Podłogi drewniane, panele laminowane czy winylowe - jaką podłogę wybrać. Rodzaje podłóg, ich przeznaczenie i właściwości

2023-08-31 10:10

W aranżacjach wnętrz wyraźnie widać zmianę klimatu – stały się bardziej przytulne. Duża w tym zasługa podłóg, które są bliskie naturze, kolorowe, ze wzorami. Wolisz podłogi drewniane, panele laminowane czy z winylu? By ułatwić sobie wybór, poznaj rodzaje podłóg i ich właściwości.

Spis treści

  1. Deski warstwowe
  2. Panele laminowane
  3. Podłoga winylowa
  4. Więcej porad znajdziesz w naszej galerii zdjęć
Murator Remontuje: Jaką podłogę wybrać?
Materiał sponsorowany

Deski warstwowe

Produkowane są dwa rodzaje desek – dwuwarstwowe, które najczęściej przykleja się do podłoża, i trójwarstwowe. Te ostatnie układa się głównie jako tzw. podłogę pływającą, niezwiązaną z podłożem i ścianami. Czas jej montażu jest więc krótszy niż w przypadku klejenia, a praca zdecydowanie łatwiejsza. Ale uwaga! Gdy planujesz pod posadzką zainstalować ogrzewanie podłogowe, fachowcy radzą, by deski trójwarstwowe związać z podłożem klejem.

Oba rodzaje podłóg nie wymagają cyklinowania i impregnacji, producenci pokrywają je kilkoma warstwami specjalnie utwardzonego lakieru oleju lub olejowosku. Jeśli deski chcesz położyć w pomieszczeniu o sporym natężeniu ruchu, wybierz takie, których warstwę wierzchnią tworzą gatunki odporne na uszkodzenia, jak dąb, jesion, grab czy z gatunków egzotycznych (m.in. merbau, jatoba, doussie).

Przeczytaj także: 60-metrowe mieszkanie w stylach nowojorskim i Hampton. Znana blogerka zaprasza do swojego domu w Gdyni

Przymierzając się do zakupu posadzki do wnętrz wilgotnych, sprawdź, czy przed wnikaniem wilgoci zabezpieczono wszystkie jej warstwy. Jeśli jedynie górną, taka okładzina w łazience się nie sprawdzi. W pokoju mocno nasłonecznionym natomiast odpowiednia będzie posadzka pokryta lakierem odpornym na promieniowanie UV.

Podłoga drewniana
Autor: serwis prasowy marki Khärs Na zdj. deska trójwarstwowa Dąb Supreme Kinda, kolekcja Småland, Khärs, ręcznie wykończona, wym. 1,5x18,7x 242 cm.

Panele laminowane

Przy zakupie paneli nie kieruj się wyłącznie ich wyglądem i atrakcyjną (np. promocyjną) ceną. By długo służyły, powinny mieć odpowiednie właściwości. Należy do nich m.in. ich grubość. Im większa, tym panele są stabilniejsze i nadają się do pomieszczeń intensywnie użytkowanych. Zakres grubości okładzin laminowanych mieści się między 0,6 a 1,4 cm, ale 0,8 cm już gwarantuje, że nie będą się odkształcać.

Kolejna sprawa, którą trzeba wziąć pod uwagę, to klasa ścieralności. W mieszkaniach stosuje się najczęściej panele o klasach AC3 (do pomieszczeń o mniejszym ruchu, jak sypialnie) i AC4 (do wnętrz, gdzie ruch jest spory). Produkowane są też o klasie AC5 (a nawet AC6), głównie do obiektów publicznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je w domu.

W oznaczeniach produktu spotkasz się także z informacją o klasie użyteczności. I tak: 31 odpowiada klasie AC3, 32 – AC4, 33 – AC5. Montaż paneli, podobnie jak desek trójwarstwowych, polega na łączeniu ich na klik, bez klejenia do podłoża. Jest zatem szybki i bezproblemowy.

Podłoga z paneli laminowanych
Autor: serwis prasowy marki Krono Original Na zdj. panele laminowane X-Way marki Krono Original, odporne na uszkodzenia mechaniczne, działanie światła, wysokich temperatur. „Współpracują” z ogrzewaniem podłogowym. Fuga V4 (możliwość układania elementów w kilkanaście wzorów), powłoka antybakteryjna, klasa AC4.

Podłoga winylowa

Występuje w postaci płytek, paneli i wykładzin z rolki.

  • Pierwszy rodzaj przykleja się do podłoża. Powinno być ono idealnie równe, ponieważ płytki są cienkie – mają 0,3 cm grubości. Niezbędna jest tu precyzja wykonania, dlatego najlepiej powierzyć prace wykwalifikowanej ekipie.
  • Panele łączy się na zatrzaski, tworząc podłogę pływającą, albo – jak płytki – również przykleja do podłoża. Tę ostatnią metodę montażu zaleca się do wnętrz intensywnie użytkowanych oraz do łazienek, by uniemożliwić wnikanie wilgoci między elementy posadzki (a im mniej łączeń, tym lepiej).
  • Wykładzinę z rolki na powierzchni do 20 m² wystarczy przymocować na brzegach do podłoża taśmą dwustronnie klejącą. Na większej powierzchni trzeba użyć do montażu kleju.

Warto wiedzieć, że posadzki winylowe to dobre rozwiązanie dla alergików. Są antystatyczne (nie przyciągają kurzu) i mają zwartą strukturę, więc nie gromadzi się w niej brud. Powierzchnię wyczyścisz łatwo, stosując łagodne detergenty.

Wykładzina winylowa
Autor: serwis prasowy marki Komfort Na zdj. wykładzina winylowa Novo Lagos, szer. 2 m.

Więcej porad znajdziesz w naszej galerii zdjęć

Przeczytaj także: Justyna i Irek myśleli o małym odświeżeniu, skończyło się kapitalnym remontem. 91-metrowe mieszkanie przeszło totalną metamorfozę