Modne odcienie pomarańczowego: kolorystyczne trendy wnętrzarskie

2018-09-20 16:55

Kolor pomarańczowy cieszył się największą popularnością w epoce secesji, a później w latach 60. W tym roku mocno zaznacza swoją pozycję w trendach – chodzi zwłaszcza o odcienie terakotowy, ceglasty i dyniowy. Sprawdź, jakie kolory są najmodniejsze oraz z czym je łączyć.

Pomarańcz i południe Europy

W Polsce często kojarzymy kolor pomarańczowy z minioną epoką – nie zawsze jest więc pożądany we współczesnych wnętrzach. Tymczasem na południu Europy, zwłaszcza we Włoszech, to jedna z najpopularniejszych barw i w architekturze, i we wnętrzach. Należy to oczywiście wiązać z klimatem – w mocnych promieniach słońca pomarańcz prezentuje się najlepiej. Poza tym w krajach śródziemnomorskich sporo korzysta się z różnych odcieni pomarańczowego, a przede wszystkim z terakoty – materiału na posadzkach, okładzinach ściennych (zwłaszcza elewacyjnych) oraz dachach. Wiele miast z południa Europy, gdy patrzymy na nie z lotu ptaka, to istne morze terakoty.

W tym roku kolor pomarańczowy wkroczył też do trendów. Dobrze było to widoczne na targach Salone Internazione del Mobile w Mediolanie, gdzie królowały odcienie terakoty i cegły. Należy to wiązać z jednej strony z modą na retro i mid-century design, a z drugiej – zwyczajnie ze znudzeniem barwami chłodnymi i minimalizmem.

..  Kolor pomarańczowy we wnętrzach – porady i zdjęcia >>>

Odcienie koloru pomarańczowego – z czym je łączyć?

Kolor pomarańczowy ma różne odcienie: od bladej moreli przez brzoskwinię, dynię aż po kolor cegły i terakoty. Często do pomarańczu zalicza się też kolor miedziany oraz bursztynowy. Bez względu na odcień jest to barwa ciepła, energetyczna i wyrazista, dlatego wymaga zrównoważenia chłodnymi. Idealny do tego będzie kolor niebieski – w pełni komplementarny z pomarańczem. Dobrym rozwiązaniem jest też chłodna zieleń. Odcienie pomarańczowego możemy śmiało łączyć z innymi ciepłymi barwami, a także z bielą i czernią. Warto jednak zadbać o kontrasty, by wnętrze nie było monotonne, a co gorsza – męczące.

..  Jak dobrze łączyć kolory w mieszkaniu? >>>

Najmodniejsze odcienie pomarańczowego

Najdelikatniejsze odcienie pomarańczowego to łososiowy, brzoskwiniowy, morelowy i wszelkie pastele. Jednak w tym roku to wyrazistsze odcienie wiodą prym w trendach.

Kolor cegły i terakoty – ciemny, dostojny odcień pomarańczu wpadający w brąz; barwa wypalanej gliny. Bardzo popularna na południu Europy. W tym sezonie pojawia się w licznych wcieleniach: na posadzkach i ścianach, tkaninach, meblach, dekoracjach.

Kolor dyniowy – ciekawy odcień ciemnego pomarańczu, który zgodnie z nazwą kojarzony jest z dynią. Za jego pomocą można ciekawie wyróżnić jedną ze ścian w pokoju albo inną wybraną powierzchnię. Bardzo modny kolor mebli wypoczynkowych w tym sezonie!

Kolor mandarynkowy – głębszy, nieco ciemniejszy w porównaniu z „czystym” pomarańczowym (czyli skórki pomarańczy). Ma też delikatniejszy odcień wpadający w blady róż zwany „atomic tangerine”.

Kolor marchewkowy – zbliżony do mandarynkowego, choć odrobinę ciemniejszy.

Pomarańcz neonowy – wyrazista i pobudzająca barwa, tak intensywna, że wręcz świecąca (stąd nazwa). W tym sezonie pojawia się na dużych powierzchniach, ale zalecamy raczej drobiazgi w tym kolorze – nie zdominują wystroju.