Spis treści
W aranżacji wnętrz w stylu retro, do których inspiracją jest dom babci, warto postawić na ciepłe, pastelowe kolory ścian. Odcienie takie jak pudrowy róż, mięta, delikatny błękit czy musztardowy żółty idealnie wpisują się w tę estetykę. Można je łączyć z bielonymi meblami i dodatkami w stylu vintage, tworząc przytulną i nostalgiczną atmosferę w naszym domu.
Przykładowe kolory ścian w stylu retro:
- ciepłe kolory ścian: musztardowy żółty, pomarańczowy, brązowy, beżowy, oliwkowy
- pastelowe: pudrowy róż, lawenda, błękit, mięta, delikatna zieleń
- inne vintage kolory wnętrz: biel, szarość, écru, a także kolory inspirowane naturą, np. terakota
I chociaż każdy wspomina inaczej mieszkanie swojej babci, to wielu pamięta kolory, które w tamtych czasach były ogólnodostępne. Mowa tu o miętowej/zielonej farbie olejnej, która znajdowała się na niemal każdej klatce schodowej czy jej żółto-pomarańczowej lub szarej wersji.
Do tego lastryko na parapetach i schodach i nierzadko kryształowe kinkiety czy kilkuramienne żyrandole. W PRL-u, często w salonie, pojawiały się tapety we wzory - kwiaty, pasy czy glamour, a w przedpokoju — boazeria (która dzisiaj w odświeżonej wersji wraca do łask!).
Kolor ścian jak u babci – jak dobrać?
Jeśli chcecie stworzyć przytulny salon w stylu retro — postawcie na pastelowe kolory ścian. W aranżacji wnętrz możecie wykorzystać także farby z efektem vintage, jednak sprawdzą się one bardziej przy renowacji mebli, ze względu na "efekt postarzenia", metaliczny lub patynowy.
Przypominamy, że Kolorem Roku 2025 wybranym przez Instytut Pantone jest Mocha Mousse (PANTONE 17-1230). Kawowy odcień może stanowić dobrą bazę do połączenia z innymi, bardziej zdecydowanymi (jak musztardowy) kolorami, także we wnętrzu w stylu retro.
Łącz kilka pastelowych kolorów na ścianach np. róż i błękit albo pastelowy kolor z bielą, szarością czy beżem. Ciepłe kolory takie, jak: musztarda czy pomarańcz, sprawdzą się jako akcenty, np. na jednej ze ścian lub w dodatkach.
Podczas urządzania mieszkania w stylu retro pamiętaj o harmonii i spójności kolorystycznej oraz o dodatkach. Ostrożnie dobieraj meble i tkaniny, w danej palecie barw. Nie zapominaj o złotej zasadzie projektowania — maksymalnie wykorzystuj siedem różnych kolorów.
Dlaczego przytulne wnętrza kojarzą się z beżem?
Beżowy kolor to spokój. Odcienie beżu w salonie kojarzą się z ostoją, równowagą, ciepłem i przytulnością. Beż w sypialni koi zmysły i otula do snu. Stanowi świetną bazę kolorystyczną w połączeniu ze wzorzystą tapetą czy bujną roślinnością.
Czytaj też: Jak urządzić wnętrze w stylu PRL? Wraca na nie moda! Zdjęcia