Najgorsze błędy przy budowie domu. Te 6 rzeczy generuje niepotrzebne koszty

2023-03-17 15:08

Budowa domu nie należy do najtańszych inwestycji. Zdarza się, że często sami zwiększamy koszty przez nie do końca przemyślane decyzje budowlane. Jakie elementy konstrukcyjne są zbędne i generują niepotrzebne koszty? Oto 6, których obecność warto dwa razy przemyśleć.

dom
Autor: getty images

1. Okna o niestandardowych wymiarach

Panoramiczne okna to marzenie wielu osób. Pozwalają delektować się widokiem za oknem i zapewniają lepsze doświetlenie wnętrz. Duże okna optycznie dodają pomieszczeniom kilka metrów kwadratowych, co bez wątpienia sprawdza się szczególnie w niewielkich domach czy mieszkaniach.

Niestety, takie okna są bardzo drogie i wymagają kosztownego montażu. Decydując się na duże przeszklenia, musimy wziąć pod uwagę również ich wskaźniki termoizolacyjne – im większe okno, tym powinno być bardziej energooszczędne. To z kolei znów podnosi koszty.

Innym przykładem okien, bez których większość domów może się obejść są modele o niestandardowym kształcie, a więc modne świetliki i bulaje. Mimo że nie można im odmówić atrakcyjności i oryginalności, to nie da się ukryć, że są dość drogie i raczej mało funkcjonalne.

2. Dach wielopołaciowy

Zasada jest prosta: im bardziej rozbudowany dach, tym generuje więcej kosztów – nie tylko samej budowy, ale również późniejszego utrzymania bądź wymiany poszczególnych elementów.

Wielopołaciowy dach jest drogi nie tylko dlatego, że do jego budowy zużywa się więcej dachówek – droga jest robocizna, skomplikowana konstrukcja i ocieplenie. Jeśli zależy nam na tańszym, ale wciąż solidnie wykonanym dachu warto zdecydować się na dach pulpitowy lub dwuspadowy.

3. Piwnica

W dzisiejszych czasach coraz częściej odchodzi się od budowy piwnic. Zanim podejmiemy decyzję, warto zastanowić się, czy takie pomieszczenie faktycznie będzie nam potrzebne. Może zamiast piwnicy zdecydujemy się na spiżarnię w kuchni?

Budowa piwnicy znacznie podnosi koszty budowy domu – szacuje się, że nawet o 30%! Dużo zależy też od tego, na jakim terenie znajduje się nasza działka – czy jest on pochyły albo podmokły lub zalewowy. Im bardziej „problematyczny” jest teren, tym budowa piwnicy będzie droższa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jak zmieniły się polskie domy od czasów PRL? Te elementy wyszły już z mody

4. Balkon

Balkon to kolejny element, który coraz częściej znika z domów jednorodzinnych. Dlaczego? Z jednej strony balkon podnosi koszty budowy domu, a z drugiej – jeśli mamy wokół posesji ogród, to balkon przestaje być atrakcyjnym miejscem do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Warto więc się zastanowić, czy budowa balkonu w naszym przypadku będzie opłacalna. Może się okazać, że dużo lepiej zaaranżować ogród na tyłach domu i niewielki taras.

5. Wolnostojący garaż

Wolnostojący garaż jest droższy do budowy i utrzymania niż garaż, który został wbudowany w bryłę domu. Stawiając oddzielny garaż, musimy liczyć się z kosztami budowy fundamentów, ścian, ocieplenia, instalacji elektrycznej i zadaszenia. W przypadku garażu, który jest częścią domu, te koszty są niższe.

Kompromisem między tymi dwoma rozwiązaniami jest np. drewniana wiata, pod którą zaparkujemy samochód. Można też całkowicie zrezygnować z garażu i parkować auto przed domem.

6. Wykusze i ryzality

Wykusz i ryzalit to elementy architektoniczne wysunięte poza ściany budynku. Nie pełnią funkcji praktycznej, a czysto dekoracyjną – buduje się je do urozmaicenia bryły domu i nadanie mu wyjątkowego charakteru.

Niestety, takie elementy podwyższają znacząco koszty budowy. Co więcej, jeśli decydujemy się na wykusz i ryzalit, musimy liczyć się z ryzykiem powstania w przyszłości mostków termicznych. By tego uniknąć lepiej zlecić wykonanie tych elementów specjaliście, który prawidłowo wykona izolację termiczną.

Źródło: onet.pl

Nasi Partnerzy polecają