Jak prawidłowo powiesić zasłony? Na jakiej wysokości zawiesić karnisz? Trik architektki

2024-03-04 12:17

Jak prawidłowo powiesić zasłony? Na jakiej wysokości zawiesić karnisz? A czy ty to ma jakieś znaczenie? Architekta Kasia Antończyk udowodniła, że tak niepozorny element może mieć niebagatelny wpływ na cały salon! Dowiedz się zatem, jak zrobić to prawidłowo, by ten pokój wydawał się większy niż w rzeczywistości.

Spis treści

  1. Jak prawidłowo powiesić zasłony? Tak tego nie rób!
  2. Na jakiej wysokości zawiesić karnisz?
  3. Zasłony w salonie. Zdjęcia

Jak prawidłowo powiesić zasłony? Tak tego nie rób!

Architektka Kasia Antończyk na swoim Instagramie (@architekt_na_szpilkach) dzieli się z obserwującymi wskazówkami i trikami w urządzaniu wnętrz.

Jakiś czas temu opublikowała film, na którym wyjaśnia, jakie kluczowe błędy popełniamy podczas wieszania firan i zasłon – i jak ich uniknąć.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest według architektki zbyt nisko umieszczony karnisz. Im jest on niżej, tym wiszące na nim zasłony wydają się cięższe i przytłaczające. Co więcej, sam pokój staje się przez to niższy i mniejszy!

Urządzanie wnętrz to w dużej mierze umiejętne wykorzystywanie złudzeń i iluzji optycznych. Doskonale obrazuje to przykład, który pokazała Kasia Antończyk w swoim instagramowym filmie.

Na rysunku architektka umieściła dwa okna o tej samej wielkości i wysokości. Okno z lewej strony ma karnisz zawieszony tuż nad nim, natomiast w przypadku okna po prawej stronie karnisz ulokowano pod samym sufitem.

Według Kasi Antończyk to właśnie ta druga opcja pozwala na optyczne powiększenie okna i pomieszczenia, a także zgrabną poprawę proporcji pokoju. „Do tego masz szerszy widok i więcej światła” – napisała architektka.

Na jakiej wysokości zawiesić karnisz?

Według autorki filmu najlepiej wieszać karnisze najwyżej jak się da przy suficie, ok. 5 cm od góry. Jeśli nasz sufit ozdobiony jest w górnych partiach sztukaterią – wtedy zasłony wieszamy tuż pod nią.

„Jeśli chodzi o szerokość, zasłony powinny dać się odsłonić do szerokości ok. 40-60 cm poza światło otworu okiennego” – radzi Kasia Antończyk.

Źródło: instagram.com/architekt_na_szpilkach

Zasłony w salonie. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Eleganckie zasłony do sypialni. Do czego dopasować kolor zasłon w sypialni?

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny