z metaloplastyki. Wyobraźmy sobie piękne metalowe schody z misternie wykonaną ażurową balustradą o nietypowym kształcie. Dużą zaletą metalowych schodów jest łatwość ich obróbki i konstrukcji. Dzięki plastyczności tego materiału nowoczesne schody z metalu możemy dostosować do własnych potrzeb i upodobań. Decydując się na metal, najlepiej postawić na stal nierdzewną lub trwalszą stal kwasoodporną. By podnieść komfort użytkowania z tego typu schodów (które mogą być dość głośne), wyłóżmy stopnie drewnem lub kamieniem, na przykład granitem bądź ozdobnym marmurem. Schody kamienne również będą dobrze wyglądać w nowoczesnych wnętrzach, zwłaszcza stopnie z ciemnego granitu. Efektownym rozwiązaniem będzie zestawienie ich ze złotymi elementami – łączeniami lub balustradą.

Jak urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym? Oto nasze propozycje

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022