Jak ocieplić mieszkanie i zaoszczędzić na rachunkach? Wystarczy folia bąbelkowa

2022-12-13 9:40

Ten sezon grzewczy bez wątpienia odbije się na naszych portfelach. Ale jest światełko w tunelu! Koszty ogrzewania możemy zminimalizować, stosując sprytny trik dobrze znany ogrodnikom. Wystarczy zaopatrzyć się w... folię bąbelkową!

folia bąbelkowa
Autor: getty images

Folia bąbelkowa na okna

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na wymianę okien na modele energooszczędne, które wykazują dużo lepszą izolację termiczną niż tradycyjne okna. Ale spokojnie! Podobny efekt możemy uzyskać, pokrywając szyby folią bąbelkową.

Co ciekawe, ten sposób ocieplania wnętrz stosowany jest przez wielu ogrodników i posiadaczy przydomowych szklarni. Skoro folia sprawdza się doskonale w szklarni, czemu nie wypróbować jej w domu jesienią i zimą?

Kupując folię bąbelkową warto zwrócić uwagę na rozmiar bąbelków – im są większe, tym wykazują lepsze właściwości izolacyjne.

Jak przykleić folię bąbelkową do okna?

Zanim przykleimy folię bąbelkową do okna, dobrze jest przetrzeć szybę, zwłaszcza gdy jest brudna lub tłusta.

Następnie przycinamy folię tak, by dokładnie dostosować ją do wymiarów szyby. Gdy kawałki folii są już gotowe, spryskujemy je wodą lub płynem do szyb. Mokra powinna być strona z bąbelkami, bo to ona będzie bezpośrednio stykać się z oknem.

Wodą lub płynem spryskujemy też szybę. Potem przykładamy folię do okna (bąbelkami do szyby) i delikatnie dociskamy.

Folia będzie trzymać się sama, ale jeśli zacznie się odklejać, można pomóc sobie taśmą – dwustronną lub zwykłą, jednostronną.

Folia na szybie jest w stanie wytrzymać przez wiele miesięcy, więc bez problemu posłuży nam przez całą zimę, zatrzymując w pomieszczeniu ciepło.

By usunąć folię bąbelkową z szyby, wystarczy chwycić za róg folii i ją odkleić. Folia nie powinna zostawić żadnych śladów, ale jeśli zauważymy kilka smug, można się ich pozbyć przecierając szybę płynem do mycia szyb lub octem.