Montaż drzwi krok po kroku: jak przeprowadzić prace montażowe drzwi? Ceny usług dodatkowych w wybranych sklepach

2017-01-17 15:03

Czeka Cię montaż drzwi? Sprawdziliśmy, co oferują markety budowalne. Jeśli przyszedł czas na prace montażowe, poprowadzimy Cię krok po kroku przez trudy remontu. Przypominamy o niezbędnych akcesoriach i porównujemy ceny usług dodatkowych w wybranych sklepach na terenie Warszawy.

Dokonaliście już najtrudniejszego wyboru i zdecydowaliście się na konkretny model drzwi? Kolejnym etapem jest montaż drzwi wewnętrznych. Zobacz, jak przebiega montaż drzwi krok po kroku, na co warto zwrócić uwagę przy montażu drzwi przesuwnych i dowiedz się, jak ukryć nieestetyczne łączenie posadzek.

Montaż drzwi krok po kroku

Montaż drzwi i związane z nimi prace radzimy przeprowadzić po wykonaniu posadzek, malowaniu ścian, czyli jako ostatni etap remontu mieszkania. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia drzwi. Temperatura w pomieszczeniu powinna przekraczać 10°C, wilgotność nie może być wyższa niż 60% (inaczej materiały będą długo schnąć). Przed rozpoczęciem montażu drzwi należy sprawdzić stan wszystkich elementów – często producenci drzwi uwzględniają wady tylko części niezłożonych. Nawet jeśli mamy duże doświadczenie remontowo-budowlane, warto dokładnie przeczytać instrukcję montażu.

Składanie ościeżnicy. Sklejamy ją na podłodze, montujemy zawiasy. Na około godzinę zostawiamy do wyschnięcia.
Ościeżnica w pionie. Czas osadzić ościeżnicę w otworze drzwiowym! Uważamy, by nie przylegała za mocno do muru, zostawiamy 1–1,5 cm przestrzeni (na piankę montażową).
Stabilizacja. Przy progu, zawiasach, zamku i u góry stabilizujemy framugę klockami dystansowymi i klinami.
Kontrola. Sprawdzamy ustawienie ościeżnicy w pionie i w poziomie. Wszystko w porządku? W takim razie na próbę nasadzamy skrzydło drzwiowe na zawiasy ościeżnicy.
Pianka. Wypełniamy pianką montażową szczeliny między murem a ościeżnicą – przy rozpórkach oraz w górnych narożnikach framugi. Gdy zastygnie, przycinamy ją, by nie wystawała.
Opaska. Mocujemy opaski wokół framugi (maskujące styk ościeżnicy ze ścianą). Wieszamy skrzydło drzwiowe.
Klamka. Na koniec montujemy w skrzydle klamkę i zamek.

Nieco inaczej wyglądają kwestie montażowe w przypadku drzwi przesuwnych. Montaż drzwi przesuwnych zależy od tego, czy skrzydło przesuwa się po ścianie, czy też w niej znika. W pierwszym przypadku należy zamocować nad otworem drzwiowym specjalną szynę (dwa razy dłuższą od szerokości drzwi). Osadzić na niej wózki jezdne, zaczepić skrzydło. W drugim – konieczne jest częściowe wyburzenie ściany i wstawienie kasety na skrzydło. Później zostaje nam montaż szyny i skrzydeł, zamaskowanie kasety płytą g-k oraz pomalowanie ściany.

Zobacz też: Kolory ścian - porady i inspiracje >>>

Montaż drzwi przesuwnych naściennych [WIDEO]

Montaż drzwi: proste odpowiedzi na trudne pytania

Jak ukryć łączenie posadzek? W łazience podłogę zdobią płytki, a w holu deski? Dołóż wszelkich starań, by to „przejście” znalazło się bezpośrednio pod skrzydłem (w przeciwnym razie będzie nieładnie wystawać spod drzwi). Pamiętaj, że po wymianie drzwi tradycyjnych przylgowych na bezprzylgowe linie te mogą się nie zgadzać. Lepiej więc trzymaj się tego samego typu drzwi. Postaw też na ościeżnice regulowane, czyli takie, których szerokość można dopasować do grubości muru (zwykle od 9,5 do 11,5 cm).

Metalowe ościeżnice to standard w starszych budynkach. Czy trzeba je skuwać przed wymianą drzwi na nowe? Skrzydło najlepiej osadzać w ościeżnicy pochodzącej z tej samej kolekcji co drzwi (inaczej może do niej nie pasować). Jeśli nie chcesz demontować metalowej framugi, nałóż na nią nową – specjalnie przystosowaną.

Z jakimi kosztami ukrytymi trzeba się liczyć podczas zakupu i wymiany tradycyjnych drzwi? Zwróć uwagę, że w wielu sklepach i katalogach podawane są przy drzwiach ceny samych skrzydeł. W standardowym rozmiarze, zwykle szer. 80, 90 cm. Jeśli twoje skrzydło powinno mierzyć np. 100 cm, musisz liczyć się z wyższą ceną, dłuższym czasem oczekiwania na produkt. Do skrzydła potrzebujesz ościeżnicy (koszt rzędu 100–350 zł). Upewnij się, czy wchodzi w skład zestawu. Do tego klamka, ewentualnie zamek (od 25 zł) oraz materiały montażowe – klej (od 20 zł), pianka (od 25 zł). O dwa ostatnie elementy nie musisz się martwić, gdy zamówisz montaż w autoryzowanym serwisie współpracującym ze sklepem. Warto to rozważyć choćby z uwagi na możliwość wydłużenia okresu gwarancyjnego i obniżenie ceny drzwi (8% VAT).

Zobacz też: Drzwi wewnętrzne: jak wybrać dobre drzwi przesuwne RADY EKSPERTA >>>

Usługi dodatkowe - porównujemy oferty wybranych sklepów

Jeśli drzwi są zakupione w markecie budowlanym, możesz także skorzystać z usług dodatkowych oferowanych przez sklep. Porównaliśmy oferty i ceny usług dodatkowych w wybranych sklepach na terenie Warszawy.

Castorama – za transport do 10 km zapłacimy 44 zł, natomiast koszt wniesienia drzwi to 25 zł. W ofercie sklepu nie ma montażu drzwi.
Leroy Merlin - ransport do 10 km to koszt rzędu 52 zł, wniesienie zostało wycenione na 10 zł, a montaż drzwi jest możliwy dzięki współpracy z firmą zewnętrzną.
Praktiker - transport do 10 km 50 zł, Oferta sklepu nie obejmuje ani wniesienia drzwi, ani ich montażu.
PSB-Mrówka - transport do 10 km kosztuje 50 zł. Usługi dodatkowe nie obejmują wniesienia, a montażem drzwi zajmuje się firma zewnętrza.
OBI - cena za transport do 10 km to 56 zł. Podobnie jak w PSB-Mrówka – zakup bez wniesienia, a montaż drzwi możliwy poprzez zamówieniu w firmie zewnętrznej.

Drzwi w mieszkaniu - GALERIE ZDJĘĆ

Sprawdź, jak prezentują się różne drzwi wewnętrzne w aranżacjach wnętrz.