Malowanie grzejników to nic trudnego. Możesz to zrobić sam. Podpowiadamy, jak pomalować grzejniki

2023-10-09 14:08

Malowanie grzejników to nic trudnego. Przekonaj się sam. Ładne grzejniki w mieszkaniu mogą być jego ozdobą. W wielu mieszkaniach grzejniki, kaloryfery są jednak dość stare, są to np. typowe żeliwne żeberkowe kaloryfery. One też nie muszą szpecić wnętrz. Wystarczy je ładnie pomalować. Jak pomalować grzejniki? Zobacz nasz poradnik krok po kroku.

Malowanie grzejnika to nic trudnego

Malowanie starego grzejnika nie jest może zbyt łatwe, ale każdy może to z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Zwykle starsze grzejniki są żeliwne, co może oznaczać, ze przed malowaniem należy je dobrze oczyścić. Malować można także grzejniki panelowe czy aluminiowe. Jak to zrobić? Zapraszamydo naszego poradnika.

Jak pomalować grzejniki? Poradnik

Malowanie grzejnika wymaga najpierw przygotowania miejsca pracy. Najlepiej pomalować grzejnik zdjęty wcześniej ze ściany. Tak, by można było dotrzeć do jego wszystkich zakamarków. Jeśli jest to niemożliwe, można też pomalować grzejnik bezpośrednio na ścianie. W tym przypadku jednak należy najpierw zabezpieczyć ścianę, wsuwając między kaloryfer a nią np. tekturę lub sztywną folię.

Malowanie starego grzejnika przyniesie oczekiwany skutek tylko wtedy, gdy wcześniej dobrze przygotujemy podłoże pod farbę. Wówczas naniesiona przez nas powłoka będzie trwała i nie zacznie się łuszczyć.

Malowanie grzejnika, jak to zrobić? Poradnik

  • Przygotuj miejsce pracy. Zabezpiecz podłogę przed ubrudzeniem farbą i pyłem z czyszczonych grzejników.
  • Odkręć grzejnik od ściany. Połóż go dogodnym miejscu, byś miał dostęp do wszystkich jego części.
  • Malować można tylko zimny grzejnik. Dlatego polecamy wykonanie tej czynności przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
  • Wyczyść grzejnik z pozostałości starej farby i rdzy. Możemy oczyścić grzejnik mechanicznie, przy użyciu papieru ściernego, szczotki drucianej lub metalowej wełny (do instalacji miedzianej). Jednak polecamy użycie do tego odpowiednich narzędzi elektrycznych - takich jak szlifierka z metalową szczotką.
  • Przed nałożeniem farby dobrze jest zmatowić grzejnik. Można to osiągnąć, przecierając go papierem ściernym, potem konieczne jest odpylenie np. poprzez przedmuchanie sprężonym powietrzem.
  • Jeśli po matowieniu pozostaną odsłonięte metalowe części grzejnika dobrze jest zastosować na nie specjalny grunt przed położeniem farby do metalu.

Czym można zasłonić kaloryfer? Sprawdź nasze inspiracje

  • Odtłuszczanie grzejnika. Jak to zrobić? Można do tego użyć płynu do mycia naczyń. Wystarczy przetrzeć kaloryfer. Na rynku są tez dostępne specjalne preparaty do odtłuszczania powierzchni metalowych, jednak w domowych warunkach płyn do mycia naczyń w zupełności wystarczy.
  • Wybierz odpowiedni pędzel lub wałek do malowania. Grzejniki żeberkowe najlepiej będzie malować niewielkimi płaskimi pędzelkami. Wałki sprawdzą się w przypadku malowania grzejników panelowych.
  • Nakładanie farby. Nakładaj farbę równomiernie. Jeśli na kaloryferze po czyszczeniu zauważyłeś różnice grubości farby, możesz tam nałożyć farbę wcześniej i pozostawić ją do wyschnięcia. Powinna wyrównać powierzchnię. Po wyschnięciu możesz nakładać farbę na całość.
  • Specjaliści radzą, by farbę pozostawić do wyschnięcia na około 4 godziny. Po tym czasie możesz nałożyć na grzejnik kolejną warstwę. Do dobrego pokrycia kaloryfera wystarczą dwie warstwy farby. Weź pod uwagę, że im mniej warstw położysz na metal, tym lepsze będzie przewodnictwo cieplne.

Jakie farby do malowania grzejników?

Do malowania grzejników należy stosować specjalne farby do metalu. Do wyboru są różnego rodzaju środki, sprawdzające się w odmiennych warunkach – należy wziąć pod uwagę ich właściwości oraz przeznaczenie, by odpowiednio dopasować je do rodzaju odnawianego przedmiotu oraz miejsca jego użytkowania. Wybór farb i emalii do metalu jest bardzo duży. Mogą to być farby wodorozcieńczalne akrylowe, zwykła emalia lub po prostu popularne w ostatnich latach farby na rdzę. Na rynku są też dostępne specjalne farby do malowania grzejników. Zanim włączysz grzejnik, powinny minąć co najmniej 24 godziny. W tym czasie farba całkowicie zaschnie.

Zgubiłeś piątą klepkę planując remont? Odnajdziesz ją z programem Murator remontuje.

Malowanie grzejnika aluminiowego

Malowanie grzejnika aluminiowego wymaga użycia specjalnej farby do aluminium. W przypadku zastosowania zwykłej farby do metalu, pomalowane nią powierzchnie zaczną się łuszczyć i farba szybko odpadnie. Nie będzie to estetyczny widok.

Jakim kolorem malować grzejniki?

Dawniej na grzejnikach królowała biel i kolor kremowy. Dziś kaloryfery mogą być w kolorze, który pasuje nam do wnętrza. Popularne są czarne i białe grzejniki. Sporo modeli ma kolor szary. Najlepiej dobrać kolor już na etapie zakupu grzejników, jednak gdy to jest niemożliwe, można je samemu pomalować na dowolny kolor. Wybór kolorów farb jest w sklepach i marketach naprawdę duży.

Zobacz też: Grzejniki dekoracyjne. Kaloryfery nie muszą być nudne