Ukryte, przedłużone, a może lustrzane. Jakie drzwi będą pasować do twojego wnętrza?
Nie wyważaj otwartych drzwi! Jest dużo dobrych rozwiązań. Pomożemy ci dopasować skrzydła do twojego wnętrza w najbardziej efektowny sposób. Podpowiemy również, o czym warto wiedzieć przed decyzją o ich zakupie.

Spis treści
- SKRZYDŁA+
- ZMIANA PROPORCJI
- SPRAWA ŚWIATŁA I PODZIAŁÓW
- KONTRASTOWO
- JAZDA NA SZYNIE
- SZYK I STYL
- Z EKIPĄ CZY SAMODZIELNIE?
- DO ŁAZIENKI
- WSZĘDZIE JASNO
- DWIE STRONY ZWIERCIADŁA
SKRZYDŁA+
Wielu producentów drzwi oferuje powiększające je oprawy. Składają się z poszerzonych opasek bocznych oraz panelu górnego – sięgającego do sufitu (jak na zdj.) lub niższego. Oprawa może być tak samo wykończona jak skrzydło albo kontrastowa. Całość zyskuje solidny wygląd, kojarzy się bardziej z elementem architektonicznym niż wyłącznie dekoracyjnym.

ZMIANA PROPORCJI
Skuteczny trik, dzięki któremu wnętrze wyda się wyższe? Wykorzystanie w aranżacji modelu drzwi bez tzw. belki górnej (to poprzeczna górna część ościeżnicy). Wysokość skrzydła równa się wysokości pomieszczenia. Efekt niezaprzeczalny.

SPRAWA ŚWIATŁA I PODZIAŁÓW
Przeszklenia w drzwiach dodają im lekkości, sączą światło z sąsiedniego pomieszczenia, budują nastrój. Szukając odpowiedniego wzoru skrzydeł do swojego mieszkania, weź pod uwagę fakt, że rytm przeszkleń stanowi mocny punkt w aranżacji. Nie zdominuje jej, gdy go zgrasz z innym – dynamicznym, lecz delikatniejszym podziałem, np. desek na podłodze.

KONTRASTOWO
Jeśli w kompozycji klasycznego czy eklektycznego wnętrza skrzydło drzwiowe ma pełnić funkcję mocnego akcentu, warto wybrać bezprzylgowe z ukrytymi zawiasami. Ma klarowną formę, bez niepotrzebnych detali.

JAZDA NA SZYNIE
Widoczny metalowy system przesuwny do drzwi stale utrzymuje wysoką pozycję na liście wnętrzarskich hitów. Ma wyrazisty charakter, z powodzeniem wykorzystuje się go w loftach, przestrzeniach industrialnych, w stylach rustykalnym i eko.

SZYK I STYL
Wybór skrzydła już za tobą. Teraz dopasuj do niego ościeżnicę. Regulowana jest droższa od standardowej, ale łatwiej dobrać ją do grubości ściany. I niby-drobiazg – akcesoria. Zawiasy ukryte i dobrze dobrana klamka podkreślą styl drzwi, a w konsekwencji całego wnętrza. Decydując się na elegancki model w kolorze białym, sprawdź, jaki zastosowano rodzaj lakieru. Akrylowy UV gwarantuje, że z czasem powierzchnia nie zmieni tonacji.

Z EKIPĄ CZY SAMODZIELNIE?
Przy zakupie drzwi zwróć uwagę na możliwość zamówienia usługi montażu przez fachowców polecanych przez producenta. Wtedy cena skrzydła zawiera tylko 8% VAT, a nie 23%, jak w przypadku rezygnacji z montażu.

DO ŁAZIENKI
Ze względów bezpieczeństwa skrzydło do tego pomieszczenia powinno spełniać wymagania prawa budowlanego. Oznacza to szerokość nie mniejszą niż 80 cm. Drzwi muszą też zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza dzięki podcięciu w jego dolnej krawędzi (optymalne ma wysokość 2,5 cm). Ważne też, by drzwi otwierały się na zewnątrz pomieszczenia.

WSZĘDZIE JASNO
Zamknięcie pomieszczenia bez utraty do niego dostępu światła nie stanowi najmniejszego problemu. Spośród wielu propozycji na rynku znajdziesz rozwiązanie dla siebie – skrzydła przezierne całkowicie lub częściowo, przydymione, uchylne i przesuwne. Te w projekcie na zdj. dzielą otwarte strefy, nie ujmując wrażeniu przestronności ani centymetra.

DWIE STRONY ZWIERCIADŁA
W małych wnętrzach warto wykorzystać jego przekonującą zdolność łudzenia, że metraż jest większy. Dzięki drzwiom z lustrzanym wypełnieniem wąski korytarz lub miniłazienka odbijając się w nim, zyskają głębię. A ty – lustro, na które brakowało miejsca na ścianie.

Mówiąc najprościej, jest wyraźnym uskokiem w krawędzi drzwi. Po ich zamknięciu uskok ten zachodzi na ościeżnicę, by zapewnić szczelność skrzydła. Nie jest ono z nią zrównane jak w modelach bezprzylgowych, gdzie krawędzie są zupełnie płaskie. Dzięki nim, licując się po zamknięciu z ościeżnicą lub ścianą (gdy ościeżnica jest ukryta), stają się mniej widoczne. Drzwi z odwrotną przylgą otwierają się w przeciwną stronę niż przylgowe.